Stĺpčeky

Prečo nemajú ľudia pred koronavírusom utekať na chaty

Kým som to včera prestala sledovať, Nórsko hlásilo od 26. februára 2020 už 1470 nakazených (17. marca 2020 k 23:01), 68 ľudí v nemocnici a troch mŕtvych. Iba včera sa nakazilo 117 ľudí.

Sledujem tam situáciu nielen pre to, že Nórsko má približne rovnaký počet obyvateľov, ale najmä pre to, že tam mám jedinú dcéru s rodinou. Aj s malou vnučkou, ktorá čoskoro oslávi rok. Napriek plánom, bez nás.

Okrem toho, asi je dobré sledovať opatrenia celosvetovo, možno sa z nich dá veľa poučiť aj dopredu. V dobrom aj v zlom, lebo chyby robia všetky štáty, a ktoré to boli, ukáže až budúcnosť.


Jeden nápad, s ktorým prišli Nóri ma oslovil. Keď totiž v Oslo vypuklo ochorenie, ľudia zo strachu pred koronavírusom sadli do áut a odišli na svoje chaty mimo trvalého pobytu. Kto žiadnu nevlastní, prenajal si. Doslova utiekli do hôr. Keby som tam bola, asi by som to v panike urobila aj ja. Nevylučujem.

Potom však prišlo opatrenie vlády, ktoré som z počiatku nechápala, dnes mu už rozumiem. Píšem to pre to, lebo skúsenosti z iných krajín, ktoré už pandémiu zažívajú niekoľko týždňov, môžu byť podľa mňa aj pre nás veľmi poučné.

Po Nórsku sa okamžite rozliezla aj civilná obrana a začala ľudí presviedčať, aby sa vrátili domov. Pohyb ľudí a dodržiavanie pravidiel dokonca sledujú cez mobily.

Ak totiž niekto neuposlúchne odporúčanie vlády, ostať v mieste trvalého bydliska, vystavuje sa tomu, že jemu a jeho rodine, v prípade potreby nakazenia koronavírusom a zhoršenia jeho zdravotného stavu, nebude poskytnutá zdravotná starostlivosť. Možno si teraz niekto povedal, to je kruté! Má to však obrovské rácio!

Tým, že sa im obyvatelia Oslo a okolia rozutekali do hôr, zaťažili v núdzovom stave nemocnice na vidieku, ktoré by nápor ľudí, ktorí sa tam inak naraz tak nezgrupujú, nezvládli. Nemocnice sú totiž aj v Nórsku postavené podľa hustoty obyvateľstva a tak by sa rýchlo mohlo stať, že ľudia, ktorí na vidieku aj reálne bývajú a majú trvalý pobyt, by sa pre „dočasných koroňákov“ nemuseli dočkať zdravotnej starostlivosti. Vidiecke nemocnice by to jednoducho nezvládli, takže tam prednosť dostanú domáci. Celkom logické, nie?

A tak ľudí po horách teraz presviedča civilná obrana, aby sa vrátili domov, na miesto trvalého bydliska a nevychádzali, ak nemusia. Nech sa vrátia presne tam, kde sú na to nemocnice pripravené. Domov.  


Ak odmietnu, obrana ich upozorní, že im a ich rodinám nemusí byť v prípade potreby poskytnutá zdravotná starostlivosť. Vo vzduchu už visí aj zákaz vychádzania a aj väzenie (platnosť väzenia už 20. 3. 2020) za opustenie trvalého bydliska počas povinnej karantény.  Najnovšie do domácej karantény musia všetci, ktorí do Nórska pricestovali od 27. februára.

No a samozrejme, najbohatší fond na svete, nórsky fond pre budúce generácie, kde roky šetria peniaze aj na takéto situácie, rozposiela teraz miliardy na riešenie situácie.

Pri tejto príležitosti mi napadlo aj iné. Ak po celom svete hlásia aj takých, a je ich v každej krajine dosť, ktorí nerešpektujú odporúčania vlády a tým ohrozujú nielen seba, v prípade, že by už nemocnice nestíhali a takýto nezodpovední ľudia by potrebovali pomoc, dostali by sa až na koniec zoznamu. Myslím si, že v časoch, keď zdravotníci pre pacientov ohrozujú vlastné životy a životy svojich blízkych by to bolo spravodlivé. Zdravotnej pomoci by sa tak dostalo najprv zodpovedným.

A ak by ma niekto začal sledovať aj cez mobil, ako napríklad v Nórsku či Izraeli, absolútne by mi to v tomto prípade neprekážalo. Naozaj. Ak musím už rok trpieť zapnuté GPS na mobile len pre pracovný FB, inak by mi  ho Facebook vypol, s veľkou radosťou sa nechám sledovať z dôvodu ochrany zdravia.

Ozaj, poslanci EÚ, tušíte vôbec o tom, že FB nás už podľa GPS sleduje viac ako rok? Že si to vynútil technologickým vydieraním a nátlakom? A ak príliš cestujeme, musím mu potvrdzovať, kde sme a že sme to my? Nemal náhodou Facebook so sledovaním občanov EÚ už dávno skončiť?

AJ ČESKÁ VLÁDA 20. 3. 2020 VYDALA TOTO PRVÉ DÔRAZNÉ UPOZORNENIE!

Ministerstvo zdravotnictví vydává důrazné doporučení pro vlastníky objektů v rekreačních oblastech


Ministerstvo zdravotnictví vydává důrazné doporučení všem občanům, aby o prvním víkendu, který běží v režimu usnesení vlády o zákazu volného pohybu osob, vycházeli ze svých domovů jen v nejnutnějších případech a omezili návštěvu svých rekreačních objektů, jako jsou chaty a chalupy, za účelem rekreace.

Ministerstvo zdravotnictví důrazně upozorňuje, aby občané s nařízenou karanténou nebo po kontaktu s pozitivním člověkem v žádném případě neopouštěli svá bydliště. Občané, kteří nepociťují příznaky onemocnění mohou vycestovat do jiné lokality, s výjimkou lokalit uzavřených, při dodržení základních hygienických pravidel včetně vybavení rouškou, a za předpokladu, že v místě setrvají v uzavřeném prostoru rekreačního objektu a budou minimalizovat kontakt s okolím.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *