Prečo nosíš respirátor vonku, keď my tu už žijeme normálne?! Práve preto!

Dalito.sk/Slovensko-české hranice/foto: Dalito.sk

Poslala mi otázku známa, lebo ma po návrate domov videla na fotografii s priateľkou. Boli sme vonku, obe sme mali respirátory, priateľka dokonca rukavice. Pripísala k tomu zopár múdrostí o normálnom živote. Pekne od počítača z domova, v kruhu svojej rodiny a pri deťoch. My tu už dlhšie žijeme normálne! Nezabudla múdro prízvukovať.

Od októbra 2020 som nebola doma, lebo „hranice“. Od 14. januára som nevidela svoje deti, ktoré sú dodnes hermeticky zatvorené v Nórsku, do ktorého sa minimálne do konca mesiaca nedostane žiadny iný štátny občan a rezident, len Nórska. Vláda opatrenie avizovala do konca novembra. Čo bude od júla, rodičia a starí rodičia, ktorí tam nežijú, nemajú majetok a nie sú ani nórski občania, o tom môžu len snívať a veriaci sa modliť. Nórska vláda sa s tým nekašle a po variante delta to už aj podľa domácich preháňa. Dokonca aj zaočkovaní Nóri musia do karantény a nepomôže im ani PCR. Toto platí do júla. Vláda naznačila, že od júla, by sme ako starí rodičia s množstvom potvrdení mohli dostať výnimku a dostať sa k deťom, ktoré na vakcínu stále čakajú, pretože v Nórsku sa chce dať zaočkovať viac ako 90% obyvateľov, ktorých však očkujú len ambulantní lekári. V dcérinej komúne určite. Mimo nej ju ani nezaočkujú. Možno ju dostane až koncom augusta…

České výskumy potvrdili tie zo sveta, že aj po dvoch očkovaniach máme malinkú šancu (0,6%) nakaziť sa opäť. Nedostanem sa síce do nemocnice, ale pozitívna môžem byť. Je to malá šanca, ale je. V ČR už pre istotu začali vo veľkom sekvenovať pozitívne PCR testy, aby zistili stav zatiaľ najnebezpečnejšej delta mutácie, ktorá vraj na jeseň spôsobí ešte horšiu vlnu ako naposledy. Nariadila to česká vláda. Slovenské ministerstvo zdravotníctva o sekvenovaní netuší, odkázalo ma na Úrad verejného zdravotníctva. Na ich reakciu stále čakám. To len ako príklad, prečo sa v SR necítim bezpečnejšie ako v ČR.

Kto by pre svoje deti, aby ich nemohol objať neurobil maximum? Kto ma bude súdiť, že po návrate na Slovensko, ktoré je na tom stále v covid aktuálnych štatistikách šírenia, hospitalizácií a aktuálnych úmrtí horšie ako Česko bude súdiť za to, že pre svoje deti robím maximum? Dokedy budem dostávať „dobre myslené rady“ s pohoršením „veď my tu už žijeme normálne“?! A hlúpo sa ma dokola pýtať, prečo nosím aj vonku respirátor, keď o osobe, ktorá je na fotografii netuší nič, napríklad ani to, či nie ja náhodou v karanténe? Lebo on/ona mali nejaký pocit? Inak tušíte vôbec, že respirátor je dodnes vonku povinný aj v ČR ak neviete dodržať odstup?

Slovensku veľmi prajem, aby sa nezopakovala jeseň, zima a jar 2021, počas ktorej sa v krajine zastavil život a zomierali tisíce ľudí. Veľmi mu to prajem. Ale všetkých tých „normálnych“ prosím, nech sa konečne starajú o seba a prestali mi zasielať „dobre myslené normálne rady“ Prečo? Skrátene, nech sa začnú starať o seba a svoje životy. Nechodia v mojich topánkach, lebo ak mám aj doočkovaná s už kompletným európskym covid pasom ( v ČR ich už majú, nie certifikáty) šancu dostať covid iba 0,6% a tak o 10 dní nevidieť deti, tak budem respirátor nosiť aj doma na záchode. Najmä v krajine, ktorá evidentne už dnes robí presne rovnaké chyby ako pred rokom. Ktorá sa nepoučila a nevedomí už vypisujú zodpovedným “ale my tu už žijeme normálne!” Však vidím! Zažívam to už na vlastnej koži.

Kým v piatok 23,30 hod ste sa cez hraničnú kontrolu covid dokladov nedostali zo Slovenska do Česka, z Česka na Slovensko som prefičala tak, že som nemusela ubrať z predpísanej rýchlosti. Nikde nikto. Kým na druhý deň som sa zo Slovenska do Rakúska dostala okolo 10,00 hod po dvojnásobnej kontrole európskeho covid pasu a na vlastné oči videla, ako rakúski colníci nekompromisne odstavili ešte aj auto slovenského diplomata, z Rakúska na Slovensko som opäť nemusela cez hranice brzdiť. Opäť žiadna kontrola. O tom, že ešte v piatok som musela v Prahe dokladovať očkovanie kaderníčke, o kontrole covid pasu aj v rakúskej kaviarni aj reštaurácii, sa už fakt rozpisovať nebudem. Hádajte, koľko čašníkov si potvrdenie o očkovaní pýtalo od nás na Slovensku? Vraj načo.  

Iba v nedeľu som po Bratislave najazdila 112 kilometrov, aby som rozdala vianočné darčeky 2020 a aspoň videla priateľov. Nie, zatiaľ sme sa neobjali.  Všetci chápali, ako sa stále musím chrániť, aby som mohla vidieť svoje deti. Ani jeden ma nezosmiešňoval. Každý normálny nás chápal a zaprial, aby všetko dobre dopadlo! Aby sme si mohli užiť zopár týždňov presne tak, ako dnes v kruhu detí prežíva väčšina na Slovensku. Grilovať, kávičkovať a rozprávať si príbehy o deťoch a vnučkách budeme až potom. Aby som konečne nemusela hovoriť len o „zážitkoch“, ako nám vnučka ponúka do kamery, aby sme ochutnali pomaranč, alebo si zobrali púpavy, ktoré práve v ďalekej krajine pre nás natrhala. Má dva roky a ani jedny jej narodeniny sme ešte neoslávili spolu.

Už to konečne chápete prečo? Prečo budem nosiť respirátor vždy, keď sa nebudem cítiť bezpečne, aby som sa dostala k deťom? Už to konečne chápete? Alebo si ešte stále dovolíte súdiť druhých, ktorých topánky nenosíte? Stále nič? Tak inak, je mi to jedno. Ďakujem všetkým za slová porozumenia, empatie a úprimnej podpory. Lebo mám také šťastie, že aj takých ľudí mám okolo seba a miesto “ja ti tak v dobrom závidím” používajú radšej: Ja ti tak prajem!

Držím Slovensku palce. Sme v tom spoločne. Na nezodpovedných doplatíme všetci. Ako to hovoria Američania? Nech Boh ochraňuje Slovensko! A tým naše rodiny. Takže ešte raz odpoveď na otázku: „Prečo nosíš respirátor vonku, keď my tu už žijeme normálne?!“ ODPOVEĎ: Nenosím ho už pre koronavírus, ale pre totálne amatérske a nezodpovedné diletantstvo nepoučiteľnej vlády (nekontroluje, netestuje PCR, nevakcinuje, nesekvenuje, neochraňuje, neriadi…) a hlúposť mnohých na Slovensku, ktorí už žijú „normálne“.  

P. S.: Ešte stále nič? Tak inak. Podobný stĺpček som napísala presne 22. júna 2020 a volal sa: Aj z tohto premiéra ide strach, držme si jesenné klobúky, vážení Ako to dopadlo už vieme všetci. Zbytočne zomreli tisíce ľudí.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

1 reakcie na Prečo nosíš respirátor vonku, keď my tu už žijeme normálne?! Práve preto!

  1. Porovnávať nórsko a Slovensko je Nezmysel. V Nórsku je cca 10x nižšia hustota obyvateľstva a nóri sú via introvertní. Vždy sa tam bude vírus šíriť pomalšie. A navyše Nórsko nemá tak ficiakmi rozkradnuté zdravotníctvo ako Slovensko.