Spektrum

Prečo počkať s uvoľňovaním a prečo treba brať Johnsona vážne, že mutácia covid môže byť nebezpečnejšia

Britský premiér Boris Johnson zverejnil informáciu na základe lekárskych zistení, že nová britská mutácia je iba infekčnejšia. O pár dní na to zasa oznámil, že mutácia nie je len infekčnejšia, ale môže byť aj smrteľnejšia a postihuje aj mladšie ročníky.

Podľa britského premiéra Borisa Johnsona existujú určité dôkazy o tom, že vírusová mutácia je smrteľnejšia. Johnson to vyhlásil v piatok na tlačovej konferencii na Downing Street.

Johnsona svet počúva


Český infektológ Ladislav Machala z kliniky infekčných, parazitných a tropických ochorení FN Bulovka v Prahe pre ČT24 v priamom prenose vysvetlil, prečo tieto vyjadrenia britského premiéra musí svet brať vážne a podľa toho aj zodpovedne pristupovať k uvoľňovaniu opatrení v jednotlivých krajinách len na základe pomalého znižovania výskytu nového koronavírusu. A to napriek tomu, že informácie o novej britskej mutácii sa líšia z týždňa na týždeň. Niekedy aj skôr.

Napríklad Nórsko po úmrtí dvoch 90 ročných klientov v DSS v Nordre Follo a infikovaní personálu aj klientov novou britskou mutáciou, okamžite uzavrelo celý okres hermeticky. Starostka verí, že mutáciu tým zvládli, aby sa nešírila do krajiny. Nóri informácie z Británie berú mimoriadne vážne a už po prvom importovanom prípade prijali oveľa prísnejšie opatrenia lockdownu a sprísnili aj opatrenia na hraniciach. Nórsko celú pandémiu patrí medzi krajiny, ktoré pandémiu zvládajú najlepšie na svete. Včera napríklad Oslo hlásilo 70 nových prípadov za deň. Krajina mení aj testovanie, zamerať sa chce na britskú mutáciu, pre ktorú zvyšuje aj metrový odstup na dva metre.

Je to logické, že môže byť nebezpečnejší


Posledné informácie znepokojili svet, keďže britský premiér najnovšie uviedol, že to tak vôbec nemusí byť, že nová mutácia je iba rýchlejšia, ale menej smrteľná. Že v skutočnosti môže byť ešte nebezpečnejšia ako doterajší Covid-19. Prečo s tým Briti prichádzajú až po týždni a s inou verziou? Je to logické? Pýtal sa moderátor ČT24 vo vysielaní.

„Samozrejme, že to je logické, pretože my mutáciu môžeme poznať veľmi rýchlo po sekvenovaní genetickej informácie toho vírusu. To je tam vidieť. Tam sa mení báza na jednotlivých bázach v genóme. Ale ako sa v skutočnosti nový variant vírusu chová, napríklad virulencia, teda závažnosť toho ochorenia, vidíme až potom, ako sa novou variantov nakazí dostatočný počet ľudí a uplynie inkubačná doba. A v Británii, kde je nová mutácia už značne rozšírená, tak významne klesá priemerný vek pacientov, ktorí potrebujú hospitalizáciu. A to je jednoznačný ukazovateľ toho, že zrejme ten priebeh je pri britskej mutácii vážnejší. Nechcem hovoriť o úmrtnosti, ale vyzerá to tak, že mutácia je virulentnejšia. To znamená, že priebeh je vážnejší a naviac sa šíri ešte rýchlejšie, takže ten tlak na lôžka môže ísť z dvoch strán. Viac ľudí bude nakazených, pretože sa mutácia šíri asi o 50% rýchlejšie. Ak je virulentnejšia, tak je logické, že ďalej sa bude zvyšovať aj tlak na lôžka,“ uviedol pre ČT24 Ladislav Machala infektológ, klinika infekčných, parazitných a tropických ochorení FN Bulovka v Prahe.

Otázne covid vakcíny


Podobne to platí aj pri vyjadreniach ohľadom účinnosti vakcíny proti covid-19. Expert upozornil, že podobným štýlom časom zistíme, že niektoré mutácie vírusu môžu byť naozaj odolné aj voči vakcínam.

Vedci už zisťujú, či vakcíny proti covid-19 vôbec budú voči britskej mutácii odolné. Ozvali sa aj českí odborníci, že v prípade juhoafrického a brazílskeho vírusu, ktoré sú len otázkou času, kým sa rozšíria po celom svete, je účinnosť vakcín veľmi otázna. Nové štúdie naznačujú, že vakcína neposkytuje veľkú imunitu voči novým variantom vírusov z Južnej Afriky a Brazílie. Rôzne výskumné skupiny testovali imunitu ľudí po očkovaní COVID-19. Zdá sa, že vakcíny fungujú celkom dobre proti britskému variantu, povedal pre tlačovú kanceláriu NTB molekulárny biológ a špeciálny poradca pre rakovinovú spoločnosť Sigrid Bratlie.

„Ale pre mutácie z Južnej Afriky a Brazílie vidíme výrazne oslabený účinok vakcíny a imunity. Výsledky sú znepokojujúce, “uviedol Bratlie v súvislosti s dvoma štúdiami z Rockefellerovej univerzity v USA a z afrického zdravotníckeho ústavu v Južnej Afrike.


Štúdie okrem iného naznačujú, že juhoafrický aj brazílsky vírusový variant úplne obchádzajú protilátky z krvi ľudí, ktorí boli predtým infikovaní. Ľudia v Brazílii a Južnej Afrike, ktorí podstúpili COVID-19, boli navyše znovu infikovaní novými variantmi vírusu. Všetky štúdie zatiaľ nie sú definitívne.

„Je to stále hypotéza. Ale samozrejme, aj to sa môže stať. Vírusy mutujú, mutujú nepredvídateľne, našťastie koronavírusy oveľa pomalšie ako to napríklad dokážu vírusy chrípky, ale stať sa to môže. Tam sa dá zistiť vzťah medzi novou mutáciou a účinnosťou očkovania rýchlejšie. Pretože sa dá in vitro vyskúmať, akým spôsobom je nová varianta inhibovaná protilátkami, ktoré sa tvoria po očkovaní. Naozaj sa to dá zistiť relatívne rýchlo, ale nie je to vylúčené. Dúfam, že sa to ale nestane,“ povedal pre ČT24 rešpektovaný lekár, ktorý napriek znižujúcim sa číslam nákazy v Českej republike nesúhlasí s rozvoľňovaním covid opatrení a sklamaný je aj s tempa očkovania.

Opatrne s uvoľňovaním

Na Slovensku o nich hovorí aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) aj predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO), ktorí sľubujú prvé uvoľnenia v prírode, turistických strediskách na svahoch či školách. Český odborník z covid nemocnice sa chytá za hlavu.

„Uvoľňovaním sa samozrejme zvýši tlak na nemocničné lôžka. A to je hlavný problém! Veď my sa predovšetkým všetci obávame toho, aby nedošlo k zahlteniu lôžok intenzívnej starostlivosti, ktoré majú obmedzenú kapacitu. Jednak počtom lôžok, ale predovšetkým personálu. Pretože lekári a ostatní zdravotní pracovníci tam predsa nemôžu pracovať 24 hodín denne bez prestávky. A to je ten limit starostlivosti. Ľudia by si mali uvedomiť, ktorí sa sami nemusia báť ochorenia, pretože sú mladí, že im sa môže stať nejaký úraz alebo nejaké akútne ochorenie, ktoré priamo nesúvisí s infekciou covid. Napríklad ich prejde auto a ten personál na jednotke bude vyťažený, unavený a nebude tam dostatočná kapacita. Takže tu môže dochádzať aj ku koleterálnym zdravotným problémom,“ prejavil obavy vo vysielaní ČT24 o budúcnosť Ladislav Machala infektológ z kliniky infekčných, parazitných a tropických ochorení FN Bulovka v Prahe.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *