Prečo podliehame fake news a klamstvám? Naozaj nie sme racionálni?

Foto: Tatran

Racionalita nie je cool. Ak niekomu prischne v kolektíve prívlastok bifľoš, šprták, počítačový maniak či kockáč, v spoločnosti si veľmi nevrzne. Hollywoodske scenáre a texty rockových piesní už desaťročia spájajú radosť zo života a slobodu s vypnutím rozumu. „Človek musí byť trošku šialený, inak sa neodváži prerezať lano a byť slobodný,“ povedal Grék Zorba.
„Prestaň rozmýšľať,“ radili zase Talking Heads
„Poďme sa zblázniť,“ nabádal umelec známy ako Prince.

Psychológ Steven Pinker, ovenčený mnohými cenami, odmieta cynické klišé, že ľudia sú iracionálne tvory. Vo svojej najnovšej knihe Racionalita zúročil roky práce v odbore kognitívnej psychológie a zábavnou a ľahkou formou predstavuje čitateľom spôsoby, ako získať nadhľad, ako sa stať racionálnejšími a ako robiť čo najlepšie rozhodnutia v každej oblasti života – a nepodľahnúť pritom tlaku okolia.

V knihe vás prevedie základmi racionálneho uvažovania, využívajúc pritom množstvo príkladov z každodenného života, zábavné paradoxy a typický humor a sarkazmus, ktorý použil už vo svojom New York Times bestselleri Buď svetlo.

Racionalita

Je zaujímavé, že ľudstvo dnes disponuje priam nevídanými vedomosťami a znalosťami, no zároveň paradoxne akoby prichádzalo o zdravý rozum. Ako je možné, že druh, ktorý dokázal za necelý rok vyvinúť vakcíny proti ochoreniu COVID-19, verí toľkým nezmyslom, šarlatánstvam a konšpiráciám?

Steven Pinker rázne odmieta tvrdenia, že ľudia sú jednoduché tvory pochádzajúce z jaskýň, ktorých život riadia povery, skreslenia a omyly. Koniec koncov, objavili sme zákony prírody, skrotili planétu, predĺžili a uľahčili si život a v neposlednom rade sme zadefinovali aj pravidlá racionality.
Dokážeme fungovať v neakademickom a netechnokratickom prostredí, kde trávime väčšinu času, no akosi nie sme schopní využívať na uvažovanie nástroje, ktoré sme objavovali celé tisícročia: logiku, kritické myslenie, pravdepodobnosť, koreláciu a kauzalitu.

Nevieme optimálne reagovať na nové poznatky, prispôsobiť im svoje názory či správne sa rozhodovať jednotlivo aj kolektívne. Tieto nástroje jednoducho nepatria do našej bežnej výbavy. A navyše nám ich doteraz nikto zrozumiteľne nevysvetlil.

Kniha Racionalita skúma aj opak, teda iracionalitu. Steven Pinker v nej vysvetľuje, ako racionálne presadzovanie sebeckých cieľov, sektárska solidarita a mytológia ničia kolektívnu racionalitu a mrzačia spoločnosť. Kolektívna racionalita sa opiera o normy, ktorých cieľom je poznanie objektívnej pravdy. Racionalitu potrebujeme ako soľ. Vďaka nej sa lepšie rozhodujeme v súkromí aj vo verejnom živote.

(Ak vás recenzia na knihu zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)