Šport

Prečo sa nebudeme dlho tešiť ako Fíni

Na Dalito píšeme o hokeji veľa. Inak píšeme. A nakoniec to naozaj poukazuje na to, že náš hokej je iba obrazom našej spoločnosti.  A spoločnosť vytvárame práve my, všetci. Takže to vlastne teraz ani nebude tak o hokeji. 

Či sa to niekomu páči alebo nie. Viem o čom píšem, pretože chodím po hokejovom Slovensku a aj v hokejových rozhovoroch zaznieva to, čo najlepšie definoval zatiaľ najmladší riaditeľ hokejového klubu na Slovensku Zdenko Matejdes: „Veď kto tvorí ten štát? Veď my ho tvoríme, každý jeden z nás, občan Slovenska. Tak keď chce nejaké výsledky, tak nech každý jeden povie, čo pre to robí.“

Keď sa to spýtam kohokoľvek, kto na FB Dalito nadáva na slovenský hokej, zhejtuje ma, alebo rovno zruší lajk stránky. Niekedy, vlastne často, mávam pocit, že som v mojom videní slovenskej spoločnosti často osamotená.


Potom som si prečítala status, ktorý zverejnil bývalý hokejista, pán tréner Petho Jozef. Lepšie by som to nenapísala. O to viac sa z neho teším, že ho napísal jeho zverenec Peter Kopecký, dnes tréner HK Trnava, tréner novej generácie, ktorý evidentne vidí ďalej, ako len po skóre na výsledkovej tabuli. A to na základe prežitého. Vlastne teda obaja tréneri.

„Tak toto napísal jeden náš zverenec.👍 Gratulujem Fínsku k titulu majstra sveta. Chcel by som len napísať takú myšlienku. Vy, ktorí máte radi hokej a aj Slovensko ako také, skúste si môj názor prečítať. Možno budete súhlasiť, možno nie. Často sa spomína, že vyhráva tím, ktorý lepšie korčuľuje, má lepšiu taktiku, technicky zdatnejších hráčov atď. Podľa mňa sú ale ešte dôležitejšie faktory, ktoré sú úrovňou ešte vyššie. Ak teda už ideme porovnávať Slovensko s Fínskom, mali by sme sa mimo materiálneho zabezpečenia, ktoré súvisí s tréningovými plochami a zabezpečením hokejovej mládeže, pozrieť aj na také veci, ako tamojšia spoločnosť vníma šport a celkovo výchovu mládeže k hodnotám ako sú česť, ctižiadosť, rešpekt. Spoločnosť vo Fínsku vníma status pedagógov (učitelia, tréneri, vychovávatelia) na úrovni statusu lekárov vo svojej krajine. Sú to práve títo ľudia, ktorí formujú ich „zdravú“ spoločnosť. Keď si porovnáme tieto povolania vo Fínsku a na Slovensku, tak mimo toho, že pedagógovia u nás sú ohodnotení ako podpriemerne dôležití ľudia, tak sú často pred samotným dieťaťom zhadzovaní, ak náhodou niektorí nesedia dnes „náročným“ rodičom. Potom sa divíme, že v športe nie sú peniaze, keď si vychovávame spoločnosť bez rešpektu a cti. Každý pozerá len ako oklamať a hrabať si na svojom piesku. Keď nefunguje spoločnosť ako taká, nemôže fungovať ani šport. Ešte raz gratulujem Fínom, ale aj Kanade. Parádny hokej.“

Tak ako hokejoví a „tiež hokejoví“ fanúšikovia? Nie je to naozaj a opäť fakt iba o nás?

Zdenko Matejdes : „Keď sa v slovenskom hokeji budeme každý hrať iba na svojom piesočku, tak sa nikam neposunieme.“Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *