Prečo sa neprihlásim do inteligentnej karantény SR, v českej už som

Dalito.sk/Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO)/foto: ÚV SR

“Štátna karanténa by sa mohla uvoľniť, ak budú prichádzajúci ľudia súhlasiť, že prídu o časť slobody a budú sledovaní mobilným telefónom a budú si robiť fotografie, že dodržiavajú domácu karanténu,” povedal premiér Matovič. Uviedol Denník N.

Uviazla som za hranicami. U susedov som od 1. marca a začínam si už zvykať na to, že tu aj najbližšie mesiace ostanem. Musím, pretože sa odmietam nechať ohrozovať a ponižovať nezvládnutou slovenskou štátnou karanténou. Okrem toho, som aj principiálna, zákony musí dodržiavať aj vláda.

Siahla som si na samé psychické dno, ale zvyknúť sa dá aj na to. Ale nikdy si nezvyknem na to, že niekto chce ešte aj v demokracii urobiť zo mňa ovcu.

Vraj to slovenská vláda vyrieši inteligentnou domácu karanténou (špicľovacím zákonom), že potom sa môžu vrátiť štátni príslušníci domov do karantény a nie do štátnej. Ako povedal Matovič, sledovaním mobilov, do ktorých sa budem pravidelne doma fotiť. Asi systémom, podľa seba súdim teba. A ešte, ak mi systém foto nezachytí, tak mám do mobilu ponižujúco nejako dostatočne klikať viečkami, či čo… No, tak ja teda ovca nie som, som Európanka!

Českí politici obyvateľom veria

Inteligentná karanténa už v Českej republike fičí na plné obrátky aj s mojim mobilom. Oproti slovenskej je však z druhej galaxie. Nie je to aplikácia na sledovanie, reštrikcie, špicľovanie, zastrašovanie a represie pre tých, ktorí sa chcú vrátiť domov. Jej hlavná myšlienka je obyvateľov Česka chrániť. Cez mobil podľa GPS mapovať, či sa náhodou v istom momente v istom čase nestretli s pozitívne testovaným, ktorý je už medzičasom v domácej karanténe. Aplikácia ma na to upozorní a ODPORÚČÍ mi zostať doma, alebo sa aspoň sledovať. Lebo jednoducho vlastným obyvateľom veria. Sú to predsa Európania a nie ľudia druhej kategórie, či nejaké ovce.

Aplikácia pre ovce a ešte aj divná

Tá slovenská je prezentovaná ako reštriktívne opatrenie pre tých, ktorí sa chcú vrátiť k rodinám, k svojmu majetku…. objektívnych dôvodov je neúrekom. Aby nemuseli ísť do štátnej karantény, ale domácej. A v tom  je obrovský rozdiel. 

Kto s aplikáciou bude súhlasiť, niekoľkokrát za deň, aj desaťkrát sa má odfotiť vo svojom byte, že je naozaj doma. A ja teda takúto nedôveru a ponižovanie odmietam. Pre mňa osobne je to nedôstojné a neprijateľné. Ak mi teda vláda nedôveruje, budem jej aj naďalej posielať dane a odvody spoza hraníc. Lebo som zodpovedná Európanka. Ak v tom bude pokračovať, prestanem aj to.

Okrem toho, som zvedavá, kedy niekto tieto divné štátne covid aplikácie nabúra a zneužije citlivé dáta občanov. Jednoducho im neverím a nikto ma neprinúti si ich nainštalovať. Nikto.

Rozdiel medzi českými a slovenskými volenými politikmi je zásadný. Kým českí svojim obyvateľov veria a s tými zopár nezodpovednými si poradia inak, slovenskí svojim obyvateľom ani náhodou.

Slovensko v plnej nahote počas pandémie ukázalo presne v srdci Európy celému svetu, aké je malé a až galakticky xenofóbne. Naozaj si ešte niekto myslí, že ten ranking mu svet znížil v apríli len kvôli SMERu, ktorý krajinu rozkradol na cimpr-campr, ale ranking mu aj tak neznížili?

„Na Slovensku akoby bolo jednoduchšie byť jednookým kráľom medzi slepými, než sa porovnávať s tými, ktorí sú najlepší. Možno preto, že potom už viac vidíme svoje chyby,“ povedal pre Dalito.sk  vedúci Zastúpenia Európskej komisie (ZEK) na Slovensku Ladislav Miko.

Zásadný rozdiel medzi súrodencami po 30 rokoch

Naozaj si ešte niekto myslí, že u nás bude chcieť podnikať a investovať v novodobej histórii koronavírusu s niekoho „blackoutom“ v hlave, alebo radšej u susedov?

Uvedomil si niekto z tých xenofóbnych Slovákov ukazujúcich prstom na všetko spoza hraníc, že kým oni sa bijú do hrude pri mohyle zahraničného Slováka Štefánika, že aj Česko sa už dlhodobo zásobuje liekmi proti koronavírusu od amerického Remdesiviru až po japonský neviem aký? To im naozaj nechýba taká zásadná vec do budúcnosti pre prípad ďalšej vlny?

Bude ma niekto opäť napádať, že ale ako to Slovensko dobre zvládlo, že máme najlepšie čísla úmrtnosti? Tak len upozorňujem, že Česko už stihlo aj celoštátny skríning výskytu koronavírusu. A ostalo zhrozené, ako málo obyvateľov má protilátky. Začínajú konať dopredu.  A čo robí kráľovstvo jednookých?

Takže tak, nie, už som sa vyrovnala s tým, že sa nedostanem domov, že to bude trvať pre Schengen až do konca júna. Potom sa už aj Slovensko môže postaviť na hlavú, či skôr to jedno oko. Nevadí, zariadim sa u susedov, ktorých budem vďačne podporovať míňaním peňazí, aby sa z hroziacej ekonomickej krízy dostali čo najrýchlejšie, lebo som Európanka.

Však som doma na Slovensku nechala všetko, nevadí, hurá do obchodov aj s inteligentnou karanténou v mobile! Cítim v kostiach, že dnes to bude skvelý deň! Zaslúžim si. Veď celý predĺžený víkend som tvrdo makala v záhradníctve, dokonca som hodiny dezinfikovala zákazníkov a nákupné košíky a tak vytvárala aj českú ekonomiku. Nemusela som, ale som aj mohla. A v noci zasa vytvárala slovenský HDP. Ale míňať peniaze bohužiaľ musím len u susedov. Na Slovensku musím zatiaľ len platiť dane a odvody.

1 reakcie na Prečo sa neprihlásim do inteligentnej karantény SR, v českej už som