Predohra 50-tych rokov: Smutný deň pre Slovensko, ktorého dno prerazil premiér

Dalito.sk/Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO) /foto: ÚV SR

Videla som najnovší status premiéra Slovenskej republiky Igora Matoviča (OĽaNO) a vyrazil mi dych. Nebudem ho sem ani dávať, nechcem prispieť k tomu, aby som šírila to, čoho sa začínajú báť naozaj aspoň základne, právne, vzdelaní či aspoň príčetní občania. Aj keď nerada, ale dnes som si v celej nahote musela priznať, že vďaka dnešnému statusu premiéra Slovenskej republiky, Slovensko (aj v očiach zahraničia) prerazilo dno.

Pripomenulo mi to včerajší deň. Dvaja právne vzdelaní a naozaj vysoko rešpektovaní ľudia, spolu s tretím podnikateľom, v rámci jediného dňa, bez toho, že by o sebe tušili, pri troch rozhovoroch, každý na inom konci mesta, mi v debate povedali, že Slovensko od apríla 2020 rozohralo predohru 50-tych rokov.

Podnikateľ, ktorý pre koronavírus prišiel o akýkoľvek príjem, pritom doteraz štátnu kasu len napĺňal mi povedal, že sa ráno budí s veľkou ťažobou. Pozoruje medzi ľuďmi totiž niečo, z čoho začína mať veľký strach. Niečo, čo smrdí od hlavy vlády, teda premiéra a pripomína mu to 50-te roky. Ukáž si na svojho „primitíva či podvodníka“ a beztrestne ho zlynčuj.

Ak to nedokoná premiér bez súdu, jeho prívrženci to urobia za neho, úplne beztrestne a ešte aj s požehnaním predsedu vlády.

„Ide z toho strach. Mám pocit, že stačí obyčajná závisť, napríklad, že mi štát posiela 500 eur ako koronavýpomoc, beztrestne si niekto niečo vymyslí, ukáže prstom, označkuje ma, obviní, stačí ak pošle mail… a potom ma už bez spravodlivého súdu zničia, zlynčujú, zakopú. Však to už dnes akosi stačí, veď to takto predsa robí premiér bez argumentov a dôkazov, veď on to povedal a tvrdí, takže to je pravda! Začínam mať strach, pripomína mi to 50-te roky. Ako toto všetko skončí?“ zamyslel sa predo mnou pred koronou úspešný podnikateľ, ktorému mnohí tak slovensky závidia, dnes ešte aj tých “SOS 500 eur”.

Toto bolo doobeda, poobede som sa stretla s dvomi osobami, ktoré vyštudovali právo a excelentne ho praktizujú v spoločnosti. Nezávisle od seba mi rozprávali, že z krajiny ide strach.

Že to, že niekto  na niekoho len tak ukáže, očierni ho, obviní ho, prípadne niekto má iný názor alebo rozhodne na súde inak, tak príde verejný lynč spravodlivejších. Obom, každému na inom konci Bratislavy to pripomína 50-te roky.

Že potom, ako Slovensko ako štát niekto vykradol, teraz ho ukradol, jeho základné princípy práva, spravodlivosti a prezumpcie neviny. Že za pár mesiacov ostala zo Slovenska krajina, kde už prezumpcia neviny znamená menej, ako jeden primitívny status premiéra, či článok. Mám si vraj spomenúť iba na to, ako len tak, bez dôkazov verejne lynčovali IT technikov a ukázali na nich prstom a verejne ich obvinili zo špionáže štátu. Len tak, z fleku. „Ide z toho strach,” povedali mi nezávisle od seba právne vzdelaní ľudia.

Ak sa takto primitívne pred médiami a na sociálnych sieťach vyjadruje predseda vlády jedného členského štátu EÚ a nikto ho nezastaví, ako sa potom budú podľa neho správať tí naozaj obyčajní, ktorí nerozlišujú základné princípy právneho štátu? Máme sa naozaj začať báť? Anonymov a udaní vraj už pribúda ako húb po daždi. Upozornili ma na to aj právnici. A dnes naozaj prší, čo prší, dnes už priam leje. Ide z toho strach…

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Pozn. redakcie: Dalito.sk spolupracuje aj s autorom Mariánom Balázsom, lebo ho nepovažuje za primitíva ani dilinka a redakcia rešpektuje demokratickú pluralitu názorov.