Správy

Predseda parlamentu Danko chce prezidenta aj akým bol Gustáv Husák

Voľby prezidenta SR sa budú konať 16. marca. Termín prvého kola vyhlásil predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS), jeho rozhodnutie zverejnili na webe parlamentu. V prípade nezvolenia hlavy štátu v prvom kole sa uskutoční druhé, ktoré sa bude konať 30. marca.

Z rozhodnutia je ďalej zrejmé, že lehota na utvorenie volebných okrskov a určenie volebných miestností uplynie 30. januára 2019. Na utvorenie okresných a okrskových volebných komisií je čas do 11. februára a lehota na ich prvé zasadanie uplynie 21. februára 2019.

Do boja o Prezidentský palác sa už chce zapojiť viac ako desať záujemcov.


Nateraz sa ohlásili napríklad Béla Bugár (Most-Híd), Robert Mistrík (s podporou SaS a Spolu), Juraj Zábojník (bezpečnostný analytik), Eduard Chmelár (politický analytik), Zuzana Čaputová (Progresívne Slovensko), Milan Krajniak (Sme rodina), Oskar Fegyveres (svedok únosu prezidentovho syna Kováča ml.), Marian Kotleba (ĽSNS), František Mikloško (expolitik KDH), Róbert Švec (Slovenské hnutie obrody), Bohumila Tauchmannová, Štefan Harabin (sudca Najvyššieho súdu SR) či dramaturgička a riaditeľka módnej televízie Gabriela Drobová.

Záujemcovia o palác môžu kandidovať, ak splnia zákonné podmienky. Za prezidenta možno podľa zákona zvoliť každého občana SR s trvalým pobytom na Slovensku, ktorý má v deň voľby aspoň 40 rokov. Kandidátov navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania, a to na základe petície podpísanej najmenej 15.000 občanmi.

„Je to zvláštny dátum, kedy sa narodil Janko Matuška, ale aj Gustáv Husák, a verím, že Slovensku prinesie šťastie,“ povedal Danko.

Predseda parlamentu  neodpovedal na otázku TV JOJ, či chce byť prezidentom Slovenskej republiky. Upresnil však, akého kandidáta  si na prezidentskej stoličke predstavuje.

„Snažil som sa skĺbiť všetky vlastnosti, ktoré by som ja očakával, ako predseda NR SR v novom prezidentovi z historických osobností.  A naozaj si myslím, že z týchto volieb je možné, aby vznikol prienikový človek. Človek, ktorý bude mať výnimočné prienikové vlastnosti ľudí, ktorí písali dejiny nášho národa. Želal by som si, aby nový prezident disponoval láskou k jazyku a národu, akú mal Ľudovít Štúr, by bol odvážny a priebojný ako Milan Rastislav Štefánik a aby mal vieru a obetu ako Andrej Hlinka. Aby bol ľudský a dobrý ako Alexander Dubček, ale aby mal i politické vlastnosti, ktoré mal Gustáv Husák a skúseností, ktorými disponoval,“ povedal Danko.

Dalito.sk stále čaká na odpoveď na dodatočnú otázku, aké politické skúsenosti a vlastnosti Gustáva Husáka dával predseda parlamentu Andrej Danko ako vzor budúceho prezidenta. 


Wikipédia opisuje Gustáva Husáka ako normalizačného komunistického prezidenta. JUDr. Gustáv Husák, CSc. bol najvýznamnejší slovenský komunistický politik druhej polovice 20. storočia v ČSSR. Prešiel vzostupmi aj pádmi, aby sa nakoniec stal generálnym tajomníkom KSČ a prezidentom ČSSR.

V priamom prenose odmietol odpovedať na otázky Denníka N, či si myslí, že by mohol byť prezidentom aj vzhľadom k jeho  kauze rigoróznej práce a či môže byť prezidentom človek, ktorý ju opísal.

Záznam z TB na FB Denník N TU

Môže vás zaujať:

Milé naše deti, nie, takto to nefunguje!


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *