Premiér nie je martýr, ale obyčajný egoista a liečbu by mal zaplatiť

Dalito.sk/Predseda vlády SR Peter Pellegrini (SMER-SD) v nemocnici 23. 2. 2020/foto: FB Peter Pellegrini

Neverila som vlastným očiam. Tlačové oddelenie oznámilo, že napriek odporúčaniu lekárov pokračovať v hospitalizácii sa predseda vlády SR Peter Pellegrini rozhodol dnes pobyt v nemocnici prerušiť. Urobí tak preto, aby mohol absolvovať večernú televíznu diskusiu a takisto aj zajtrajšiu dôležitú pracovnú cestu do Moskvy.

Prečítala som si text ešte raz, či naozaj dobre vidím. A ak naozaj dobre vidím, tak verím, že jeho zdravotná štátna poisťovňa mu dá celú liečbu zaplatiť. Pretože bola aj z našich daní a aj našich príspevkov do zdravotného poistenia. (§ 9 ods. 7 písm.  a) zákona 580/2004: Zdravotná poisťovňa má právo uplatniť svoj nárok na úhradu nákladov za poskytnutú a) zdravotnú starostlivosť voči poistencovi, ak sa mu poskytla preukázateľne v dôsledku porušenia liečebného režimu)

Pretože premiér Pellegrini presne celej krajine ukázal, ako sa jeden nezodpovedný pacient-egoista nemôže správať. Nielen k sebe, ale aj zdravotnému systému, ale hlavne, hlavne k nám obyvateľom.

Veď ho hospitalizovali s akútnou infekciou horných dýchacích ciest spojenou s vysokými teplotami a to iba pred dvoma dňami. Takže je stále infekčný.

Pacient s chrípkou a respiračným ochorením podľa odborníkov kontaminuje všetko okolo seba do dvoch metrov. Neviem či premiér vôbec tuší, ale napríklad iba na chrípku zomiera vo svete, aj u nás, oveľa viac ľudí, ako na nový koronavírus. Vie vôbec, koľko ľudí na chrípku a respiračné choroby zomrelo u nás doteraz počas poslednej sezóny?

Nenahraditeľných sú plné cintoríny! To, čo robí je rovnaká nezodpovednosť k nám všetkým, ako to urobil aj jeho predchodca EX, škoda, že si to neuvedomujú ešte ani v dnešnej dobe vírusov a chrípkových epidémií, ktoré z roka na rok kosia viac ľudí.

Naozaj, neskutočný príklad dávajú slovenskí premiéri spoluobčanom. Rovnako, ako sa po štyroch dňoch od prepustenia z nemocnice po operácii srdca objavil EX Fico na rokovaní vlády.  Všetci premiéri, ex a aj budúci si so svojim zdravím môžu narábať ako chcú, ale…

Nech si robia čo chcú a nech na to aj nedoplatia alebo aj doplatia. Je to ich vec. Vždy ma takéto nezodpovedné správanie najvyšších hláv však vystraší, že si z toho niekto zoberie príklad. A to až také hrdinské nie je.

Solidárne sme sa totiž všetci zložili na V.I.P. opateru, ktorá premiérom prináleží. Nesúhlasím s názormi, že keby to bol  „obyčajný človek“ už to má možno za sebou. Jednoducho sú to premiéri krajiny, takže V.I.P. lekárska pozornosť je podľa mňa namieste.  

Nesúhlasím ale s tým, ako skorými odchodmi z nemocnice, napriek nesúhlasu lekárov, dehonestujú nielen prácu špičkových odborníkov, ktorí pre ich záchranu urobili maximum za naše peniaze, ale ani s tým, že svojim nezodpovedným správaním ohrozujú aj nás.

Premiéri by podľa mňa mali byť občanom príkladom. Skorým nástupom do práce sa však iba vysmievajú daňovým poplatníkom a aj špičkovým lekárom.

To si naozaj premiér môže len tak, napriek nesúhlasu lekárov, opustiť nemocnicu bez toho, že by mu to zdravotná poisťovňa dala k náhrade? Lebo „obyčajný pacient“ nie.

Premiér si už asi nepamätá, ako zdravotné poisťovne kasírujú rodičov malých detí, ktoré si na dvore zlomili ruku, či vybehli zo záhrady a zrazilo ich auto. Tak potom by mali aj premiéra za nedodržanie liečby.

Premiér by mal byť príkladom, že vynaložené financie na liečbu majú zmysel iba vtedy, ak pacient dodržiava liečebný režim. Táto krajina má totiž zdravotníctvo v takom stave, že si takýchto nezodpovedných pacientov jednoducho nemôže dovoliť. Jednoducho na to nemá. Veď nám tu zbytočne zomierajú pacienti v tisícoch ročne.

To by si premiér ešte mohol pamätať, keď nie z úst prezidentky, tak aspoň jeho vlastného straníckeho ministra zdravotníctva Druckera. Aj on verejne ešte ako minister vyhlásil, že stav nášho zdravotníctva je taký hrozivý, že ročne u nás zomrú zbytočne tisícky pacientov! Tak by sme potrebovali, aby to málo peňazí, ktoré v našom zdravotníctvo ešte je, ostalo na tých, ktorí sú k svojmu zdraviu zodpovední a vážia si ho…

Ak mal klasik parlamentu Béla Bugár enormný strach o päť mesačné dieťa, s ktorým chcela v šatke poslankyňa Petrík stráviť v rokovacej miestnosti NR SR 15 minút a grémium rozhodlo, že je to pre dieťa nebezpečné, lebo by sa mohlo nakaziť, potom ako je veľmi nebezpečné rokovanie vlády, či diskusná relácia s infekčným premiérom?  

Keď premiéra prepúšťali z nemocnice, určite ho lekári vystríhali pred mnohým. Evidentne mu to bolo jedno. Škoda, lebo za ten čas sa mohli venovať niekomu, kto možno neďaleko úplne zbytočne zomieral.  

Pán premiér, dbajte prosím o svoje zdravie, a keď nie, tak dbajte prosím o naše životy. Veď ešte aj ten váš koaličný partner Bugár upozornil, že loviť politické body cez dieťa nesvedčí nikomu, tak ich nelovte ani cez vaše zdravie, lebo to, čo robíte, nie je martýrstvo, ale normálny egoizmus. Naozaj nechápete, že ohrozujete ďalších? Idete presne v šľapajach svojho EX, ktorý po bypasse opustil nemocnicu po štyroch dňoch. A aj tak mu to evidentne nepomohlo, nahradili ste ho.

Béla Bugár kedysi odmietnutie dieťaťa v parlamente argumentoval tým, že  väčšina matiek nemôže mať deti v práci. „Pri páse alebo pri pokladni nemôžete mať dieťa,” povedal.  Zabudol však vtedy dodať, že ani drvivá väčšina pacientov po dvojitom bypasse sa nemôže štyri dni po prepustení z nemocnice vrátiť do zamestnania. Nadriadený by ho hnal domov s palicou v ruke! Tú zodpovednosť by si totiž na vrub nezobral. Takže ani pacient s bypassom nemôže za pás alebo pokladňu! A ani ten, kto bol hospitalizovaný s vážnym nákazlivým respiračným ochorením v nemocnici a len tak z nej zdúchol medzi zdravých.

Okrem toho, nenahraditeľných sú plné cintoríny. Takže sú vlastne nahraditeľní úplne všetci. Aj premiéri.