Správy

Premiérka Nového Zélandu nikdy nevysloví meno teroristu

Muž, ktorý je obvinený, že v novozélandskom meste Christchurch zabil v dvoch mešitách 50 ľudí a ďalších takmer 50 osôb zranil, bude čeliť spravodlivosti v plnom rozsahu. V utorok to podľa agentúry AFP povedala v parlamente novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

„Bude čeliť spravodlivosti v plnom rozsahu tu na Novom Zélande,“ povedala Ardernová v súvislosti s podozrivým z vrážd, ktorým je 28-ročný austrálsky pravicový extrémista .

„Svojím teroristickým činom chcel dosiahnuť mnohé, najmä však to, že sa stane slávnym, preto nikdy nevyslovím jeho meno,“ povedala novozélandská premiérka.


„Je to terorista. Je to zločinec. Je to extrémista. Ale keď budem hovoriť ja, zostane bezmenný,“ dodala Ardernová.

Streľba v dvoch mešitách v meste Christchurch sa začala v piatok približne o 13.45 h miestneho času (02.45 h SEČ). Pri útokoch zahynulo 50 ľudí a viac než štyri desiatky ďalších utrpeli zranenia. Polícia zároveň objavila dve podomácky zhotovené výbušné zariadenia v automobiloch zaparkovaných pred mešitami.

Austrálska polícia vykonala v pondelok domové prehliadky u matky a sestry páchateľa piatkovej hromadnej vraždy v dvoch mešitách na Novom Zélande. Muž obvinený z útoku na Novom Zélande bol ako turista aj v Izraeli. Z príspevkov zverejnených na sociálnych sieťach vyplýva, že navštívil Pakistan i Severnú Kóreu. Cestoval aj do Grécka, Chorvátska a Bulharska. Vlani 26. novembra pricestoval do Maďarska smerom z Rumunska medzinárodným vlakom.

Otec podozrivého žije v stredotureckej provincii Kayseri. Pre súkromnú tlačovú agentúru Demirören povedal, že so synom sa nerozprával 11 rokov: „Ak to spáchal, mal by si odpykať trest.“ Vysvetlil, že po rozvode sa v roku 2008 vrátil do vlasti a odvtedy sa so synom nerozprával. V Turecku sa znovu oženil, zatiaľ čo matka podozrivého zostala v Holandsku.

Páchateľ piatkovej streľby v dvoch novozélandských mešitách konal sám. Uviedla to v pondelok miestna polícia, ktorá však nevylúčila existenciu ďalších osôb, ktoré mohli páchateľa podporovať.

Pravicového extrémistu zatkli krátko po čine a obvinili z vraždy. Bezprostredne však panovali nejasnosti v tom, či masakru spáchal jeden alebo viacero páchateľov.


„Jednoznačne sme toho názoru, že za toto (streľbu) je zodpovedný len jeden útočník,“ uviedol na tlačovej konferencii šéf novozélandskej polície Mike Bush, ktorého citovala agentúra AP.

Komisár však nevylúčil, že páchateľ mohol mať aj podporu ďalších osôb. Podľa neho je táto otázka „veľmi, veľmi dôležitou“ súčasťou celého vyšetrovania.

Novozélandská vláda sa po útoku dohodla na opatreniach na sprísnenie zákonov o strelných zbraniach.

 Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *