Prešovská nemocnica má nové vedenie

Dalito.sk/ilustračné foto: FNsP J. A. Reimana Prešov
DALITO -

Minister zdravotníctva predstavil nové vedenie v prešovskej nemocnici. Tretia najväčšia nemocnica na Slovensku, Fakultná nemocnica J.A. Reimana v Prešove, má nové vedenie. Od januára nebola v Rade riaditeľov obsadená pozícia generálneho riaditeľa. Vedenie Ministerstva zdravotníctva SR sa rozhodlo opätovne vrátiť model vedenia nemocnice na jednoosobový štatutárny orgán. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí dnes osobne v Prešove predstavil Ľubomíra Šarníka, nového riaditeľa nemocnice, ktorý zdravotnícke zariadenie povedie až do ukončenia výberového konania, ako aj jeho tím. Dalito.sk o tom informovala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Ľubomír Šarník je podľa MZ SR skúsený dlhoročný manažér, ktorý pôsobil na viacerých vedúcich pozíciách. Ako odborník bol zodpovedný za optimalizáciu procesov, znižovanie nákladov, zvyšovanie výkonnosti a produktivity, strategické smerovanie v rôznych spoločnostiach.

„Rád by som svojimi profesionálnymi skúsenosťami prispel k tomu, aby bola v Prešove moderná efektívna nemocnica pre 21. storočie, ktorá bude priateľská a ústretová pre pacientov a zároveň bude atraktívnym miestom pre zamestnancov, predovšetkým pre lekárov a sestry,“ povedal Ľubomír Šarník, nový riaditeľ Fakultnej nemocnice v Prešove.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí sa tiež stretol s novovymenovanou námestníčkou nemocnice pre ošetrovateľstvo Monikou Smolnickou a zdravotnými sestrami, ktoré spolu bojovali za lepšie podmienky v prešovskej nemocnici.

„Veľmi milo ma prekvapilo, ako si ministerstvo zdravotníctva váži prácu sestier. Oceňujem, že sa pán minister s nami, sestrami, osobne stretol. Potvrdil tak, že naše požiadavky boli správne, a že sa rezort nimi intenzívne zaoberá. Chcem sa pánu ministrovi poďakovať za tento záujem. Chápem to ako morálnu satisfakciu pre všetky sestry,“ povedala Monika Smolnická, nová námestníčka nemocnice pre ošetrovateľstvo, ktorá ju v súvislosti so štrajkom sestier v roku 2016 musela po 32 rokoch práce opustiť.

„Som veľmi rád, že sa pani Smolnická dnes po viac ako 4 rokoch mohla vrátiť späť do nemocnice. Želám si, aby sa na svoje pozície mohli vrátiť aj ostatné sestry, ktoré ich v súvislosti s ich oprávneným štrajkom museli opustiť,“ uviedol dnes v Prešove minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Ako minister už v minulosti informoval – transparentnosť, nulová tolerancia voči korupcii, prístup k informáciám, rozhodovanie na základe kvalitných dát, efektívne vynakladanie zdrojov či inklúzia laickej a odbornej verejnosti. Tieto body z programového vyhlásenia vlády pre zdravotníctvo sú opornými piliermi pri rozhodovaniach rezortu.

„Pokračujeme v postupnom nastavovaní zmien pre lepšie zdravotníctvo. Našou snahou je zvýšiť efektivitu riadenia a nastaviť optimálne procesy tak, aby pacienti získali za disponibilné zdroje v zdravotníctve čo najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. Zároveň robíme všetky zmeny s cieľom ukončiť nekonečný príbeh neustále sa prehlbujúceho zadlžovania štátnych nemocníc,“ vysvetlil minister Marek Krajčí a nakoniec uzavrel: „Zároveň by som chcel ľuďom v prešovskej fakultnej nemocnici odkázať, že si ich prácu veľmi vážim. Lekári, sestry a ďalší zdravotnícki pracovníci odvádzajú aj tu výbornú prácu a verím, že spolu s novým vedením nemocnice sa budú ich podmienky postupne zlepšovať a pacienti aj v tejto nemocnici budú mať stále kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť.“