Prestaňte nás už kŕmiť odpadom

Dalito.sk/Majstrovstvá sveta v hokeji 2019, CZE-SWE/foto: TASR - Michal Svítok

Na Majstrovstvách sveta v hokeji 2019 na Slovensku sa podarilo vytriediť 56 % odpadu. S radosťou oznámilo Ministerstvo životného prostredia SR. Naozaj seriózne číslo. Spomenula som si však na našich podnikateľov a predajcov a vlastne aj na moju osobnú „hanbu“, ktorú som nechtiac zažila v nórskej nemocnici nedávno.

Na tvrdenia našich podnikateľov, že smernica EÚ o odpadoch môže ešte viac prehĺbiť euroskepticizmus, lebo je plná príkazov a zákazov, a že nové zálohovanie plastových fliaš a plechoviek naruší odpadové hospodárstvo, 90-percentný cieľ na PET fľaše ohrozí recyklačné ciele a tak ďalej bla bla bla. Proti zálohovaniu PET fliaš a plechoviek od roku 2022 sa ostro ohradili aj zamestnávateľské združenia. Chápem, sú to peniaze…

Vždy mi pri takýchto vyjadrenia „ to sa nedá, to nejde…“ napadne, či si ich aktéri všimli, že tu máme slobodný pohyb osôb už takmer 30 rokov. Inak by také nezmysly nemohli púšťať do éteru a prestali nás už konečne kŕmiť odpadom, že to nejde. IDE.

Bola som v nórskej pôrodnici, privítať na svet vnučku. To ako vyzerala je škoda opisovať, možno inokedy. Izby s manželskými posteľami pre oboch rodičov až kým sa sami nerozhodnú, že sú pripravení zvládnuť výchovu nového človiečika doma sami, cez anglicky hovoriaci personál, až po neustále plné švédske stoly pre všetkých, aj návštevy. Od jedla, až po nápoje.

Ponúkli sme sa aj my, dala som si nealko v plechovke. Po jej konzumácii ju riadne pokrčila, aby v smetnom koši nezaberala miesto a zodpovedne som sa snažila vybrať ten, kde patrí. Hodila som ju medzi plasty. Vtom pristúpila sestrička (asi sa zhodneme, že asi netrie biedu) a vybrala ju.  Zahanbene som sa ospravedlnila, že asi som vybrala zlý kôš. A ona, že aj keď ide o životné prostredie, všetky plechovky sú u nich zálohované a to sú aj peniaze a s plechovkou odcupitala.

Bolo mi trápne. Netušila som to. Však naši podnikatelia tvrdia, že sa to nedá, že to nejde…  Pri tom nórskom koši som si ešte viac uvedomila, ako nám ten vyspelý svet šialene uniká. A vôbec nejde o to, že sú to najbohatšie krajiny sveta. Myslíte si, že keby Slovensko malo toľko zemného plynu a ropy, bolo by na tom dnes rovnako ako Nórsko?  Že by tie zásoby už nevyčerpali pre svoje rodiny naši doterajší politici, ktorých úplne beztrestne necháme desaťročia kaziť naše charaktery a výchovu?

Je naozaj čas napraviť to, čo v nás kazili naši politici dlhé desaťročia.

Takže vážení slovenskí tiež podnikatelia, prestaňte nás kŕmiť vyjadreniami, že zálohovanie PET fliaš a plechoviek „je pomýlené“.  Ekonomický prospech je jedna vec, ale podnikať a žiť systémom po mne potopa, druhá. Aj keď Nórsko nie je v EÚ, evidentne to krajinu a ani prístup k životu miestnych ľudí nepokazilo. Naopak.  Takže nás už prestaňte kŕmiť odpadom.

Zelené opatrenia, ktoré sprevádzali májové MS v hokeji u nás priniesli konkrétne výsledky. Vďaka fanúšikom. Teraz to bolo 56%, o rok možno 90%. Veď budú vo Švajčiarsku, tak sa tam poriadne okolo seba pozerajme. Môže to byť pre nás veľká inšpirácia a v konečnom dôsledku pre naše deti. Pre ich budúcnosť.

Podporte serióznu nezávislú žurnalistiku