Prestaňte prokrastinovať: 11 tipov, ktoré vám pomôžu

Dalito.sk/ilustračné foto: fizkes / Shutterstock.com
DALITO -

Otáľanie je uprednostňovanie príjemných aktivít nad tými dôležitými. Prehnané odkladanie povinností zvykne byť spájané s lenivosťou. Nejde však o to isté.

Neustále odkladanie úloh na neskôr sa odborne vysvetľuje ako forma zlyhania samoregulácie, a to aj napriek tomu, že oneskorenie môže mať negatívne dôsledky.

Otáľaniu občas podľahnú aj aktívni, ktorí majú podrobne rozvrhnutý svoj čas. Našťastie, vo väčšine prípadov nie je otáľanie znakom vážneho problému. Je to bežná vlastnosť, ktorej sa občas poddá každý z nás.

Pasívni prokrastinátori odkladajú úlohy, pretože majú problémy s ich realizáciou a rozhodovaním.

Naopak, aktívni prokrastinátori otáľajú účelovo. Chcú zadanie vypracovať na poslednú chvíľu, pretože im vyhovuje práca pod tlakom.

NEGATÍVNE DÔSLEDKY OTÁĽANIA

Ak máte tendenciu veci odkladať až príliš často, má to výrazný vplyv na vašu prácu a osobný život. Ak prokrastinujete pri pracovných záležitostiach, je veľká pravdepodobnosť, že k tomu máte sklony aj v iných oblastiach.

V prípade chronickej prokrastinácie to nie je len otázka zlého time manažmentu, ale súčasť životného štýlu. Či už ide o neskoré platenie účtov, neschopnosť odovzdať projekty včas alebo zanedbávanie rodiny a priateľov.

Takýto zlozvyk sa môže odzrkadliť na vašom duševnom zdraví. Pri dlhodobo zaužívanom otáľaní sú bežné vyššia úroveň stresu a chorôb, zhoršenie sociálnych vzťahov, neschopnosť vychádzať s okolím a sklony k zadlženiu sa. V krajnom prípade sa môže prejaviť depresia či strata zamestnania.

Najbežnejšie však sú domotivácia a sklamanie zo samého seba.

DÔVODY PROKRASTINÁCIE

Odkladanie povinností zvykneme svojsky ospravedlňovať, prečo niečo nemôžeme urobiť. Prokrastinácia má však aj svoje dôvody. Za niektoré človek nenesie zodpovednosť, iné si privolá svojím správaním.

Najčastejšie príčiny odkladania povinností sú:

  • nevedomosť ako to mám urobiť;
  • nechutenstvo niečo urobiť;
  • ľahostajnosť;
  • zvyk čakať do poslednej chvíle, že to nebudem musieť urobiť;
  • viera, že pod tlakom sa pracuje lepšie;
  • nedostatočná motivácia;
  • zabúdanie;
  • obviňovanie z choroby alebo zlého zdravia;
  • čakanie na správny okamih;
  • vyhrádzame si priveľa času na premýšľanie;
  • odkladanie jednej úlohy v prospech inej;

TYPY AKO SA PROKRASTÍNÁCIE ZBAVIŤ

Väčšiny zlozvykov sa dá zbaviť. Otáľanie nie je výnimkou. Chce to však čas, predsavzatia a dávku odhodlania.

Ak sa chcete zbaviť otáľania a pracovať efektívnejšie, mali by ste si najskôr priznať, že odkladáte povinnosti, i keď by ste nemuseli. Následne zistite príčiny. Častokrát za to môže len neorganizovanosť. Preto odporúčame rozvrhnúť si presné termíny, kedy chcete úlohy začať plniť, a kedy skončíte.

Overené stratégie ako sa zbaviť otáľania:

VYTVORTE SI ZOZNAM ÚLOH

Spísanie všetkých dôležitých úloh vám pomôže na nič podstatné nezabudnúť. Naviac, bude užitočným pri ich rozbore a môžete si rozvrhnúť presný priebeh výkonu. Ak ho budete mať na viditeľnom mieste, zbavíte sa možnosti, žeby ste na niečo zabudli.

Ďalších sedem tipov, ako prestať prokrastinovať sa dočítate TU na www.pracuj.sk

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu a raz mesačne vyhrať knihu podľa vlastného výberu)