Spektrum

Prevratný dôkaz v Tatrách, poprel všetko objavené doteraz

Tatranská jaskyňa Hučivá diera sa už pred 15 000 rokmi stala domovom pravekých ľudí. Dokázali to objavy archeológa Slovenskej akadémie vied Dr. Mariána Sojáka a poľského výskumníka Pawla Valde-Nowaka z Jagelovskej univerzity v Krakove.

Koncom uplynulého týždňa ukončili svoj výskum v tatranskej jaskyni a prichádzajú so zisteniami, ktoré menia pohľad na praveké osídľovania Európy.

„Ide vôbec o prvú jaskyňu na území Tatier s doloženým  pravekým osídlením, tak na slovenskej, ako aj poľskej strane. O osídlení tatranských jaskýň sme nevedeli vôbec nič až do objavenia Hučivej diery. Ani sme ho nepredpokladali, veď v Tatrách boli ľadovce a hranica lesa bola na sklonku doby ľadovej podstatne nižšie. V jaskyni sme našli vzácnu štiepanú kamennú industriu magdaleniénskej kultúry, kosti lovných zvierat, a toto pochádza z neskorého paleolitu spred 15.-14 000 rokov,“ povedal Marián Soják z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Slovenský a poľský archeológ prepisujú učebnice. V tatranskej jaskyni Hučivá diera našli dôkaz, že v týchto oblastiach žili už pravekí ľudia/foto: Marián Soják, SAV

Slovensko-poľská misia našla aj masívne zahĺbené ohnisko, ktorého popolovitú vrstvu s uhlíkmi momentálne analyzuje prof. Tomasz Goslar v Poznani pomocou rádiokarbónovej metódy. Tá preukáže absolútny vek neskoropaleolitického osídlenia, teda predpokladaný vek lovcov, ale aj ich koristi.

„Podľa nájdených kostí išlo o lovcov sobov, kamzíkov, kozorožcov, vysokej zveri, koní ale aj zajacov. V ohnisku, ktoré bolo z dôvodu chladu v zadných priestoroch jaskyne, sa našiel aj zlomok kostenej ihly, ktorou zošívali kusy spracovanej kože ulovenej zveri na výrobu odevu,“ upresnil archeológ.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Nájdené kamenné suroviny umožňujú vedcom predpovedať migračné trasy pravekých obyvateľov jaskyne. Dobre ich poznali a vedeli si ich zadovážiť aj z ďalekých oblastí.

Do Hučivej diery prišli pravdepodobne z oblasti severne od hrebeňa Karpát, čo je dnešné južné Poľsko. Svedčia o tom poľské odrody pazúrikov či moravské rohovce.

VIDEO:

 
TATRY OSÍDLIL UŽ PRAVEKÝ ČLOVEK
Slovenský a poľský archeológ prepisujú učebnice. Marián Soják z Archeologický ústav SAV a Pawel Valde-Nowak z Jagelovskej univerzity v Krakove objavili v jaskyni Hučivá diera vzácne nálezy spred 15 000 rokov. Takto to vyzeralo v teréne ?

Posted by Slovenská akadémia vied on Tuesday, July 30, 2019

Slovensko-kuvajtská misia s unikátnym výsledkom, svet žasne

 

Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *