Správy

„Prezident Andrej Kiska nás sklamal“

Prezident SR Andrej Kiska vymenoval do funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra (Smer-SD), ktorý bol od roku 2012 a ešte aj stále je ministrom financií za SMER-SD. Do kresla zasadne od 1. júna tohto roka.

Prezident pripomenul, že Kažimír nastupoval do funkcie ministra financií, keď Slovensko bojovalo s vysokým deficitom a nezamestnanosťou. „Hoci som mal iný názor na hospodársku a finančnú politiku štátu, našu ekonomiku sa podarilo naštartovať. Máme návrh vyrovnaného rozpočtu,“ ocenil.

Podľa hlavy štátu však v súčasnosti existujú signály, že môže prísť ďalšia kríza, preto je podľa nej dôležité mať vyrovnaný rozpočet. Taktiež je dôležité, aby „sa nerozdávalo v rámci neoficiálnej predvolebnej kampane“. „Je potrebné myslieť na roky, kedy sa darí, aj kedy sa nedarí. Treba byť opatrný, som rád, že máme nastavený vyrovnaný rozpočet,“  zhodnotil Kiska.


Podľa neho sú slovenské banky pripravené na možné krízy. Ocenil tiež zavedenie projektu Hodnota za peniaze počas ministrovania Kažimíra. Upozornil však aj na potrebu nezávislosti v novej funkcii.

„Ako guvernér NBS musíte byť nezávislý a nestranný. Vy ako dlhoročný podpredseda a člen politickej strany budete predmetom verejného záujmu a kontroly, každé jedno vaše vyjadrenie bude konfrontované,“ podotkol prezident. Od Kažimíra ako šéfa centrálnej banky očakáva zapájanie sa do verejnej diskusie, aby „bola NBS generátorom nových nápadov z pohľadu ekonomiky a prosperity krajiny ako takej“.

Kažimír vystrieda na poste guvernéra NBS Jozefa Makúcha. Ten oznámil v novembri minulého roka Bankovej rade NBS, že chce z tohto postu predčasne odísť. Oficiálne sa pritom malo skončiť jeho funkčné obdobie v roku 2021. Makúch naznačil skorší odchod z funkcie už vlani v septembri. Zdôvodnil to obavami o stabilitu politického prostredia v budúcnosti, tiež mal pochybnosti o reprezentatívnosti budúceho parlamentu.

„Môže mať problém vôbec niekoho zvoliť a toto je otázka, či pre NBS nebude lepšie, keď tam bude guvernér, ktorý príde ešte pred voľbami a nebude vystavený týmto politickým tlakom. Nezávislosť banky tým bude posilnená. Alebo sa bude robiť voľba v roku 2021, keď to prostredie môže byť veľmi hektické,“ skonštatoval vlani v septembri pre TASR Makúch.

Po odchode z národnej banky plánuje pôsobiť na akademickej pôde Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity. Viackrát sa vyjadril, že považuje Kažimíra za dobrého nástupcu.

Post viceguvernéra NBS ostáva zatiaľ neobsadený. Hlava štátu o Jozefovi Hudákovi, ktorý do tejto funkcie kandiduje ako jediný, ešte nerozhodla.


Reakcia zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) k vymenovaniu Petra Kažimíra za guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) nenechala na seba dlho čakať.

„Prezident Andrej Kiska nemal vymenovať Petra Kažimíra za guvernéra Národnej banky Slovenska. Je absolútne neobvyklé a z pohľadu politickej kultúry neprijateľné, aby aktívny minister financií vytlačil z postu jestvujúceho guvernéra pred koncom jeho mandátu a posadil sa na jeho miesto.  Prezident Andrej Kiska v minulosti dal opakovane najavo, že nebude len pasívne schvaľovať funkcionárov, ktorých mu vládna koalícia navrhne. Nerozumieme, prečo takto nekonal aj v tomto prípade, keď navyše ide o podpredsedu Smeru-SD, teda nielen člena vlády, ale aj čelného politika vládnej strany. Je to v rozpore so zaužívanými zvyklosťami, ale aj zákonom o NBS, podľa ktorého má byť centrálna banka nezávislá. Peter Kažimír nie je zárukou jej nezávislosti. Skôr naopak. Preto nás prezident svojím krokom sklamal. Pripomíname tiež, že počas Kažimírovho ministrovania sa diali podvody na DPH a colné podvody. V NBS sú podobné problémy. Pýtame sa, či ich bude riešiť s rovnakou ľahostajnosťou, ako doteraz,“ uviedli vo vyhlásení Richard Sulík, predseda SaS, Ľubomír Galko, podpredseda SaS a Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS.

Môže vás zaujať:

Hotovo. Zo závislého ministra, nezávislý guvernér, KažimírKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *