Prezidentka Čaputová: „Úplne zbytočne u nás umiera takmer dvaapolnásobne viac ľudí ako je priemer v najvyspelejších krajinách Európskej únie.”

Dalito.sk/ilustračné foto: Prezidentka SR navštívila 29.10.2019 v Martine lekársku fakultu aj nemocnicu/foto: Kancelária prezidentky SR
DALITO -

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes prijala demisiu ministerky zdravotníctva SR Andrey Kalavskej. Riadením rezortu zdravotníctva poverila predsedu vlády SR Petra Pellegriniho. Pri tejto príležitosti pripomenula predsedovi vlády za SMER-SD nelichotivé až tragické čísla slovenského zdravotníctva. Dočasne povedie rezort predseda vlády Peter Pellegrini. 

Text príhovoru prezidentky SR počas prijatia v Prezidentskom paláci.

„Vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky, vážená pani Kalavská, dámy a páni, pred krátkou chvíľou som prijala demisiu ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej a poverila vedením rezortu zdravotníctva premiéra Petra Pellegriniho.

Chcem využiť túto príležitosť a vyjadriť sa krátko aj k situácii v rezorte zdravotníctva. Na to, aby som prijala demisiu pani ministerky Kalavskej, som mala dva hlavné dôvody. Prvým je skutočnosť, že ak členka vlády podá demisiu, nie je úlohou prezidentky, aby ju neprijatím demisie nútila zotrvať na poste, ktorý chce opustiť. Druhým dôvodom, pre ktorý som demisiu prijala, je to, že rozumiem dôvodom, ktoré pani Kalavská uviedla.

Pani ministerka nechcela udržiavať v zdravotníctve iba status quo, ale pokúsila sa zmeniť jeho smerovanie. Chcem sa jej za to poďakovať, lebo som presvedčená, že to bola správna a opodstatnená ambícia. Napokon sa však nenašla politická vôľa nielen na reformu nemocníc, ale ani na takú zásadnú vec, akou je povinné očkovanie. Sklamaniu pani Kalavskej rozumiem.

Aj keď je pravda, že v posledných rokoch sa veľa investovalo do nákupu zdravotníckej techniky, zrekonštruovali sa nemocnice, nakupujú sa nové, modernejšie postele, tieto zlepšenia nestačia na to, aby došlo k zmene, akú Slovensko potrebuje. Štatistiky dokazujú, že počet odvrátiteľných úmrtí je u nás príliš vysoký.

Úplne zbytočne u nás umiera takmer dvaapolnásobne viac ľudí ako je priemer v najvyspelejších krajinách Európskej únie. Ak by sme sa v tomto ohľade dotiahli iba na úroveň troch ostatných krajín Vyšehradskej štvorky, tak by sme tým predišli úmrtiu približne 1300 ľudí za rok. Je našou povinnosťou robiť takú politiku, vďaka ktorej sa podarí znížiť úmrtnosť, ktorá je odvrátiteľná včasnou a efektívnou liečbou.

Z dostupných údajov vieme, že ak nedôjde k prijatiu zásadných opatrení, situácia v rezorte sa môže výrazne zhoršiť.

EXKLUZÍVNE! Richard Raši: „Pán Boh vás ochraňuj byť v Anglicku.” 

Ak nám teraz v našich zdravotníckych zariadeniach chýba vyše 2600 lekárov a vyše 3 000 sestier, pri zachovaní doterajšieho trendu nám o päť rokov už bude chýbať vyše 12 tisíc zdravotníckych pracovníkov. Každý chýbajúci pracovník je potenciálnym ohrozením kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Viem, že za necelé 3 mesiace, ktoré zostávajú do volieb, potrebné zmeny nie je možné zrealizovať. Vašou hlavnou úlohou, pán premiér, ako povereného vedením rezortu, bude plnenie záväzkov voči lekárom, sestrám a zdravotníckym zariadeniam, na prospech pacientov.

Na záver chcem vyjadriť nádej, že reforma zdravotníctva bude relevantným podkladom pre novú vládu a ďalšieho ministra alebo ministerku v ich úsilí o pozdvihnutie úrovne nášho zdravotníctva.”

Aj v deň, keď sa narodilo sväté bábätko, zomierajú deti. Odprevádza ich Mária