Správy

Prezidentka SR Čaputová: „Slušne, s najlepším a najúprimnejším záujmom o našu krajinu.“

Tisíce ľudí si prišli v piatok na bratislavské Námestie slobody pripomenúť 19 mesiacov od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zhromaždenie Za Slušné Slovensko stále volá po nezávislom vyšetrení vraždy a ďalších káuz, ktoré vyplynuli z komunikácie Mariana K., obvineného z objednávky vraždy Kuciaka.

Iniciatíva na námestí vyzývala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby odstúpil zo svojej funkcie. „Keďže ho nikto nemôže odvolať, apelujeme priamo na neho. Roky vieme, že tento človek na prokuratúre nemá čo robiť. Mal by vyvodiť zodpovednosť a odstúpiť,“ uviedla organizátorka protestov Za slušné Slovensko Karolína Farská. Avizovala, že iniciatíva chce začať mobilizačnú kampaň k budúcoročným parlamentným voľbám.

Chcú, aby ľudia šli voliť a volili zodpovedne. Farská priblížila, že v rámci kampane budú chodiť po Slovensku.


Na pódiu vystúpili speváci, učitelia, zástupcovia médií a herci, ktorí prečítali list od rodiny Kuciakovcov. „Neprestaňme sa zaujímať, podporovať vyšetrovateľov, novinárov, organizátorov protestov aj každého človeka, ktorý sa stavia proti špinavej chobotnici. Nech sa už nikdy u nás nemusí nikto báť bojovať za pravdu,“ odkázali ľuďom na námestiach. Na zhromaždení zazneli aj požiadavky na zvrátenie klimatickej krízy.

Zhromaždenia Za slušné Slovensko sa okrem Bratislavy konali v ďalších 11 slovenských mestách, ako aj v piatich mestách v zahraničí. Zhromaždenia sa konajú od roku 2018, od vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice, ktorých zastrelili v ich dome vo Veľkej Mači.

„Dnešné zhromaždenia vnímam ako pokračovanie protestov, ktoré spustila vražda Jána a Martiny. Všetci potrebujeme poznať mená vrahov, aj mená tých, ktorí si ich najali. Volanie verejnosti, aby Slovenská republika bola právnym štátom, v ktorom vládne zákon, kde má každý občan rovný prístup k spravodlivosti, kde aj všetci verejní činitelia, teda politici, sudcovia, prokurátori, či policajti nesú zodpovednosť za svoje prípadné zlyhania, je oprávnené. Považujem ho za prihlásenie sa našich občanov k ideálom, ktoré sú späté s demokraciou. Vážim si, že občianske protesty u nás majú pokojný priebeh. Veľmi si želám, aby v takomto duchu aj pokračovali: slušne, s najlepším a najúprimnejším záujmom o našu krajinu,“ napísala na FB prezidentka SR Zuzana Čaputová.

AKTUALIZUJEME: Jano a Martina, nezabúdameKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *