Prezidentka SR Zuzana Čaputová na rozdeľovanie Slovákov na “vonku” a “dnu” nereaguje

Dalito.sk/Prezidentka SR Zuzana Čaputová/foto: FB Zuzana Čaputová

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v stredu 13. mája 2020 zúčastní na rokovaní NR SR a vypočuje si správu o činnosti verejnej ochrankyne práv za rok 2019.

Jej tlačové oddelenie uviedlo, že prezidentka ešte po prvom oficiálnom stretnutí s Máriou Patakyovou v auguste minulého roka zdôraznila, že výročným správam ombudsmanky sa nedostáva dostatok pozornosti od predstaviteľov verejnej moci. Zároveň jej prisľúbila, že ak jej to pracovné povinnosti dovolia, najbližšiu správu o činnosti jej úradu si príde do parlamentu vypočuť aj osobne.

Správa verejnej ochrankyne práv na Slovensku nebude pravdepodobne ešte obsahovať jej zásadné upozornenia, že vláda ponižuje vlastných občanov a zasahuje do ich ľudskej dôstojnosti aj nezvládnutou povinnou štátnou karanténu, nevykonávaním interupcií, odobratím možnosti rodičom celé mesiace vidieť svoje novonarodené deti, separovaním matiek od predčasne narodených detí, odmietnutím onkologickej liečby cezhraničným pacientom-Slovákom a podobne.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa pred parlamentnými voľbami s dôverou obracala na všetkých zahraničných Slovákov, ale aj vyslaných zamestnancov firiem do zahraničia, pendlerov a všetkých Slovákov ako takých, ktorí by v čase parlamentných volieb neboli doma, aby využili možnosť voliť poštou. Reagovala aj na podozrenia z manipulácie s hlasovacími lístkami.

Od vzniku pandémie koronavírusu na Slovensku sa k životnej situácii Slovákov, ktorí sa cítia byť opatreniami vlády diskriminovaní a ponižovaní prezidentka Čaputová stále nevyjadrila a ich situáciu nijakým spôsobom nekomentovala.

Podľa informácií ministerstva zahraničných vecí SR iba na platenú repatriáciu čaká za hranicami 1300 občanov Slovenskej republiky. Podľa sociálnych sietí sa domov boja vrátiť ďalšie desaťtisíce Slovákov.