Príbeh módnej ikony Coco Chanel. Kráľovná Paríža

Gabrielle Chanel – pre väčšinu Coco – týmto rečiam neverí. Sedí za stolom so slnečníkom a s výhľadom na more neďaleko bulváru a pred sebou má šálku čaju ako takmer každé ráno, keď sa práve zdržiava v La Pause, svojej vile na pobreží. Rozhliada sa po okolí a vdychuje svieži slaný vzduch. Je rada, že si na chvíľu oddýchne od Paríža, napätého očakávania vojny, hádania, čo bude ďalej, a davov prúdiacich z mestečiek a statkov v blízkosti hranice s Nemeckom. Len čo ľuďom dôjde, že si migráciou nijako nepomôžu, pobežia naspäť domov a v Paríži sa všetko vráti do normálu…

Legendárna módna návrhárka Coco Chanel sa preslávila ikonickými malými čiernymi šatami a opojným parfumom Chanel No. 5. Kráľovná Paríža dokázala byť veselá, bezstarostná a štedrá, no zároveň aj bezohľadná, manipulatívna či krutá. Za verejne známou osobnosťou sa ukrýva komplikovaná žena snujúca intrigy a opradená záhadnými klebetami.

Keď do Paríža vtrhnú vojská Wehrmachtu, ocitá sa v hoteli Ritz spolu s vrchným ríšskym velením. Coco Chanel – žena tvrdá ako žula – urobí všetko pre to, aby prežila. V obkľúčení nepriateľa vedie súkromnú vojnu v snahe vytrhnúť riadenie vlastnej voňavkárskej spoločnosti z rúk svojho židovského obchodného partnera Pierra Wertheimera. Ten pod hrozbou silnejúceho antisemitizmu utiekol do Spojených štátov s tajným receptom na výrobu parfumu No. 5. Coco nesúhlasí s jeho zámerom presunúť výrobu na perifériu New Yorku, a tak sa zo všetkých síl snaží previesť spoločnosť do svojho výlučného vlastníctva. Módny dom Chanel nesmie padnúť.

Kráľovná Paríža, nový román oceňovanej autorky Pamely Binnings Ewenovej, na základe nedávno odhalených vojenských záznamov farbisto vykresľuje skrytý život Coco Chanel počas štyroch rokov nacistickej okupácie Paríža uprostred druhej svetovej vojny.

Pamela Binnings Ewen

Pamela Binnings Ewen žije a píše v americkom Texase. Kým sa stala svetoznámou spisovateľkou, pracovala ako právnička. Jej romány sú oceňované nielen čitateľkami a čitateľmi, ale aj odbornou porotou. Za svoj román The Moon in the Mango Tree získala ocenenie Eudora Welty Memorial Award.

Prečítajte si úryvok z knihy Kráľovná Paríža.

Aká len bola hlúpa. No stretli sa v momente, keď jej šaty v Paríži zožali ešte len prvé úspechy, práve vytvorila No. 5 a Pierre so svojím bohatstvom a obrovskými voňavkárskymi spoločnosťami doň chcel investovať. A jeho spoločnosť Lenthal vlastnila kúsok od Paríža továreň, ktorá mohla jej parfum hneď vyrábať a distribuovať. Predstava, že by boli obchodnými partnermi, jej pripadala ako sen.

Uzavreli dohodu, podľa ktorej vlastnila iba desať percent akcií Société Mademoiselle a vedenie prenechala Pierrovi a jeho bratovi Paulovi. Vo voňavkárstve vtedy ešte len začínala, sústreďovala sa hlavne na to, aby sa presadila vo svete módy, a detaily dohody nechala na Pierra. Bol šarmantný, úspešný, bohatý a zdal sa jej nesmierne múdry. Staral sa o všetky zmluvy, právne nástrahy v konečnom znení dokumentov a ona si neuvedomovala, že nekoná v jej najlepšom záujme.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu, alebo sa zapojte do vianočnej súťaže Dalito)