Priberáte a neviete prečo. Možno už aj pre slabé osvetlenie

Ako súvisí nočné svetlo a príjem potravy/ilustračné foto: UK BA
DALITO -

Ľudia, ktorí sú v noci vystavení tlmenému osvetleniu, častejšie priberajú a majú cukrovku. Správne načasovanie stravovania cez deň by však mohlo tento negatívny vplyv na metabolizmus zvrátiť. Vplyv nočného svetelného smogu na trávenie skúma doktorandka Univerzity Komenského v Bratislave Valentína Rumanová, ktorá naň od univerzity získala grant.

Nočné svetlo ovplyvňuje fungovanie centrálnych biologických hodín, čo spôsobuje zmeny v rytmoch hormónov, príjmu potravy a vody, ale aj metabolizmu. Riziko predstavuje už aj veľmi nízka intenzita osvetlenia, na akú sme v mestách zvyknutí, napríklad svetlo z pouličných lámp alebo reklamných pútačov.

Valentína Rumanová z Prírodovedeckej fakulty UK skúma mechanizmy zodpovedné za zmeny v organizme. Výskum realizuje so svojím tímom na potkanoch, ktorých metabolizmus funguje podobne ako u človeka. Zistili, že aj slabé svetlo v noci narúša denné rytmy organizmu, a to v správaní, ale aj na úrovni molekulárnych procesov. Dôsledkom je narušenie vnútorných rytmov, čo by mohlo prispievať k vzniku a rýchlejšiemu vývoju ochorení.

„Počas študijného pobytu v Medicínskom centre Univerzity v Amsterdame som v laboratóriu prof. Kalsbeeka realizovala experiment, v ktorom sme zistili, že príjem potravy iba počas aktívnej fázy môže do určitej miery zmierniť narúšajúci vplyv tlmeného svetla v noci,“ hovorí Valentína Rumanová z UK o tom, ako s výskumom začínali. 

Vplyvom tlmeného osvetlenia v noci dochádza k zvýšenému ukladaniu tukov v pečeni, ktorá nie je prispôsobená na dlhodobé uskladňovanie tukov, a môže to mať negatívny vplyv na rôzne metabolické dráhy. Avšak je málo známe, ako to vplýva na denné rytmy rôznych parametrov nielen u potkana a myší, ale aj u človeka.

Ak by sa potvrdilo, že načasovanie príjmu potravy a vplyv nočného svetla spolu súvisia, pomôže to ľuďom s metabolickými ochoreniami, s obezitou či diabetom. Vďaka správnemu načasovaniu stravovania by bolo možné spomaliť alebo potlačiť priebeh ich ochorenia.

(Ak vás článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu