Primár z covid oddelenia: Pohár trpezlivosti prekypel…

Dalito.sk/Röntgen so zápalom pľúc počas Covid-19/foto: MUDr. Milan Kulkovský
DALITO -

Autorom je lekár, primár Interného oddelenia NsP Považská Bystrica MUDr. Milan Kulkovský. Jeho životným mottom je výrok A. Einsteina: „Svet je príliš nebezpečný pre život, nie kvôli ľuďom konajúcim zlo, ale kvôli tým, ktorí sedia a nechajú ich konať.“

Nič, len fakty… Vo včerajšej službe predstavovali pacienti s Covid-19 približne 80% všetkých pacientov privezených záchranármi na náš urgentný príjem. V istom momente čakali pacienti doma na záchranárov kvôli ich vyťaženosti viac než hodinu. Všetci pacienti s Covid-19 mali zápal pľúc. Všetci potrebovali kyslík.

Na naše reprofilizované Covid oddelenia sme do konca služby prijali 10 pacientov. 8 neočkovaných, 2 očkovaných. Suma sumárum… väčšina sanitiek, ktoré si sirénou razia cestu a obiehajú možno aj vás, dnes vezie covid pacientov. Keď vám odložia operáciu, predčasne vás prepustia z nemocnice, alebo sa nedostanete k vyšetreniu, nebude to preto, lebo vás odmietne lekár. Bude to preto, lebo sa nebude venovať svojej pôvodnej špecializácii ale covid pacientom. A vôbec to tak nemuselo byť.

A čo ma frustruje najviac? Skúsenosť, že práve tí, ktorí túto situáciu spôsobili budú v prípade, že im nebude poskytnutá dokonalá starostlivosť, nadávať na lekárov, sestry a podávať sťažnosti. Vyhrážať sa do telefónu, že nás zmlátia bejzbolkou a obviňovať, že sme si Covid vymysleli. Že nás pandémia teší.

Neustále sa zhoršujúce podmienky a stúpajúca agresivita, s ktorou sa už takmer denne stretávame, budú viesť k tomu, že bude pribúdať čoraz viac tých, ktorí si uvedomia, že to už nemôžu ďalej tolerovať. Pohár trpezlivosti prekypel… ak sa môžu sebecky správať tí, ktorí ignorujú všetko smerujúce k potlačeniu pandémie, prečo by aspoň trochu sebeckí a k sebe samému ohľaduplnejší nemohli byť aj zdravotníci. Nie každý je ochotný obetovať svoje zdravie a kariéru pre tých, ktorí si jeho snahu absolútne nevážia. Pandémia tela naštartovala deštrukčnú pandémiu mysle a tá ma potenciál narobiť v spoločnosti väčšie škody, než si vieme predstaviť či pripustiť…

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)