Zdravie

Primár z covid oddelenia: Pohár trpezlivosti prekypel…

Röntgen so zápalom pľúc počas Covid-19

Autorom je lekár, primár Interného oddelenia NsP Považská Bystrica MUDr. Milan Kulkovský. Jeho životným mottom je výrok A. Einsteina: „Svet je príliš nebezpečný pre život, nie kvôli ľuďom konajúcim zlo, ale kvôli tým, ktorí sedia a nechajú ich konať.“

Nič, len fakty… Vo včerajšej službe predstavovali pacienti s Covid-19 približne 80% všetkých pacientov privezených záchranármi na náš urgentný príjem. V istom momente čakali pacienti doma na záchranárov kvôli ich vyťaženosti viac než hodinu. Všetci pacienti s Covid-19 mali zápal pľúc. Všetci potrebovali kyslík.

Na naše reprofilizované Covid oddelenia sme do konca služby prijali 10 pacientov. 8 neočkovaných, 2 očkovaných. Suma sumárum… väčšina sanitiek, ktoré si sirénou razia cestu a obiehajú možno aj vás, dnes vezie covid pacientov. Keď vám odložia operáciu, predčasne vás prepustia z nemocnice, alebo sa nedostanete k vyšetreniu, nebude to preto, lebo vás odmietne lekár. Bude to preto, lebo sa nebude venovať svojej pôvodnej špecializácii ale covid pacientom. A vôbec to tak nemuselo byť.


A čo ma frustruje najviac? Skúsenosť, že práve tí, ktorí túto situáciu spôsobili budú v prípade, že im nebude poskytnutá dokonalá starostlivosť, nadávať na lekárov, sestry a podávať sťažnosti. Vyhrážať sa do telefónu, že nás zmlátia bejzbolkou a obviňovať, že sme si Covid vymysleli. Že nás pandémia teší.

Neustále sa zhoršujúce podmienky a stúpajúca agresivita, s ktorou sa už takmer denne stretávame, budú viesť k tomu, že bude pribúdať čoraz viac tých, ktorí si uvedomia, že to už nemôžu ďalej tolerovať. Pohár trpezlivosti prekypel… ak sa môžu sebecky správať tí, ktorí ignorujú všetko smerujúce k potlačeniu pandémie, prečo by aspoň trochu sebeckí a k sebe samému ohľaduplnejší nemohli byť aj zdravotníci. Nie každý je ochotný obetovať svoje zdravie a kariéru pre tých, ktorí si jeho snahu absolútne nevážia. Pandémia tela naštartovala deštrukčnú pandémiu mysle a tá ma potenciál narobiť v spoločnosti väčšie škody, než si vieme predstaviť či pripustiť…

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *