Pripravte si dom a záhradu na novú sezónu

Dalito.sk/foto: goffkein.pro - Shutterstock.com
PR -

Príroda sa prebúdza, dlhá zima sa končí a opäť sa nám začína obdobie, kedy budeme tráviť podstatne viac času na záhrade, terase, jednoducho v exteriéri. Ak ale bývate v rodinnom dome a máte vlastnú záhradu a pozemok, jarnej údržbe exteriéru domu a záhrady sa nevyhnete.

Na čo všetko nezabudnúť? Čomu všetkému je potrebné sa venovať?

Vertikutácia trávnika

Akonáhle teploty stúpnu a jar bude v plnom prúde, je potrebné zrealizovať vertikutáciu trávnika. Prevzdušnenie trávnika po zime je dôležité pre jeho rast počas nasledujúcej jarnej a letnej sezóny. Vertikutácia odstráni odumreté zvyšky trávnika, čím vlastne podporí jeho rast a trávnik tak bude prosperovať.

Môžete si vertikutátor buď požičať, avšak ak máte veľkú trávnatú plochu, je potrebné si ho skôr zaobstarať.

Výrub stromov

Máte na záhrade choré, či vyschnuté stromy, ktoré už nebudú rodiť? Nemá zmysel ich ponechávať na záhrade, nakoľko môžu ohroziť zdravie vašich rodinných príslušníkov, ale aj váš majetok.

Výrub stromov by mali realizovať hlavne firmy špecializujúce sa na práce vo výškach. Majú potrebné vybavenie a skúsenosti s touto prácou. Keďže sa jedná o výrub vysokých starých stromov, mohlo by hroziť vážne ohrozenie zdravia. S firmou vám ale hroziť nič nebude.

Zabezpečenie dažďovej vody

Polievanie trávnika a záhradky je veľmi dôležité najmä v letných mesiacoch, avšak už teraz je veľmi potrebné zabezpečiť dažďovú vodu. Zber dažďovej vody býva najčastejšie realizovaný do plastových sudov. Tie ale nedokážu uskladniť potrebné množstvo dažďovej vody a preto je potrebné zvoliť skôr iné riešenie. Alternatívou k plastovým sudom budú väčšie nádrže na dažďovú vodu, ktoré sa umiestňujú pod zem a dokážu uskladniť omnoho väčšie množstvo dažďovej vody. Ani počas najväčších horúčav sa nemusíte báť o dažďovú vodu, ktorá bude bezpečne uskladnená pod zemou v praktickej betónovej nádrži.

Dažďovú vodu dostanete z nádrže pomocou klasického čerpadla.

Upratovanie a údržba terasy

Ak máte na záhrade aj terasu, treba ju pripraviť na novú sezónu. Odporúčame vám dôkladne poumývať dlažbu na terase, zábradlie a až keď budete mať poumývané, potom tam môžete ponosiť terasový nábytok, ktorý ste mali cez zimu uskladnený. V prípade potreby menších opráv použite pomôcky z dielne, napríklad praktické ručné závitníky. Ak je potrebné urobiť nový závit, tak práve ručné závitníky vám ich pomôžu urobiť.

Terasový nábytok je potrebné tiež dôkladne poumývať. Použite vysokotlakový čistič alebo zvoľte šetrnejší spôsob čistenia – mokrou handričkou s vedrom, v ktorom je čistiaci prípravok.