Protestné zhromaždenie Mier Ukrajine: ZA VAŠU A NAŠU SLOBODU!

Dalito.sk/zdroj: Mier Ukrajine - Za vašu a našu slobodu
DALITO -

V piatok 4. marca o 17:00 sa uskutoční na Námestí SNP protestné zhromaždenie na podporu Ukrajiny a jej občanov. Cieľom podujatia je ukázať, že odsudzujeme ruskú agresiu a že stojíme za slobodnou Ukrajinou a jej občanmi.  Na podujatí prehovorí zakladateľka Ukrajinsko-Slovenskej Iniciatívy Ľudmila Verbická, minister obrany Jaroslav Naď, analytik Alexander Duleba, herečka Kristína Tormová a ďalšie osobnosti verejného života. Protestné zhromaždenie organizuje občianska iniciatíva Mier Ukrajine.

Je tomu presne týždeň, čo sa Ukrajina bráni proti neopodstatnenej agresii ruskej armády, ktorá neustále narastá. Hrdinsky odolávajú mnohopočetnej presile a bránia tak nielen svoju, ale aj našu slobodu. Príďme im preto spoločne 4. marca o 17:00 na Námestie SNP do Bratislavy vyjadriť podporu a solidaritu. Ukážme, že stojíme na strane občanov Ukrajiny a povedzme  jasné nie ruskej agresii, ktorá sa stupňuje a ktorá spôsobuje utrpenie u nášho východného suseda. V boji s agresorom Ukrajinci a Ukrajinky už 8 rokov preukazujú, že zdieľajú naše hodnoty a patria do Európy. Zaslúžia si preto našu jasnú podporu v ich snahe začleniť sa do Európskej únie.

Na mierovom podujatí prehovoria Ľudmila Verbická (zakladateľka Ukrajinsko-Slovenskej Iniciatívy), Jaroslav Naď (minister obrany), Alexander Duleba (analytik), Kristína Tormová (herečka), Róbert Bezák (arcibiskup), Richard Stanke (herec), Ladislav Teren (výtvarník), Silvester Lavrík (prozaik), Daniel Pastirčák (kazateľ), Zuzana Wienk (aktivistka), Richard Krivda (kameraman), Peter Tkačenko (komentátor), Zuzana Kepplová (komentátorka), Martina Folonenko (ukrajinská študentka).

Svet sa pozerá na Ukrajinu. Ukrajina sa pozerá na Európu. Aj preto sa zajtra o 17:00 zídeme symbolicky na Námestí SNP v Bratislave na zhromaždení na podporu Ukrajiny. Po 18:00 sa cez telemost pripojí Volodymyr Zelenský, prezident Ukrajiny, v živom vystúpení súčasne pre viacero európskych metropol. Z každej mu budú aj položené 2 otázky podľa ich výberu.

Pozývame všetkých občanov, aby prišli vyjadriť podporu Ukrajincom a Ukrajinkám, ako aj priamo ich prezidentovi.

Doteraz potvrdení rečníci:

Ľudmila Verbická, zakladateľka Ukrajinsko-Slovenskej Iniciatívy
Richard Stanke, herec
Lukáš Teren, filmár
Richard Krivda, kameraman
Kristína Tormová, herečka
Silvester Lavrík, prozaik
Zuzana Wienk, občianska aktivistka
Filip Vagač, rozvoj občianskej spoločnosti
Daniel Pastirčák, kazateľ
Misha Kapustin, rabín
Róbert Bezák, emeritný arcibiskup
Zuzana Kepplová, komentátorka
Peter Tkačenko, komentátor
Alexander Duleba, politológ, analytik
Ivan Mikloš, exminister financií a ex-šéf poradcov ukrajinského premiéra
Ivan Korčok, minister zahraničných vecí SR
Jaro Naď, minister obrany SR – podľa zdravotnej situácie

Budete si môcť vypočuť aj vystúpenie Tante Elze ako aj ukrajinskú hymnu v podaní Vojenskej hudby Ozbrojených síl SR.

Odkaz na udalosť na facebooku: https://fb.me/e/2YaZ83QGl


Organizátorom podujatia je občianska iniciatíva “Mier Ukrajine”, ktorá vznikla ako odpoveď na bezprecedentnú agresiu a útok ruskej armády na slobodnú a suverénnu Ukrajinu. V spolupráci s Ukrajincami a Ukrajinkami žijúcimi na Slovensku organizovali aj pokojný protest pred veľvyslanectvom Ruska “Za vašu a našu slobodu – protest proti okupácii Ukrajiny”, ale aj “Sviečkový pochod za mier na Ukrajine”, ktorého sa zúčastnilo cca 3 – 5 tisíc ľudí.

Sviečkový pochod za mier na Ukrajine 24. 2. 2022/foto: Dave Mariančík

Tento piatok očakávame ešte väčší počet účastníkov, keďže na Slovensku sa naštartovala ohromná vlna solidarity. Veríme tak, že aj týmto protestom nadviažeme na desaťtisícové zhromaždenia v iných európskych metropolách.
Protest je oficiálne ohlásený, organizovaný so súčinnosťou mestskej časti Bratislava Staré Mesto. Bezpečnosť je koordinovaná s Krajskou políciou Bratislava a Okresnou políciou Bratislava I. Organizátori prosia účastníkov protestu o pokojný priebeh a rešpektovanie pokynov označených dobrovoľníkov.

Za tím Mier Ukrajine: Tomáš Hajdušek, Marian Kulich

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)