Prvý človek dostal vakcínu proti melanómu. Funguje na princípe mRNA

Dalito.sk/foto: Jan Nechvátal - Shutterstock
DALITO -

V polovici júna sa udial ďalší míľnik v očkovaní. Prvý človek dostal vakcínu proti smrtiacej rakovine kože. Je založená na rovnakej technológii ako niektoré očkovania proti covid-19. Upozornil na to spravodajský portál ČT24.

Výskum vakcín na princípe mRNA vedci už roky považujú za veľkú nádej pre množstvo ochorení. Očkovanie vakcín firiem Pfizer/BioNTech a Moderna proti novému koronavírusu je založené na tomto princípe a ich vakcíny už dostali stovky miliónov ľudí, u ktorých vykazujú vysokú účinnosť.

Obe spoločnosti ale upozorňujú, že covid je len začiatok tejto biotechnológie, ktorá dosiahla ďalší míľnik v piatok 18. júna 2021, kedy dostal prvý ľudský pacient mRNA vakcínu proti melanómu, extrémne agresívnej rakovine kože.  Ide o druhú fázu klinickej štúdie, ktorá má zistiť účinnosť, spoľahlivosť a bezpečnosť očkovacej látky s pracovným názvom BNT111.

Prvá fáza štúdie sa už skončila. Podľa BioNTechu veľmi nádejne.  Podľa výsledkov na zvieracích modeloch a ľudských tkanivových kultúrach, vyzerá to tak, že táto látka vyvolá silnú a bezpečnú protilátkovú odpoveď. Viac i formácia na ČT24.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)