Poradňa

Pýtate sa: „Toto by mal štát taktiež riešiť.“

Dalito.sk sa rozhodlo pýtať za čitateľov, ktorí v čase pandémie koronavírusu hľadajú odpoveď a otázku poslali do redakcie.

Po zverejnení informácii, ako presne žiadať o ošetrovné, čitateľ Dalito napísal:

TOMÁŠ: Mňa by zaujímalo, čo v prípade, keď majú manželia jedno dieťa (náš prípad). Druhý rodič ma požiadať zamestnávateľa o dovolenku? Keď áno, kde zoberiem toľko dovolenky? Toto by mal štát taktiež riešiť… Lebo títo ľudia potom musia do práce a vírus sa bude veselo roznášať po celej krajine.


Na otázku čitateľa odpovedal riaditeľ komunikácie Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

„ Na otázku čitateľa – či si má jeden z rodičov brať dovolenku – nie je príslušná odpovedať Sociálnej poisťovne. Otázka je navyše všeobecná a nie je z nej jasné, koľko rokov má dieťa, ani či je druhý rodič s dieťaťom doma na materskej dovolenke (vtedy môže 1 rodič čerpať dávku materské zo Sociálnej poisťovne) alebo je s dieťaťom na rodičovskej dovolenke (vtedy môže mať nárok na rodičovskú dávku z úradu práce, nie zo Sociálnej poisťovne). Pri staršom dieťati (vo veku maximálne 10 rokov a 264 dní) môže rodič pri uzatvorení školy/predškolského zariadenia čerpať dávku ošetrovného zo Sociálnej poisťovne, v zjednodušenej forme bez osobnej návštevy lekára (na webe máme úplne podrobný postup ako to urobiť aj s formulárom žiadosti tu: https://www.socpoist.sk/opatrenia-socialnej-poistovne-v-suvislosti-s-novym-koronavirusom/68337s ) a ak je dieťa nad 11 rokov, musí byť žiadosť o ošetrovné potvrdená lekárom – tiež je podrobný návod v uvedenej linke na webe.

Druhý rodič si svoju situáciu musí riešiť zo svojim zamestnávateľom. Pracovno-právne vzťahy a zákonník práce nie je v obsahu činnosti Sociálnej poisťovne, a ani nevytvárame legislatívu v tejto oblasti. Prípadné poradenstvo v pracovno-právnych vzťahoch môže poskytnúť  nová infolinka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny – na webovej stránke majú zverejnené tieto kontakty:

covid19@praca.gov.sk resp. covid19@employment.gov.sk + v pracovných dňoch v čase od 8,00 hod. do 16,00 hod. bude k dispozícii aj telefonická linka MPSVR s bratislavskou predvoľbou 02/2046 1100 .“


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *