Správy

Rakúsko zrušilo hraničné kontroly, vláda SR upozorňuje, že slovenské ostali

Od nedele 17. mája 2020 ruší Rakúsko systematické kontroly zo svojej strany na tzv. vnútorných hraniciach so Švajčiarskom, Lichtenštajnskom, Nemeckom, ČR, Slovenskom a Maďarskom. Kontroly s Talianskom a Slovinskom zostávajú zachované.

Dalito.sk na to upozornilo tlačové oddelenie Úradu vlády SR.

Pre slovenských občanov platia pri prekročení hraníc do Rakúska všetky ostatné opatrenia – napríklad negatívny test na COVID 19 nie starší ako 4 dni alebo 14-dňová povinná domáca karanténa – okrem presne daných výnimiek.Tieto opatrenia budú policajné hliadky v Rakúsku námatkovo kontrolovať.


Slovenské hranice naďalej chránené

Hraničné kontroly v SR sa budú naďalej vykonávať.

„Hoci Rakúsko od 17. 05. 2020 otvára hranice so Slovenskou republikou, neznamená to, že rovnaké pravidlá platia aj pri vstupe na naše územie. V tomto prípade je potrebné riadiť sa opatreniami stanovenými v Slovenskej republike. Pre osoby prichádzajúce na Slovensko stále platí povinnosť štátnej karantény, pričom pre niektoré skupiny ľudí platia výnimky za jasne stanovených pravidiel,“ upozorňuje Úrad vlády SR.

Karanténne opatrenia platné do 18. mája 2020 do 7.00 nájdete tu:
http://www.uvzsr.sk/docs/info/covid19/statna_karantena_30_04.pdf

Od 18. mája 2020 od 7.00 platia pri vstupe na územie SR miernejšie pravidlá. Kompletné znenie nového opatrenia nájdete tu:
http://www.uvzsr.sk/docs/info/covid19/final_navrh_statna_karantena_15_05.pdf

Sumár najdôležitejších zmien od 18. mája 2020 pri vstupe na územie SR nájdete tu:
http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=4288:uvz-sr-sumar-najdoleitejich-zmien-v-opatreni-uvz-sr-olp39922020-zo-da-15052020-zmiernenie-podmienok-karantennych-opatreni&catid=250:koronavirus-2019-ncov&Itemid=153


Ústredný krízový štáb pri uvoľňovaní opatrení dôsledne posudzuje epidemiologickú situáciu nielen v SR, ale aj v okolitých krajinách. Kľúčovým faktorom ostáva ochrana verejného zdravia občanov Slovenskej republiky.

Úrad vlády SR
Ministerstvo vnútra SR
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Úrad verejného zdravotníctva SR

Dalito.sk požiadalo úrad vlády a všetkých podpísaných o odpovede na otázky:

  1. Podľa akého zákona a hodnôt a pravidiel, rozdeľujete občanov do skupín na výnimky pri vstupe na územie SR?
  2. Aký je rozdiel medzi občanom SR s negatívnym testom na koronavírus ako takým a študentom, ktorý ide robiť prijímačky na vysokú školu napríklad do ČR?
  3. Aký je rozdiel medzi občanom SR, ktorý sa chce postarať o príbuzných a občanom SR, ktorý potrebuje zabezpečiť napríklad svoj majetok, ku ktorému sa napriek trvalému pobytu a občianstvu v SR nevie dostať, lebo iba uviazol v marci za hranicami, prípadne potrebuje zdravotné ošetrenie, lebo je občanom SR, žije v SR, platí si zdravotné odvody, ale pre izoláciu za hranicami mu tam je poskytovaná iba základná zdravotná starostlivosť?

Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *