Správy

Ratujte seba aj majetok, hrozia supercelárne búrky

 

Celé územie Slovenska môžu v utorok zasiahnuť búrky s krúpami, ktoré môžu byť veľké alebo sa vyskytnúť vo veľkom množstve. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý v tejto súvislosti vydal výstrahu s platnosťou od 9.00 do 21.00 h.

„Krúpy môžu byť aj veľké (alebo väčšie množstvo), pretože pre silnejší vertikálny strih vetra je šanca aj na vznik supercelárnych búrok a práve tie typicky produkujú aj veľké krúpy“ priblížili meteorológovia na sociálnej sieti.

S búrkami môžu byť podľa nich spojené krátkodobé intenzívne lejaky, pri ktorých môže spadnúť až 40 milimetrov zrážok.


ZDROJ: FB SHMÚ

Rýchlosť vetra môže miestami v nárazoch dosiahnuť až 85 kilometrov na hodinu. V súvislosti s búrkami tiež môže prechodne stúpnuť hladina na malých tokoch, zatopiť môže pivnice, podchody alebo podjazdy.

SHMÚ tiež vyhlásil stupne povodňovej aktivity pre rieku Bodrog. V okrese Trebišov platí prvý stupeň, v okrese Michalovce druhý.

ZDROJ: FB SHMÚ

Celé varovanie SHMÚ:

„V strednej Európe sa bude vlniť studený front, ktorý k večeru postúpi od západu nad naše územie. Už aj pred ním sa však budú vo vlhkom vzduchu vyskytovať početné prehánky a búrky. Navyše, viaceré predpovedné indexy signalizujú, že búrky môžu byť lokálne aj intenzívne a s krúpami. Krúpy môžu byť aj veľké (alebo väčšie množstvo), pretože kvôli silnejšiemu vertikálnemu strihu vetra je zajtra šanca aj na vznik supercelárnych búrok a práve tie typicky produkujú aj veľké krúpy.

Ak teda zajtra plánujete aktivity v exteriéri, odporúčame pravidelne kontrolovať aj radarové snímky TU . Vysvetlenie k spomínanému strihu vetra TU .

TITULNÁ FOTOGRAFIA: V piatok 12. mája 2017 sa na Šariši vyskytla supercela. Do oblasti priniesla intenzívne zrážky a aj väčšie množstvo krúp. Opäť zasiahla aj Prešov, kde sa takmer identická búrka vyskytla aj pred dvomi rokmi. 6. mája 2015 sa supercela sformovala v blízkosti Liptovskej Osady a postupne sa presunula až na Zemplín. Vykazovala extrému životnosť a na skoro celej trase bola sprevádzaná nebezpečnými javmi, najmä veľkými krúpami, intenzívnymi zrážkami a následne aj lokálnymi povodňami. Prípadu sme sa veľmi podrobne venovali v tejto analýze. V článku bola podrobnejšie popísaná definícia supercely, vhodné podmienky pre jej vznik, ako aj jednotlivé črty, na základe ktorých možno supercelu operatívne identifikovať. V tomto článku preto opíšeme len podmienky a následný vývoj situácie.
Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *