Recept: Najrýchlejšie nepečené veľkonočné vajíčka na svete

Veľkonočné vajíčka za pár minút bez práce/foto: Maja Kadlečíková
DALITO -

Volá mi kamarátka, oddýchnutá z kúpeľov, ale nešťastná pre veľkonočné pečenie. Hovorila, že svokra ochorela, decká nebudú mať medovníky. Že im nesie oblátky, koláče nestihne. Zasmiala som sa a ubezpečila ju, že stihne, budú mať oblátkové.

Bezmocne sa ma pýtala, či ich má vyčarovať. A ja že nie, stačí vykrojiť a ak má pri sebe vykrajovačku, môže aj niekde na pumpe. Alebo nakresliť na papier maketu, nožničkami z manikúry vystrihni a vreckovým nožíkom vyrezať. Nakoniec sa rozhodla, že to urobí doma a ozve sa, ako to dopadlo.

Stalo sa to pred pár rokmi. Oblátky odvtedy zháňa aj bez kúpeľov – vajíčka sú ich rodinná klasika, na ktorú nedá dopustiť celá rodina.

Vajíčka z kúpeľov narýchlo

SUROVINY  

kúpeľné alebo akékoľvek iné oblátky, práškový cukor a kakao na posypanie + vykrajovačka

POSTUP

1. Oblátky rozložíme na rovnú plochu.

2. Položíme vykrajovačku, rovnomerne zatlačíme a 

   vykrojíme. Rovná plocha a rovnomerný tlak poistí,  

   že oblátka nepraskne, nezlomí sa a nerozdrobí tam 

   kde nie je treba.

3. Posypeme cukrom a kakaom.

Dobre vedieť

Veľkonočné vajíčka sa dajú vykrojiť z akýkoľvek oblátok a keksov, aj neplnených. Dokonca aj z bezlepkových či čokolády s orieškami. Ak nemáte vykrajovačku, nakreslite vajíčko na papier, vystrihnite a vyrežte (v prípade ak je oblátka tenká vystrihnite) podľa makety. Vajíčka môžete vykrojiť aj zo slaných keksov, plátkového syra či zeleniny nakrájanej na plátky.

Dobrý tip je uhorka. Z plátkov ovocia. Dajú sa poliať medom, posypať škoricou, vanilkou. Na slano červenou paprikou, prisoliť. K dispozícii sú za pár minút. Vajíčko nie je jediná možnosť. Použite vykrajovačku, na ktorú máte chuť – a ňou vykrojená sladká alebo slaná lahôdka na poslednú chvíľu zachutí. Oblátkovými vajíčkami sa dá ozdobiť dezert. Napríklad puding so šľahačkou. Slané sú efektná ozdoba veľkonočnej misy.

Ešte vám niečo napadlo? Smelo do toho, fantázii sa medze nekladú. Stále platí, čo si pripravíte sami spoločne s deťmi chutí najlepšie! Vajíčko sa takisto zíde namiesto čipsov. Pri naberaní dipu poslúži ako lyžička. Je symbol znovuzrodenia a nového života podobne ako Veľká noc. V kresťanstve je to zmŕtvychvstanie Ježiša Krista.

Autorka: © Maja Kadlečíková, spisovateľka

(Ak vás tento recept zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu alebo aj dve)