Registrované partnerstvo pôjde uzavrieť na ktoromkoľvek matričnom úrade

ilustračné foto: Dalito.sk
DALITO -

Možnosť vstupu do registrovaného partnerstva iba na jednom zo štrnástich matričných úradov bude čoskoro minulosťou. Návrh zákona prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním, teraz ho prerokuje vláda.

Dalito.sk o tom informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra ČR Klára Dlubalová. Novela zákona prichádza po vražde dvoch mladých ľudí z LGBTI komunity na Zámockej ulici v Bratislave, ktorá zasiahla aj Česko.

„Události posledních dní dokazují, jak důležitý je neustálý boj za lidská práva. Nenávist a diskriminace nemají v naší vyspělé západoevropské společnosti místo. Obdivuji všechny #LGBT+ lidi, kteří se veřejně svěřili se svou orientací, a podporují tím ostatní. Zdánlivě malé a symbolické činy mají velký význam. Proto budu dál vyvěšovat na Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vlajku #LGBT🏳️‍🌈 a proto Česká pirátská strana podporuje manželství pro všechny páry,” uviedol po vraždách v Bratislave Jan Lipavský – ministr zahraničí ČR sociálnej sieti.

Rezort  vnútra ČR pripravil novelu zákona o matrikách, ktorá okrem ďalších zmien, umožní registrovaným partnerom podpísať vyhlásenie pred ktorýmkoľvek matričným úradom. Momentálne to v Českej republike ide iba na Úrade mestskej časti Praha 1, Magistráte mesta Kladna alebo Úrade mestského obvodu Moravská Ostrava a Prívoz a ďalších 11 vybraných miestach.  

Novela zákona o matrikách, ktorú pripravilo Ministerstvo vnútra ČR chce umožniť vstúpiť do registrovaného partnerstva pred ktorýmkoľvek matričným úradom.  „Současný stav je jednoduše nefér. Nevidím žádný důvod pro to, aby budoucí registrovaní partneři činili prohlášení pouze na čtrnácti vybraných  úřadech, když tento úkon zvládne každá matrika,“ uviedol minister vnútra Vít Rakúšan s tým, že ide o jeden zo spôsobov, ako chce do budúcnosti vyrovnať podmienky pre osoby rovnakého pohlavia.

Zmena sa bude týkať aj možnosti určiť otcovstvo tzv. trojdohodou alebo súhlasným vyhlásením matky, jej manžela (ktorý nie je otcom) a skutočného otca. Tiež bude možné do matričnej knihy zapísať aj domáce či zdrobnené mená. Novinky by mali platiť od 1. januára 2024.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)