Správy

Rezbári opracovali 40 ton ľadu, každý 6650kg

Tento víkend odštartoval tradičný festival ľadových sôch – Ľadové Pustevny. V beskydskom sedle Pustevny  tak už po devätnásty krát môžete precítiť rozprávkovú atmosféru ľadového sveta a to vďaka tradičnému festivalu úžasných ľadových sôch. Diel slovenských a českých rezbárov. 

Festival sa opäť bude konať  počas troch ľadových týždňov od 12.1.-27.1. 2019. Oproti minulým ročníkom sa pustili rezbári do práce ešte pred zahájením festivalu. Hotové ľadové umenie tak návštevníci uvidia od prvého dňa festivalu a to v špeciálnych stanoch.

Umiestnili ich tam z dôvodu ochrany diel pred poveternostnými podmienkami tak, aby vydržali čo najdlhšie. Ako už je zvykom, všetky diela sú pre lepší efekt osvetlené profesionálnymi osvetľovačmi a svetlami českého výrobcu.


Každý rezbár 95 kociek

Štyridsať ton ľadu  z mraziarní spracovali rezbári z Českej aj Slovenskej  republiky od tretieho januára do stredy deviateho priamo na Pustevnách.  Každá kocka váži okolo 70 kilogramov. Rezbári teda museli opracovať okolo 570 kociek ľadu. Každý rezbár preto opracoval 95 kociek, teda 6650 kg ľadu. Postupovali tak, že ľadové kocky najprv spojili pomocou vody do útvarov, z ktorých potom elektrickými pílami tvarovali jednotlivé tvary či postavy.

foto: Ledové sochy 2017

V tomto roku sa pri výbere témy nechali inšpirovať  kúzlom rozprávok. V jednom zo stanov návštevníci nájdu pravé kráľovstvo z ľadu, iný stan obývajú čerti z pekelnej ríše. Rozprávkovú atmosféru každý víkend doplňuje ešte aj sprievodný program presne v rozprávkovom duchu.

Návštevníci môžu využiť aj niekoľko fotokútikov, relax zóny, pripravený je program pre deti, ale aj dospelých.  Samozrejme nechýba množstvo súťaží, maskoti, jarmok, či bobová dráha a lezecká snehová stena pre deti.  Ak to počasie dovolí, organizátori vybudovali aj snežný bar a niekoľko aj snehových sôch.  Do rádiového živého vysielania priamo na mieste bude vstupovať množstvo osobností zo spoločenského života. Milovníci umenia aj zimy sa môžu tešiť na Miraia Navrátila, kapelu Nebe, prídu aj zástupcovia vítkovických hokejistov a ďalší.

foto: Ledové sochy 2017

Vstup zdarma

Stany so sochami sú pre verejnosť otvorené  denne medzi 8.30-16.30 hod. Vstup na výstavu je zdarma. Sprievodný program pre celú rodinu bude výhradne cez víkend od 10.00-16.00hod. Dostupnosť na Pustevny je zabezpečená lanovkou z Trojanovic, kde sú pripravené aj odstavné parkoviská na Ráztoce. Zo strany Prostřední Bečvy je posilnená kyvadlová autobusová doprava a taktiež z odstavného parkoviska (zastávka U Bártka).


Zima v Česku/ilustračné foto: Ledové sochy 2017

Aktuálne informácie TU.

Môže vás zaujať:

Rusko otvára cestovateľom zakázané oblastiKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *