Rezort vnútra po článku Dalito.sk upravil podmienky zákazu vychádzania bez testov

Dalito.sk//zdroj: MV SR

Dalito.sk deň pred prísnenými kontrolami zákazu vychádzania od 27. januára 2021 upozornilo, že Ministerstvo vnútra SR na sociálnej sieti zverejnilo nové pravidlá, kde všade sa bez výsledku antigénového testu po celoplošnom testovaní nedostanete, a že výnimky platia len pri negatívnych PCR testoch.

Podľa pôvodnej grafiky MV SR sa bez „modrých papierikov“ nemali obyvatelia dostať nielen do prírody, ale nemohli opustiť ani krajinu. Pravidlá zákazu vychádzania vláda predĺžila do 7. februára 2021.

Ministerstvo vnútra SR na svojej stránke jasne uvádzalo, že bez negatívneho testu nemôžete vycestovať ani do zahraničia, čo aj zvýraznilo v texte. Pritom každá krajina má dnes vlastné podmienky vstupu do krajiny, niektoré dodnes pri tranzite nevyžadujú žiadny test. Všetko totiž závisí od toho odkiaľ a kam cestujete. Tam aj späť. Rezort uviedol, že len vychádzal z uznesenia vlády.

Dalito.sk rezort upozornilo, že jeho grafika môže obyvateľov SR uviesť do omylu, že nemôžu opustiť krajinu, čo je v príkrom rozpore s článkom 23. Ústavy SR.

foto: Dalito.sk/zdroj: MV SR

Kancelária ministra vnútra SR po zverejnení článku o grafike, ktorá mohla ľudí dostať do omylu, sa k téme vrátila a grafiku dnes rezort opravil. Tá je podľa nich jasnejšia, že ľudia môžu z krajiny vycestovať aj bez testu, ale test potrebujú na spätné prekročenie hraníc. Všetko však naďalej závisí aj od toho, z ktorej krajiny sa budete vracať. Testy pri prekročení hraníc momentálne nevyžaduje napríklad Poľsko (auto) a v mnohých prípadoch ani Česká republika. Tranzity sú v mnohých krajinách bez testu úplne. Cestovanie za hranice Slovenska TU.

„ Ďakujeme za upozornenie. Pozreli sme si to ešte raz. Na FB sme upravili našu grafiku tak, aby formulácia textu ešte viac korešpondovala s textom uznesenia vlády, aby nevznikali o tom prípadné otázky,” oznámila redakcii Dalito.sk úpravu grafiky Kancelária ministra vnútra SR.

Opravená verzia na sociálnej sieti TU.

Ministerstvo zahraničných vecí SR doteraz na možný konflikt z ústavou nereagovalo.

Na ústave záleží

Na nevídané porušovanie základných ľudských práv a ústavy počas epidémie koronavírusu upozornil ešte 21. novembra 2020 v Interview ČT24 Speciál predseda Ústavného súdu ČR Pavel Rychetský, ktorému je už od začiatku pandémie jasné, že mnohé z rozhodnutí českej vlády skončia na Ústavnom súde ČR .

Moderátorka ČT24 Světlana Witowská sa ho spýtala: „Mali ste niekedy za tie mesiace pocit, počas núdzového stavu , že by ste ako ústavní sudcovia mali zasiahnuť, lebo vláda zišla z tej správnej cesty?“

Predseda ÚS ČR Pavel Rychetský odpovedal: „Neviem, či mám právo to povedať, ale keď ide o pocit, o nič iné.., tak v jednom momente zavrela vláda hranice a nikto nemohol vycestovať z Českej republiky. Tak to je ABSOLÚTNE protiústavné! Vláda môže v krízovej situácii zavrieť hranice, ale pre návrat alebo príjazd do krajiny. Ale my máme v ústave, z dôvodu, ktorý si pamätajú starší ľudia na totalitný režim, my máme vyslovené ustanovenie, že nikomu nemôžeme brániť v tom, aby túto krajinu opustil!“ (záznam od 30,55 – do 31,58)

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)