3 odpovede

Riapoš: „Je veľmi málo odborníkov, ktorí rozumejú nášmu športu.“

Pri autohavárii v roku 1993 utrpel vážny úraz. Už o rok hral na vozíčku stolný tenis. Šéf Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš vlastní niekoľko ocenení za mimoriadne zásluhy v oblasti rozvoja športu zdravotne znevýhodnených a 14 medailí aj z paralympiády, z toho 10 zlatých. V roku 2015 ho vyhlásili slovenským paralympionikom dvadsiateho storočia.

Okrem športovania ste aj šéf, vedúci, či nadriadený. Sú podľa vás vrcholoví športovci lepší zamestnanci či manažéri?

Ťažko odpovedať jednoznačne. Podľa mňa ide skôr o danosť mať schopnosť niečo riadiť a mať zodpovednosť voči zamestnávateľovi. No záleží len na nás, či sme schopní na sebe v každej časti nášho života pracovať. Šport učí bojovať v duchu fair play, prekonávať prekážky, kráčať k cieľu za víťazstvom. To všetko sa dá aplikovať v každom z nás bez ohľadu na to, či šport robíme alebo nie. Preto si myslím, že filozofia športu je výborná pre všetkých a vedeli to už v starej antike (kalokagatia, ekecheiria). Veľkou škodou je, že tak málo ju používame u nás doma.


Ako sú u nás vnímaní telesne postihnutí športovci ?

Osobne si myslím, že nás skôr vnímajú sociálne a motivačne než športovo. Obdivujú skôr to, čo sme dokázali z pohľadu nášho postihnutia. Je veľmi málo športových odborníkov, trénerov, funkcionárov, novinárov, ktorí rozumejú nášmu športu. Viac ich zaujímajú naše príbehy, spôsob vyrovnávania sa so svojím znevýhodnením, ale stále sa málo pozerajú na nás ako reprezentantov Slovenska, ktorí podajú nejaký športový výkon. V podstate ho nevedia ani vyhodnotiť, často dochádza len k dezinformáciám napríklad o nízkej konkurencii a podobne.

Aký máte názor na financovanie športu a rozdielny prístup k paralympionikom a olympionikom?

V športe nám od roku 1993 chýba zásadná reforma športu, ktorá by nastavila a zlepšila jeho systémovo fungovanie. Naposledy sa o to pokúšal nový Zákon o športe, no zastalo to na polceste. Šport nie je len štátna športová reprezentácia. Je to mládež, pohyb, zdravie, množstvo potrebného pre život moderného človeka, no doposiaľ sme pre zlepšenie podmienok veľa neurobili. Preto nechcem porovnávať slovenských olympionikov a paralympionikov, všetci si zaslúžia lepšie podmienky pre reprezentáciu nielen seba, ale aj našej vlasti.

Ján Riapoš/foto: archív SPV – Roman Benický


Komentáre (2)

    Vaša reakcia

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *