Kultúra

Richard Stanke: „Kočner v Leopoldove musí byť len začiatok a nie koniec tejto kauzy.“

Herci Slovenského národného divadla a Divadla Astorka Korzo ’90 pravidelne podporujú zhromaždenia Za slušné Slovensko. Inak tomu nebolo ani 21. februára 2019 v Bratislave pri výročí prvého roka vraždy investigatívneho novinára Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Redakcia Dalito vám prináša celý príhovor herca Richarda Stankeho v Bratislave na Námestí SNP.

„Dobrý večer priatelia,


všetkým vám, ktorí ste dnes tu, ale aj na námestiach po celom Slovensku a v zahraničí.

Presne pred rokom zabili dvoch mladých ľudí. Pár dní na to sme sa tu po prvýkrát stretli a v tichom proteste si sľúbili, že na Jána a Martinu nezabudneme.

Za ten rok od vraždy vyplávali na povrch neuveriteľné veci, ktoré svedčia o tom, v akej chorej krajine sme žili. Vynárali sa tu rôzne postavy a postavičky. Gajdoš, Krajmer, Trnka, Bödör , ktorí parazitovali na systéme, ktorý sme aj my v dobrej viere tvorili. To všetko, na čo sa Ján Kuciak snažil vo svojom živote upozorniť, sa naplno vyvalilo až po jeho smrti. Ján, Marek, Monika, Pavlína a ďalší novinári, ďakujeme vám za to, čo robíte. A je nám smutno spolu s vami, keď si predstavujeme, čomu vo vašej práci musíte čeliť.

Nie, stále nepoznáme vrahov Jána a Martiny. Ale sľubujeme i tam hore, sľubujeme ich rodičom, príbuzným a priateľom, že v našom tlaku nepoľavíme pokiaľ ich vrahov nestihne spravodlivý trest. A nepoľavíme, kým sa nám zo smotánky, z parlamentu, z vlády neprestanú vyškierať všetci tí, ktorí zo vzťahov s vrahmi a zločincami roky profitovali. Kočner v Leopoldove musí byť len začiatok a nie koniec tejto kauzy.

Keď sa dnes vyšetrovaniu darí, nie je to vďaka politikom, ale napriek nim. Je to vďaka čestným vyšetrovateľom, policajtom, znalcom, sudcom, ktorí rovnako ako my, chcú žiť v slušnej krajine, kde sú zločinci v base a slušní, čestní ľudia v parlamente, nie naopak.

Pán špeciálny prokurátor  Kováčik, pán generálny prokurátor Čižnár, uvedomte si prosím, že toto vyšetrovanie je o dôvere! O dôvere ľudí, ktorá sa nerozdáva na ulici, ale ktorú si musíte vyslúžiť. Čo ešte potrebujete vedieť, aby Kočnerov blízky kamoš, prokurátor Trnka, už nebol viac prokurátorom?


Prečo mám uveriť, že práve vy, generálny prokurátor ste si ako jediný človek nevšimli, ktorý spis Gorila nečítal a nahrávka, ktorú vám tento Trnka púšťal, vám toľké roky neprišla čudná? Dôveru si nezískate slovami pán Čižnár. Chceme vidieť za vašou prácou činy.

Som rád, že sú tu dnes s nami farmári  a mrzí ma, že si od ministerky za SNS museli vypočuť pár odporných slov.  My si vážime vašu ústretovosť a sme zhrození z príbehov, ktoré nám rozprávate. Vieme, čo pre vás znamená pôda a zem, na ktorej robíte. Smutné je ale to, že to nevie ministerka poľnohospodárstva a ani jej zmätený, nekompetentný, stranícky šéf, kapitál Danko, ktorý je nedopatrením predsedom Národnej rady. Práve tí, čo majú najviac v ústach národ, nemajú žiadnu úctu k ľuďom tejto krajiny. Pre toto mesto a túto krajinu je väčšia katastrofa každý deň vo vašej funkcii pán Danko, než jeden farmársky protest.

Páni koaliční poslanci dostali ste na frak v komunálnych voľbách a dúfam, že dostanete aj v  tých prezidentských. Danko s Ficom povedali jasne, sudcov Ústavného sudcu by už nemal vyberať prezident Kiska, ale nový prezident, ktorý vzíde z týchto volieb. Výborne! Ďakujeme vám za úprimnosť! Už vieme, ako sa máme zariadiť. Budeme voliť prezidenta, alebo prezidentku, pre ktorú je spravodlivosť a ústavnosť nadovšetko.

Pán Šefčovič máte smolu, na váš charakter sa radšej spoliehať nebudeme!

Belá Bugár hovorí, že potrebujú nájsť zhodu na kandidátoch za ústavných sudcov v rámci koalície a keď ju nájdu, voľba bude tajná. Lámete hodnoty ako svoje charaktery. Nie, páni a dámy z vládnej koalície, Ústavný súd nie je váš, ani vašich kandidátov a kamarátov. Ústavný súd musí byť miestom pre tých najčestnejších a najlepších ústavných právnikov, ktorých táto krajina má.

Takých právnikov, ktorým ste pred pár dňami hanebným spôsobom ukázali, že si ich vážite menej, ako chorobné ambície vášho skrachovaného predsedu Fica. A nie páni zo Smeru, tajná voľba, ktorou chcete zakryť vaše podlé dohody na Ústavnom súde nie je symbolom demokracie, ako stále opakujete.

My sme pred 30 rokmi na námestí neštrngali za tajnú voľbu. Štrngali sme za vládu práva, spravodlivosť a slobodu. Za to, čo vy už dávno nie ste schopní tejto krajine dať. A preto vás páni, Fico, Danko, Bugár, Kováčik… znovu vyzývam, odstúpte! Choďte už do čerta a nechajte nás slobodne žiť.“


Môže vás zaujať:

Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny: „Toto už nie je len o nich dvoch, o nás, ale o vás všetkých.“


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *