Správy

Richard Stanke: „Občanom krajiny ste vzali vieru v akúkoľvek spravodlivosť a my ju chceme späť!“

Odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara, jasné systémové zmeny v policajnej inšpekcii a odpolitizovanie vedenia polície. Aj toto žiadajú predstavitelia iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorí dnes pokračovali vo verejných zhromaždeniach. Zo slovenskej kultúrnej obce sa podľa Denníka N  asi 45 tisícovému davu prihovoril aj herec Richard Stanke.

Dalito.sk vám prináša celý jeho príhovor, počas ktorého ho účasťou na pódiu podporili ďalší kolegovia herci a umelci  zo slovenskej kultúrnej obce.

„ Dobrý deň!


Vláda Petra Pellegriniho získala dôveru presne mesiac potom, ako Slovenskom otriasla správa o smrti novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Mesiac potom, ako sa na nás zo všetkých strán začali valiť informácie o prerastení slovenskej politiky korupciou a organizovaným zločinom.

Tlak verejnosti priniesol zmenu na postoch predsedu vlády a ministra vnútra.  A na Petra Pellegriniho sa upierali a upierajú zraky celého Slovenska s očakávaním, že začne konečne reálne pracovať na postupnej zmene Slovenska na slušnú krajinu. A nebude čakať na úlohy a príkazy svojho predsedu.


Ale ako popísať pocity z toho, čo nastalo? Stačilo pár hodín, stačilo si opäť vypočuť konšpiračné hlúposti predsedu Smeru , a bolo viac než jasné, že politický kurz tejto vláda sa nemení.

Nik z ministrov, ktorí opakovane čelia korupčným kauzám či zásadným výhradám zo strany odbornej verejnosti, z vlády neodišiel.

Na post ministra vnútra sa presunul minister, ktorý toho predchádzajúceho v kauze Bašternák, obhajoval.


Na uvoľnené miesto na ministerstve kultúry bola dosadená osoba, ktorá každým svojím krokom dokazuje svoju nekompetenciu. A Robert Fico sa nám ďalej smeje do tváre a riadi svojich poslušných lokajov.

Od nástupu novej vlády prešlo desať dní a začala sa okamžitá normalizácia. Na jednej strane novinári denne odhaľujú korupčné prepojenia členov vlády či vysokých štátnych úradníkov, na strane druhej sú viac ako trestné oznámenia na vysoko postavených ľudí, prešetrovaní ľudia, ktorí tieto skutky oznámili.

Atmosféra strachu, nedôvera v spravodlivosť pokračuje a chobotnica je v bezpečí. Kauzy ostávajú kauzami, nedotknuteľní ostávajú nedotknuteľnými.


AKTUALIZUJEME: A takto si tu žijeme v 14. týždni 2018

Ale otázkou dňa je aj to, či ostanú verejnoprávne médiá verejnoprávnymi. Vyjadrenia redaktorov RTVS sú silným varovným signálom, že normalizácia začína ovládať aj Slovenskú televíziu a rozhlas. A preto stojíme za všetkými slušnými a čestnými redaktormi z RTVS.

A stojíme tu dnes aj preto, aby sme vám pripomenuli, vy vo vláde, že toto nie je to, čo sme od vás žiadali. Žiadali sme od vás elementárnu slušnosť a rešpekt. A už neveríme, že sa jej od vás dočkáme.

Pod výzvou Žiadame okamžitý kultúrny reparát je dnes podpísaných vyše 2000 osobností kultúry zo všetkých slovenských regiónov.

Žiadajú výmenu ministerky kultúry. Nie preto, že by vedenie rezortu kultúry bolo jediným, či najväčším problémom súčasnej vlády, ale preto, že je najjasnejším signálom, že ste zmenu nikdy nemysleli vážne.

Vy ste nepochopili, že udalosti ostatných týždňov ponúkli tejto krajine šancu na reparát. Vy však reparát nechcete. Vám vyhovuje stav, v ktorom sa vzájomne držíte v šachu, a táto krajina a jej občania sú vašimi rukojemníkmi.

My však budeme na reparáte trvať. Nielen my, podpísaní pod výzvou za ten kultúrny reparát, ale všetci, čo dnes stojíme na námestiach, po celom Slovensku. Všetci, ktorí sme za slušné Slovensko.

Nie sme ovce, aby nám stačilo, že nám predhodíte nejakú kosť, a my budeme ticho. Tieto kozmetické úpravy si nechajte pre vaše asistentky, ale nám to nestačí.

Žiadame jasné a viditeľné kroky. Vy ste občanom tejto krajiny vzali vieru v akúkoľvek spravodlivosť a my ju chceme späť!

Pán špeciálny prokurátor Kováčik, pán policajný riaditeľ Gašpar a vám podobní, hanbite sa! Asi vám je jedno, že ľudia na ulici sa pri stretnutí s vami zhnusene odvrátia a odpľujú si, ale to je vec vášho svedomia. S tým sa vysporiadajte vy sami. Ale nám to jedno nie je, a ani nebude.

Budeme sledovať každý váš krok a nedovolíme vám ukradnúť túto krajinu pre takých ľudí, ako ste vy. Chceme žiť na slušnom Slovensku a  verím, že nám všetkým spolu sa to podarí. Musí sa to podariť!

Môže vás zaujať:

Kemka: „Ten komunista sa volal Adamec a ľudia ho vypískali. Teraz sa Adamec volá Pellegrini.“

 


Komentáre (1)

    Vaša reakcia

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *