Robíte za hranicami? Dávku v nezamestnanosti vám pridelia aj doma

Dalito.sk/ilustračné foto: Dalito.sk
DALITO -

Tí zamestnanci, ktorí pracujú na území členských štátov EÚ, EHP a Švajčiarska o dávku v nezamestnanosti žiadajú v prvom rade v štáte posledného zamestnania. Domovský členský štát im dávku prizná len po splnení vnútroštátnych podmienok.

Na Slovensku to znamená zaevidovanie sa  na úrade práce, obdobie poistenia v nezamestnanosti 730 dní v posledných štyroch rokoch pred týmto zaevidovaním sa a  počas výkonu práce v  Európskej únii splnenie podmienky zachovania centra záujmov na Slovensku.

“Výška dávky, ak o ňu poistenec požiada v SR, sa určí z platu/príjmu, ktorý dosiahol v súvislosti s poslednou zárobkovou činnosťou. Príjem potvrdí príslušná inštitúcia sociálneho zabezpečenia štátu, v ktorom žiadateľ o dávku pracoval. Sociálna poisťovňa upozorňuje, že aj v takomto prípade bez ohľadu na výšku zárobku môže poberateľ dostať maximálnu dávku stanovenú zákonom,” spresňuje Peter Višváder, hovorca SP.

V súčasnosti je maximálna dávka v mesiaci, ktorý má 31 dní, 1 032,50 eur a v mesiaci, ktorý má 30 dní, je to 999,20 eur. Uvedené sumy sú platné do 30.6.2020.