Správy

Rodičia ďakujú detskej neurochirurgii, riaditeľ ponúkol funkciu, ministerka reaguje, aj UK

Doplnené o reakciu UK v Bratislave. Dalito zverejňuje v plnom znení celú výzvu, vrátane  stanoviska Ladislava Kuželu, generálneho riaditeľa Národného ústavu detských chorôb v Bratislave a reakcie ministerky zdravotníctva SR Andrey Kalavskej (nom. SMER-SD) k vzniknutej situácii v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave a jej neurologického centra po tom, čo na operáciu musel Lukáš čakať dva mesiace, kým ho nakoniec operoval prof. MUDr. Juraj  Šteňo, DrSc. z Neurochirurgickej kliniky LF UK, SZU a UNB. Reakciu profesora zverejníme po jej zaslaní do redakcie.

Výzva zdravotníckych odborníkov pre občanov Slovenka

„Milé dámy, vážení páni, bude to znieť nezvyčajne, ale dovoľte aby som sa predstavil.


Volám sa Ladislav Kužela, som lekár, zároveň hlavný odborník MZ SR pre gastroenterológiu, som členom vedeckých rád oboch lekárskych fakúlt a už 6 rokov som riaditeľom najväčšej detskej nemocnice na Slovensku.

Generálny riaditeľ NÚDCH, doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc., MPH /foto: NÚDCH

Skutočne si vážim kredit a odbornosť pána profesora Šteňa. Bez pochýb toho vo svojom živote veľmi veľa dokázal. Za to mu patrí a bude patriť obdiv a uznanie tejto spoločnosti. Ako prvý budem hlasovať za to, aby mu ostal piedestál profesora, ktorý bude odovzdávať svoje bohaté skúsenosti nastupujúcej generácií. V žiadnom prípade však nemôžem súhlasiť s tým, že má jediný patent na to ako správne manažovať detského pacienta s nádorom mozgu.

Svoju prácu mám nesmierne rád. Vážim si každého čestného lekára, lekárku, všetkých poctivých zdravotných pracovníkov, vážim si svojich kolegov. A môžete mi veriť, vôbec nie som nadšený, že sa tu opäť stretávame. Ale práve naopak, z úcty k  mojim kolegom, kvôli našim pacientom toto vnímam dnes ako nutnosť.

Nebudem Vás presviedčať, kto má pravdu, ponúknem Vám fakty a Vy rozhodnite. Ale keďže pravda má byť kompletný celok, tak si dovolím povedať Vám druhú stranu tej mince, ktorú dnes vnímate cez médiá a doteraz ste len emotívne počúvali.

Musím to urobiť, pretože tu nejde o mňa, ako niektorí prezentujú. Viete žijeme v zvláštnej dobe, politická polarizácia spoločnosti sa dostala tak ďaleko, že aj v racionálnych veciach, ako je zdravotníctvo, človek musí siahnuť niekedy až na dno svojich síl a musí urobiť neštandardné kroky, ako je práve tento. Verte mi toto nie je normálna situácia. Práve toto je tá polarizácia spoločnosti, ktorou niekto chce dokázať, čo je a čo nie je pravda. Bez faktov, bez argumentov, bez zdravého rozumu.

Milé dámy, vážení páni môžete mi veriť, že tu v žiadnom prípade nejde o  ego, tu naozaj nejde o mňa, ani o moju riaditeľskú stoličku. Tu nejde ani o osobný prospech. Tu ide o pravdu, pravdu ktorá sa týka nás všetkých.


Ja osobne sa snažím mať nad celou vecou nadhľad, no nedá sa lebo ide o naše deti naše zdravotníctvo.

Vojna, ktorú začal pán profesor Šteňo bola prezentovaná ako akt sebaobrany, ale to nie je pravda. Z jeho strany to bol útok, útok doslova proti celej neurochirurgii. A tak v živote sú situácie, kedy musíte zostať na tej správnej strane, hoc aj mediálne chvíľu prehrávame.

Práve preto som sa rozhodol ponúknuť svoju funkciu. Pretože ak mi na tomto všetkom záleží, ak mám rád svoju prácu, ak si vážim svoje kolegyne a kolegov a ak mi naozaj záleží na našich malých pacientov, tak to aj tak budem musieť urobiť.

Ja Vás nechcem presviedčať. Pravda nepresviedča.  Musím Vám však ukázať druhú stranu mince. V žiadnom prípade nedovolím, aby sme robili to, čo robil pán profesor Šteňo. Nebudem Vám ukazovať zúfalých rodičov. Pretože nerob sebe to, z čoho obviňuješ druhých.

Ja som sem nezavolal matky, ani otcov. Prečítam Vám ale z ich listov, ktoré ponúkajú iný pohľad. Bez emócií, pretože tie nemôžu mať prvé miesto. Tie majú mať fakty, pravda a presvedčenie.

Niekedy bolí povedať pravdu, ale sú momenty, kedy je lepšie pocítiť bolesť pravdy, ako mať dobrý pocit z klamstva a lží.

Tak sa teda vráťme na začiatok tohto smutného príbehu. Ten príbeh sa začal nie pred dvomi mesiacmi. Ten príbeh sa začal v roku 2006 a začal ho sám pán profesor Šteňo. Vtedy on sám povedal a aj vo svojej koncepcii hlavného odborníka napísal, že treba vybudovať niekoľko neurochirurgií vrátane samostatnej detskej neurochirurgie. Túto koncepciu „posvätil“ aj rezort zdravotníctva. Keď sa ale jeho syn stal prednostom, tak už zrazu jeho projekt nebol až taký vhodný a tváril sa, že taký vestník MZ SR ani neexistuje. Odvtedy je tu boj pána profesora Šteňa a jeho syna, voči všetkým ostatným neurochirurgiám na Slovensku. Pretože si chcel pre seba a svojho syna privlastniť neurochirurgiu. Nedať šancu iným lekárom a lekárkam.


Tu naozaj nejde o mňa, som lekár, ale som aj manažér. Som riaditeľ nemocnice a zodpovedám za jej chod a za jej stav. Zodpovedám za zdravie našich pacientov, našich detí. Ja toto naozaj nemôžem dopustiť. Ja sa na ten úpadok nechcem dívať. A keďže mi je to sväté, tak mi asi nič iné ako ponúknuť svoju funkciu neostane.

Kým si urobíte definitívny názor, prosím vypočujte si aj našu stranu.

Ministerstvo zdravotníctva nám bolo nápomocné, dali nám možnosť posunúť zdravie neurochirurgického pacienta dopredu, mohli sme sa stať jedinečným centrom, môže sa otvoriť ďalšia klinika v Ružinove a my sme to s pokorou prijali a na tejto výzve pracujeme. Pretože všetci vieme, že to je naša budúcnosť, posúvať sa ďalej, nie žiť minulosťou, ktorá nejako 25 rokov fungovala.

Toto nie je boj žiadnej politickej strany, ani boj štátu voči niekomu, ani súboj dvoch eg, toto nie je za niekoho, proti niekomu. Toto všetko má iba jedného menovateľa a tým je pacient. Toto je len a len za neho.

Už som Vám povedal, že ja som nedovolil mamám a otcom prísť na túto konferenciu, hoci chceli. Ale dovolím si prečítať aspoň z dvoch listov, ktoré samozrejme v plnom znení budete mať k dispozícií a z ktorých prečítaním a zverejnením rodičia súhlasili.

PRÍBEHY RODÍN

Prvý príbeh nám napísala mama dnes už 8 ročného Šimonka. Ten keď mal 4 roky podstúpil prvú operáciu mozgu na klinike pána profesora Šteňa. Po operácií rodičom povedali, že to dopadlo dobre. Neskôr zistili, že chlapec nevidí na jedno oko. Lekári u profesora Šteňa im vraveli, že je to len opuch, žiaľ nebola to pravda, chlapec na jedno oko oslepol. Nádor nevybrali celý a začal opäť rásť a strácať zrak aj na druhom oku.


Citujem mamu Šimonka :

„Bola potrebná druhá operácia opäť na pracovisku profesora Šteňa. Žiaľ ani po druhej operácií sa to jediné očko, na ktoré ešte videl, nezlepšovalo. A nádor, napriek 2 operáciám, nevybrali celý.“ Koniec citátu

Keďže v tom čase sme už mali naše Neurocentrum, chlapec bol následne operovaný u nás. Nádor sa podarilo vybrať a pán doktor Chrenko mu zachránil jeho druhé oko, na ktoré ešte videl.

Opäť citát mamy:

„Na operáciu sme nečakali, práve naopak, malo to rýchly spád. Chcem pochváliť prístup pána doktora Chrenka, ktorý ho operoval. Ešte pred operáciou nám všetko vysvetlil, čo sa bude robiť, ako sa to bude robiť, čo mu hrozí pri takej závažnej operácii a pod. – toto som pri dvoch predošlých operáciách na pracovisku profesora Šteňa nezažila. Tam mi nikto nikdy nič bližšie k operácii nepovedal. Na rozdiel u Vás. Nádor mu konečne vybrali celý. Náš Šimonko má už 8 rokov a na druhé oko, na ktorom strácal zrak, vidí a za to vďačíme pánovi dr. Chrenkovi.“ Koniec citátu.

Druhý príbeh je trochu iný. Je o 6 ročnom Dominikovi, ktorému v januári tohto roka diagnostikovali nádor na mozgu. Dva krát bol operovaný na klinike pána profesora Šteňa. Citát otca :

„Iste si viete predstaviť, že prevoz pacienta po operácii v zime späť do NÚDCH, ako aj nemožnosť konzultovať s lekárom-operatérom, čo mu vlastne budú operovať a aké sú riziká, boli pre nás všetkých nesmierne náročné.” Koniec citátu.

Rodičia začali následne konzultovať stav chlapca aj v zahraničí, kde sa dozvedeli, že tento typ nádoru, ktorý má ich syn, pravdepodobne nemal byť vôbec operovaný a treba ho pravidelne sledovať.

Citát otca:

“Odporučili nám detské Neurocentrum na Kramároch. Veľmi oceňujeme ľudský prístup doktora Chrenka, ktorý mal od začiatku. Neodbil  nás 15 minútovým strohým zhrnutím faktov, ale naopak, všetko nám podrobne vysvetlil a dokonca aj nakreslil ako sa môže vyvíjať nádor v budúcnosti a aké sú ďalšie liečebné postupy.” Koniec citátu.

ZÁVER

Milé dámy, vážení páni, po tomto čo ste počuli ja naozaj neviem, či má zmysel ešte čokoľvek hovoriť. Je mi naozaj nesmierne ľúto, že pán profesor Šteňo v záujme ochrany svojho syna, zašiel až za hranice, kde by nemal zájsť nie len taký profesionál a odborník ako je on, ale prepáčte nikto.

Ako som už povedal, rozhodol som sa, že ak nenastane nejaká radikálna zmena, zložím svoju funkciu a na tom trvám.

Nemá totiž zmysel ďalej pokračovať v hocijakej práci, lebo po tom čo tu dnes odznelo, po tom, čo ste počuli, už k nám nepríde zo zahraničia naspäť žiadny kolega. A ba, práve naopak, budú postupne odchádzať aj ďalší šikovní kolegovia a kolegyne a po zatvorení nášho Neurocentra, sa asi  neotvorí ani pracovisko v Ružinove.

Nehovoriac o tom, že tým čo sa udialo bol daný ten najhorší návod pre tých, ktorí by nebodaj chceli zabalzamovať, čo bolo na Slovensku za posledných „25 rokov dobré“ a neposúvať pomery v slovenskom zdravotníctve na úroveň, ktorá mu právom patrí.  Venovali sme tomu nesmierne množstvo energie, dotiahli sme sem špičkových odborníkov, ktorých vychovali slovenské školy, nainvestovali sme strašne veľa peňazí. Nie je čas sa hrať s osobnými ambíciami, animozitami a emóciami.

Pretože naši pacienti si toto naozaj nezaslúžia,“ uviedol Ladislav Kužela, generálny riaditeľ Národného ústavu detských chorôb v Bratislave.

Stanovisko MZ SR k neurochirurgii po TK NÚDCH

Mministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská (nom. Smer-SD)

„Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská robí všetko pre to, aby zostalo funkčné detské neurocentrum a na základe dohody NÚDCH a UNB detskí pacienti budú operovaní v detskom neurocentre a nebudú prevážaní do UNB. V prípade potreby odborníci z iných pracovísk budú detského pacienta operovať v detskom neurocentre, ktoré je na to špecializované. Zároveň treba vyzdvihnúť, že v detskej nemocnici je tím špecialistov, ktorí dokážu poskytnúť komplexnú špecializovanú odbornú starostlivosť detským pacientom.

Ministerka zdravotníctva žiada pána generálneho riaditeľa Kuželu, aby naďalej pracoval na rozvoji detského neurocentra, aby naďalej poskytovalo špičkovú zdravotnú starostlivosť detským pacientom a pracovalo na svojom ďalšom rozvoji s podporou ministerstva zdravotníctva. Zároveň ho žiada, aby sa pokúsil presvedčiť špičkových odborníkov akými sú tak profesor Rudinský ako aj doktor Chrenko, aby zostali v detskom neurocentre a naďalej pomáhali zachraňovať životy detí. Ministerka zdravotníctva si váži prácu každého lekára, ktorý chce pracovať v slovenskom zdravotníctve a robí si svoju prácu slušne, profesionálne a s pokorou, a preto sa snaží vytvárať také pracovné podmienky, aby títo lekári zostali pracovať na Slovensku a neodchádzali.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa preto dnes stretla s vedením Univerzitnej nemocnice Bratislava a požiadala o jasné  riešenie situácie ohľadom neurochirurgie na Kramároch. Manažment nemocnice je zodpovedný za chod zdravotníckeho zariadenia aj za svojich zamestnancov, preto šéfka rezortu zdravotníctva požiadala o jasné riešenie s cieľom zastavenia traumatizovania spoločnosti tak citlivou problematikou akou neurochirurgia bezpochyby je. Aby pacient už viac nebol traumatizovaný témou neurochirurgie na Slovensku. To, čo sa udialo v posledných týždňoch, aby sa prostredníctvom priamych prenosov zdravotnícke zariadenia doťahovali o pacienta, je neprípustné a ministerka zdravotníctva to vníma ako nevhodnú komunikáciu a ako boj osobnostných eg či ješitnosti.

Ministerka zdravotníctva zároveň dnes do funkcie hl. odborníka pre neurochirurgiu vymenovala MUDr. Kamila Kolejáka, PhD., MSc., s ktorým dnes mala pracovné rokovanie a dohodli sa, že do 100 dní p. hlavný odborník prinesie audit neurochirugie, vypracuje koncepciu neurochirurgie na Slovensku a zriadi kolégium odborníkov.  Ministerka zdravotníctva si neželá, aby sa či už v neurochirurgii alebo v iných odbornostiach zdravotný stav pacienta preberal cez médiá. Ak niekto z odbornej spoločnosti neurochirurgov má pocit alebo potrebu rozoberať po odbornej stránke zdravotný stav pacienta (kazuistiky), na tento účel sa zriadi spomínané kolégium odborníkov, kde tieto témy môžu byť na odbornej úrovni prediskutované a netraumatizovať a nezneisťovať tak spoločnosť verejnými vyhláseniami,“ uviedlo tlačové oddelenie MZ SR v oficiálnom stanovisku.

Vznikla aj petícia rodičov za záchranu detského neurologického centra. TU

Univerzita Komenského nesúhlasí s odvolaním prednostu Neurochirurgickej kliniky LF UK a UNB

Bratislava 22. októbra 2019: Univerzita Komenského v Bratislave protestuje proti odvolaniu z funkcie prednostu Neurochirurgickej kliniky LF UK a UNB doc. MUDr. Andreja Šteňa, PhD., MPH. Odvolanie prednostu univerzitnej kliniky, ktorý je vynikajúcim akademickým pracovníkom UK, považujeme za absolútne neadekvátne.

Docent Andrej Šteňo je lekár, ktorý dlhoročne výborne reprezentuje slovenskú medicínu a tiež Univerzitu Komenského, ako aj odborník s vynikajúcimi medzinárodnými publikáciami, ktorého práce sú citované najprestížnejšími pracoviskami na svete, vrátane neurochirurgického tímu Harvardovej univerzity. Je členom špičkového vedeckého tímu UK. Pre Univerzitnú nemocnicu Bratislava získal ako vedúci multidisciplinárneho tímu najprestížnejšie štátne ocenenie – Cenu za vedu a techniku – za vlastnú novú operačnú metodiku odstraňovania hlboko uložených nádorov mozgu.

Odvolanie prednostu kliniky s takýmito kvalitami bez udania dôvodu považujeme za neprijateľné. Predstavuje flagrantné porušenie akademických slobôd. Nie je možné, aby politickí nominanti odvolávali akademických pracovníkov bez konsenzu s univerzitou. Takéto konanie je v rozpore s celospoločenským záujmom v oblasti zdravotnej starostlivosti, ako aj vysokého školstva.

Súčasné dianie v rezorte zdravotníctva a kroky jeho predstaviteľov zásadným spôsobom ovplyvňujú nielen pracoviská a zamestnancov našej univerzity, ale aj úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti a vzdelávania v oblasti medicíny a ako také ho nemožno prehliadať a už vôbec nie tolerovať.

 

Rodičom nielen Lukáša: Dohodli sa, profesor Šteňo dostal ďalšiu ponuku

 Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *