Rozlúčili sme sa s Václavom Postráneckým 

Dalito.sk/Na Dunajskej ulici v Bratislave sa 24. septembra 2006 konalo odhalenie sochy obľúbeného slovenského humoristu, herca i dramatika Júliusa Satinského. Na snímke zľava autor pamätníka architekt Svätozár Ilavský, Milan Lasica, manželka Vierka Satinská a Václav Postránecký a v pozadí socha Júliusa Satinského na Dunajskej ulici 24. septembra 2006 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
TASR -

Na javisku českého Národného divadla v Prahe sa v stredu konala posledná rozlúčka s hercom Václavom Postráneckým. Práve v tamojšej činohre strávil väčšinu svojho hereckého života. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Václav Postránecký zomrel po ťažkej chorobe v utorok 7. mája vo veku 75 rokov v kruhu svojej najbližšej rodiny.

“Václava Postráneckého som obdivoval ako vynikajúceho herca,” uviedol v stredu riaditeľ Národného divadla Jan Burian.

“Mal krásnu vieru v spoluprácu ľudí, cítil sa ako súčasť dokonale harmonického poriadku… Hovoril, že sa musíme vedieť tešiť z toho, že máme to, čo máme, a naložiť s tým tak, aby sme urobili radosť čo najväčšiemu počtu ľudí,” dodal.

Václav Postránecký sa narodil 8. septembra 1943 v Prahe. Herectvu sa venoval už od detstva. Pôsobil v poloamatérskom divadle Menton v Prahe a ako detská hviezda sa začal objavovať aj vo filmoch, napríklad v komédii vtedy ešte mladého a začínajúceho režiséra Oldřicha Lipského s názvom Vzorný kinematograf Jaroslava Haška (1955).

V civilnom povolaní sa Václav Postránecký stal zámočníkom, neskôr sa začal naplno venovať herectvu. Pôvodne na doskách brnianskeho Štátneho divadla, v rokoch 1969-78 bol členom Mestských divadiel pražských, napokon zakotvil v Národnom divadle. Tam stvárnil významné postavy v inscenáciách Paličova dcéra (Josef Kajetán Tyl), Kráľ Lear (William Shakespeare), Zo života hmyzu (Josef a Karel Čapkovci) či rolu Kapuleta v ďalšej Shakespearovej hre Rómeo a Júlia.

Postránecký intenzívne pracoval pre film a najmä televíziu. Objavil sa vo filmovom spracovaní klasiky Princ a chuďas (Ludvík Ráža, 1971), v kriminálke Smrt si vybírá (1972, Václav Vorlíček) či v rozprávke Jak se budí princezny (Václav Vorlíček, 1977). Účinkoval v obľúbenom televíznom seriáli z obdobia druhej svetovej vojny Byl jednou jeden dům (1974).

Najväčšiu popularitu však hercovi priniesol film Marie Poledňákovej S tebou mě baví svět (1982). Obdobie 90. rokov priniesli Václavovi Postráneckému úlohy v populárnej komédii Černí baroni (1992, Zdeněk Sirový) či vo filme Jedna kočka za druhou (1993, František Filip). V trpkej komédii Andělské oči na motívy prózy Bohumila Hrabala (1994, Dušan Klein).

Hlavnú úlohu vytvoril vo filme Konto separato (1996, Dušan Klein) o známej prvorepublikovej korupčnej afére. Marie Poledňáková ho opäť obsadila do svojich komédií Jak se krotí krokodýli (2006) a Líbáš jako bůh (2009).

V roku 1997 sa predstavil ako režisér, keď nakrútil podľa vlastného scenára horor Travis.

Václav Postránecký sa presadil aj v dabingu, jeho hlasom prehovoril Dustin Hoffman vo filmoch Tootsie alebo Rain Man. Daboval tiež poľského herca Jerzyho Stuhra (napríklad v komédii Seximisia), Franca Nera, Anthonyho Hopkinsa alebo talianskeho komika Paola Villagia v niekoľkých pokračovaniach bláznivých komédií o účtovníkovi Fantozzim, ktoré už pre stratu hlasu nestihol nadabovať Stanislav Fišer.

Napriek zdravotným problémom sa Václav Postránecký aktívne venoval herectvu a ešte v roku 2018 ho diváci mohli vidieť vo filme Jana Pachla s názvom Ten, kdo tě miloval.