S akými problémami najčastejšie pomáhajú urológovia?

Dalito.sk/ilustračné foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com
PR -

Ak by sme mali vybrať lekára, ku ktorému muži často chodia neochotnejšie ako k iným, zrejme by to bol urológ. Predsa len často rieši aj chúlostivejšie problémy, s ktorými sa muži dlho odhodlávajú vyhľadať odbornú pomoc.

Hneď v úvode zbúrame jeden mýtus

„Dotlačiť“ muža k urológovi je obzvlášť ťažké ak ide o problémy týkajúce sa mužských pohlavných orgánov. Množstvo mužov bude radšej hromžiť na svojom závesnom WC a navonok sa tváriť, že je všetko v poriadku, než by sa mali zveriť urológovi.

Urológ však rieši aj problémy s močovým ústrojenstvom a tak nie je výlučne mužským lekárom aj keď si to mnohí ľudia myslia. Ženy by mali zvážiť preventívnu urologickú prehliadku najmä pri problémoch so zápalom močového mechúra, unikaním moču, či pri bolestiach v oblasti dolného chrbta, panvového dna.

Zápaly a iné ochorenia

Samozrejme však platí, že drvivá väčšina pacientov urológov sú muži. S akými problémami vám urológ môže pomôcť? Rozhodne ich nie je málo a ak sa niektoré týkajú aj vás, určite návštevu urológa neodkladajte.

Medzi najčastejšie problémy, ktoré urológovia riešia, patrí hrčka na semenníkoch, či rôzne urologické zápaly ako cystitída, či zápal obličiek, močovodov, alebo močovej trubice. Taktiež sa často urológovia stretávajú s rôznymi ochoreniami prostaty, napríklad s benígnou prostatickou hyperpláziou, či častým močením. Mimochodom, vedeli ste, že na zdravie prostaty majú vplyv aj tekvicové semená?

Aj chúlostivejšie problémy potrebujú riešenie

Poďme však naspäť k problémom, s ktorými vám môže pomôcť urológ. Preventívna prehliadka môže včas diagnostikovať aj nebezpečné nádorové ochorenia prostaty, semenníkov, či obličiek. Rovnako vám môže urológ pomôcť aj pri bolestiach panvového dna.

Mimochodom, medzi možné dôsledky chronickej bolesti panvového dna patrí aj erektilná dysfunkcia. A tu sa dostávame ku problémom, ktoré sú pre množstvo mužov často tie najchúlostivejšie a pri ktorých sa návšteve urológa vyhýbajú najviac. Ide o problémy súvisiace s pohlavným stykom. Odkladať ich riešenie je však chybou!