Zdravie

Sestrička z detskej onkológie: „Kiežby bol svet po skončení epidémie o niečo lepší.“

Barbora má 25 rokov, pochádza zo Zemianskeho Podhradia a ešte donedávna žila svoj sen, ktorý je síce nesmierne náročný, ale o to krajší. Pomáhať tým najmenším v boji so zákernou chorobou. Rakovinou. Pracuje ako sestrička na detskom onkologickom oddelení v Bratislave. Koronavírus aj im narušil pracovný režim a prinútil zaviesť výnimočné opatrenia. To, čo dnes cíti a ako to u nich v práci vyzerá prezradila pre Dalito.

„Riziko v mojej práci je naozaj veľké. Detičky s onkologickým ochorením majú veľmi slabú imunitu a ohroziť na živote ich môže aj obyčajná chrípka. Nieto ešte koronavírus.

Naše vedenie sa snaží zabezpečiť zdravotníckym pracovníkom aj pacientom potrebné ochranné prostriedky. Posielajú ich aj dobrovoľníci. Pacienti aj ich rodiny sú dôkladní a na svoje zdravie si dávajú naozaj veľký pozor. Sú si vedomí všetkých rizík. Naše opatrenia na dennej klinike sú momentálne aj takéto:


  1. Sestra vždy príde osobne k dverám, aby vpustila dieťa s rodičom dnu. Podotýkam, že na kliniku môže ísť dieťa len s jednou sprevádzajúcou osobou.
  2. Ďalej sa ľudí pri vstupe pýtame, či sú zdraví, či necestovali po Slovensku a zahraničí. Samozrejme, či neboli v kontakte s možným nakazeným človekom, prípadne s niekým, kto má príznaky podobné chrípke.
  3. Od uplynulého týždňa sa zaviedlo nové pravidlo: Každé dieťa aj s jednou sprevádzajúcou osobou, väčšinou ide o mamu alebo otca, ktoré ide na príjem na oddelenie, musí mať odobratý výter na Covid 19 spolu s jeho sprievodcom. Až keď sa potvrdí, že výsledok testu je negatívny u oboch ľudí, majú povolený vstup na oddelenie a môžu začať s hospitalizáciou.
  4. Čo sa týka pohybu cudzích osôb v našej nemocnici, platia veľmi prísne pravidlá: Jeden vstup vyhradený pre zamestnancov a druhý pre pacientov so sprievodom.
  5. Každý si musí pri vstupe vydezinfikovať ruky a nasadiť rúško.
  6. Okrem toho sa snažíme naše deti odkláňať na odbery k svojim obvodným lekárom, aby sme vstup na dennú kliniku čo najviac obmedzili.
  7. Detičky u nás naďalej dostávajú chemoterapiu, bez akýchkoľvek prestávok.

Táto situácia a s ňou súvisiace opatrenia sa dotkli aj môjho osobného života. Omnoho menej sa vidím s rodinou a priateľmi. Našťastie si tento nedostatok vynahrádzame telefonicky či videohovormi. Nedostatok socializácie si kompenzujem tiež mojimi domácimi štvornohými miláčikmi.

Ľudia na Slovensku ma príjemne prekvapili. Vedia sa správať veľmi zodpovedne, čím chránia seba i ostatných. Žiaľ, situácia vo svete, v krajinách napríklad ako je USA, Taliansko, Španielsko, či Čína poukazuje podľa mňa predovšetkým na ľudskú nezodpovednosť.  Ich čísla hovoria samé za seba.

Myslím, že príroda nám vracia úder, a ak nezmeníme správanie, budú sa podobné situácie stávať čoraz častejšie. Kiežby bol svet po skončení epidémie o niečo lepší a ľudia viacej uzrozumení. S vďakou voči prírode a svetu, no najmä s pokorou.“


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *