Sherlock Holmes vo veľkej knihe poviedok

MILAN BUNO - KNIŽNÝ PUBLICISTA -

Asi žiadny iný literárny hrdina v histórii nebol tak dlho populárny ako Sherlock Holmes. Geniálny britský detektív s vynikajúcimi dedukčnými schopnosťami a obrovským intelektom. Už v prvých rokoch od svojho vzniku sa z Holmesa stala taká výrazná literárna postava, že noviny a časopisy chrlili paródie neuveriteľnou rýchlosťou. Väčšinou boli naozaj hrozné, šlo skôr o burlesky založené na jedinom vtipe, ktorý často ani nebol smiešny. Teraz však vyšla kniha, aká tu ešte nebola. Sherlock Holmes. Veľká kniha poviedok.

Stephen King, Neil Gaiman, Anthony Burgess. To je len pár svetoznámych spisovateľov, ktorí neodolali a napísali poviedku o Sherlockovi Holmesovi.  Ten inšpiruje dodnes – iných spisovateľov, filmových i divadelných tvorcov, muzikantov, maliarov…

Najrozsiahlejšia zbierka v histórii

Americký kníhkupec a editor Otto Penzler zostavil najrozsiahlejšiu zbierku poviedok o Sherlockovi Holmesovi všetkých čias! Okrem svojho úvodu zaradil do zbierky aj Doylovo rozprávanie o smrti Sherlocka Holmesa s úvodnou poznámkou redaktora časopisu, v ktorom vyšlo prvý raz v roku 1900. Doyle napokon podľahol tlaku nadšenej čitateľskej verejnosti, vzkriesil Sherlocka a napísal o ňom ďalšie dva romány a 36 poviedok.

Slovenský preklad zbierky Sherlock Holmes. Veľká kniha poviedok obsahuje 80 poviedok rôzneho žánru.
Nájdeme tu seriózne pastiše, čiže napodobeniny pôvodného štýlu, skvelé poviedky od menej exaltovaných „holmesovcov“ či paródie z pera renomovaných či menej známych, zato talentovaných  autorov. Sú tu poviedky napríklad Laurie R. Kingovej, Colina Dextera, Anthonyho Burgessa, Anne Peryovej, Stephena Kinga, P. G. Wodehousa, Neila Gaimana, Kingsleyho Amisa a mnohých ďalších spisovateľov, zaradené do desiatich kapitol s úvodnou informáciou o každom autorovi a jeho diele – vrátane dvoch pozoruhodných príspevkov samého literárneho otca slávneho detektíva Arthura Conana Doyla.

Sherlock Holmes a jeho smrť

„Zhruba pred sto rokmi patril Sherlock Holmes k trom najslávnejším ľuďom v dejinách – spolu s Ježišom Kristom a Houdinim,“ píše Otto Penzler. „Niektorí namietajú, že ide o fiktívnu postavu, ale to je, samozrejme, absurdné. Každý školák predsa vie, ako Sherlock Holmes vyzerá, čím sa živí, a väčšina dokáže vymenovať jeho povahové zvláštnosti.“

Táto zbierka obsahuje aj Doylovo rozprávanie o smrti Sherlocka Holmesa s úvodnou poznámkou redaktora časopisu, v ktorom vyšlo prvýkrát. Pod názvom Conan Doyle rozpráva pravdivý príbeh Sherlocka Holmesa vyšlo 15. decembra 1900 v Tit-Bits, neskôr aj s názvom Veľkolepá smrť či Conan Doyle rozpráva pravdivý príbeh o konci Sherlocka Holmesa.
Našťastie, ako vieme, Doyle napokon podľahol tlaku čitateľskej verejnosti, vzkriesil veľkého detektíva a napísal o ňom ďalšie dva romány a tridsaťšesť poviedok.