Stĺpčeky

Silvester pápežskejší ako pápež

Počas silvestrovskej noci 2016/2017 som s úžasom na facebooku sledovala statusy a diskusie k oslavám príchodu nového roka 2017 v Bratislave. Všetko sa točilo okolo nového všeobecne záväzného nariadenia zákazu pyrotechniky.

Už niekoľko dní predtým zaplavila FB výmena názorov zástancov a odporcov nového pravidla v hlavnom meste. Čítať tie výzvy mestskej polície či ľudí, aby jeden na druhého bonzovali, kto sa kde nedokázal vyrovnať s oslavami príchodu nového roka bez ohňostroja, bolo smutné.

Ako som počas letu nielen naprieč Európou sledovala tú smutnú diskusiu morálnych a ešte morálnejších, spravodlivých a ešte spravodlivejších, bezúhonných a ešte bezúhonnejších, napadlo mi, že v Bratislave, kam sa vraciam, musí byť na Silvestra veľmi smutno. Bola jasná noc a celých päť hodín letu som z okna sledovala krásne ohňostrojové oslavy naprieč celým kontinentom.


Zákony sú na to, aby sa dodržiavali, ale rozumné zákony. A tvrdím to aj ako psíčkarka. Na Silvestra totiž takmer celý svet búcha. Aj Viedeň mala v centre zákaz pyrotechniky, no iba v centre, kde boli státisíce ľudí. V lietadle som videla tisíce ohňostrojov od Kanárskych ostrovov cez Maroko, aj naprieč celou Európou. Pozorovala som, ako sa veselí celý svet. Že by v Bratislave žili široko ďaleko najsmutnejší obyvatelia, ktorí nový rok nevítajú s radosťou?

Presne o polnoci sme si jediní šiesti na celom letisku zapriali všetko dobré. Boli sme posledné lietadlo v starom roku vo Viedni a prví cestujúci v novom. Celé letisko patrilo iba nám, aj s okolitými ohňostrojmi.

Cestu od letiska až po tabuľu Slovenská republika nám ako jedinému autu na diaľnici osvetľovali ďalšie desiatky ohňostrojov.  0:45 sme vstúpili do krásavice na Dunaji a jej hustej temnoty. Uvedomili sme si, že už sme doma, na Slovensku. Krásavicu osvetľoval iba ohňostroj v neďalekom rakúskom Wolfsthale.

To je tak, keď sme na malom Slovensku pápežskejší ako pápež. No buď vôľa ľudu, ako povedal primátor. Hoci tá hodina ohňostrojov raz za rok by nás asi nezabila.

Takže vám želám v roku 2018 hlavu v oblakoch, no s nohami na zemi a veľa dôvodov na radosť v malom a ešte menšom, snáď počas roka 2018 veselom  Slovensku.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *