Simpsonovci, realita alebo konšpirácie

Dalito.sk/ilustračné foto: sitcom Simpsonovci/foto: pixabay.com
RADKA BAČÍKOVÁ -

Spomínate si na americký sitcom Simpsonovci? Nesmrteľný kreslený seriál o „takej normálnej žltej rodinke“ Homera a Marge Simpsonových? Beží v televíziách po celom svete už od roku 1989, celých 32 rokov. Vďaka tomu sa stal najdlhšie vysielaným animovaným seriálom v histórii. Odohráva sa vo fiktívnom mestečku Springfield a vyskytli sa v ňom viac ako tri stovky slávnych osobností z radov hercov, spevákov, vedcov či politikov.

Slávny je aj pre miestami až krutý humor. Fanúšikom neunikla ani nevídaná zhoda v epizódach, ktoré sa odohrali s takým časovým predstihom voči realite, že si mnohí myslia, že seriál nejakým spôsobom predpovedá budúcnosť.

Predvída a veští

Seriál „predvídal“ mnoho udalostí. Apple logo na smartfónoch, príchod Grety Thunberg, Donalda Trampa na poste prezidenta USA už 16 rokov predtým, ako sa ním skutočne stal. Zobrazil aj súčasnú Biden-Harris inauguráciu, kde sa Lisa (dcéra Simsponovcov) v roku 2000 objavila na svojej inaugurácii v outfite zarážajúco podobnom tomu, ktorý mala počas svojej nedávnej inaugurácie nová americká viceprezidentka Kamala Harris. V roku 2012 zasa Lady Gaga vystúpila v polčase na Super Bowl. Skočila zo strechy štadiónu istená lanom. O päť rokov neskôr sa tak stalo naozaj a skutočná speváčka mala nielen rovnakú choreografiu, ale aj podobný outfit ako seriálová postavička.

Simpsonovci svojim spôsobom „predpovedali“ aj útok na dvojičky z 2001. Štyri roky predtým ukázali časopis, na ktorom bola zobrazená silueta dvojičiek Twin Towers s číslom 9. V tom istom roku to „potvrdili“ s viditeľným plagátom zobrazujúcim horiacu budovu biznis centra s nápisom „už čoskoro“.

V roku 1996  zasa ukázali prvú generáciu zariadenia iPod, päť rokov predtým, ako ju uviedla na trh spoločnosť Apple s rovnakým dizajnom a rovnakými funkciami. Firma sa priznala, že sa nechala inšpirovať epizódou z 1994, v ktorej seriálové postavičky využívali tzv. autocorrect, teda automatické opravovanie písaných správ vo smartfonoch. Zrejme to platí aj pre smart hodinky, ktoré sa stali realitou až 20 rokov po ich premiére v seriáli.

Varovanie

Takýchto momentov nájdeme v seriáli omnoho viac. Aj preto si niektorí fanúšikovia myslia, že nás možno chcú Simpsonovci v predstihu varovať pred budúcnosťou. Tvorcovia to však popierajú. Americká herečka Yeardley Smith, ktorá prepožičala hlas Lise Simpsonovej, sa v rozhovore pre portál News vyjadrila, že tvorcovia sa len snažili o najabsurdnejšiu možnosť a vôbec nerátali s tým, že sa napokon stane.

Scénarista Mike Reiss v roku 2013 v rozhovore pre SME povedal: „Simpsonovci neskrývajú nijakú filozofiu. Nemajú nijaký program, nechcú ľuďom kázať ani nič zvestovať. Kto v tom hľadá niečo také, robí veľkú chybu.” V tom istom rozhovore však ešte dodal: “Nevravím, že na publikum pôsobíme vždy iba výchovne, niekedy ho pravdepodobne učíme dosť pochybné veci. No spoľahnúť sa môžete na jedno. Na fakty, že budú pravdivé.”

Fakty po rokoch

Pravdivosť faktov je niekedy až zarážajúca. Simpsonovci rozhodne nespia na vavrínoch, ovplyvňujú verejnú mienku a reflektujú nálady v spoločnosti. Pre protesty Black Lives Matter sa rozhodli, že postavy čiernej pleti už nebudú dabovať bieli herci. Na Slovensku však seriál nedabujú Slováci. Vysiela sa tu iba v češtine, v ktorej (ako v jedinom jazyku na svete) dabuje ženskú postavu, Marge Simpsonovú, muž. Jiří Lábus, ktorý sa za tie roky s Marge tak zžil, že k nej pristupuje ako k vlastnej matke.

Čo bude ďalej?

Seriál stále pokračuje a tak uvidíme čo bude ďalej a „čo nás čaká“. Podľa The Sun sa ľudstvo možno dočká digitálneho Big Benu, Ivanka Tumpová sa v roku 2028 bude uchádzať o post prezidentky a nejaký zákerný boháč bude chcieť zablokovať slnečné žiarenie, aby boli ľudia nútení viac využívať elektrickú energiu. Nuž ktovie čo z toho sa udeje či naplní. Nechajme sa prekvapiť či to tvorcovia aj tentoraz dajú na výbornú.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)