Zdravie

Skontrolujte si, či lekár pre vás robí maximum a pri COVID-19 vás lieči správne

Ministerstvo zdravotníctva SR zapracovalo do publikovaného štandardného postupu pre ambulancie všeobecných lekárov najnovšie poznatky vedy, ktoré sa týkajú prístupu k liečbe pacientov s ochorením COVID-19.  Súčasťou zverejneného dokumentu je aj prehľadná schéma – tzv. „cesta pacienta“, ktorá poskytuje lekárovi informáciu o optimálnom manažovaní a liečbe pacienta s ochorením COVID-19.

Schéma je koncipovaná prehľadne, tak aby bola zrozumiteľná aj pre pacientov. Uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Vo zverejnenom dokumente  „cesta pacienta“  sa uvádzajú jednotlivé kroky všeobecného lekára ako má pristupovať k manažovaniu a liečbe pacienta s ochorením COVID-19 tak, aby sa predchádzalo možnému zhoršeniu jeho zdravotného stavu.


„Podľa informácií z nemocníc  pacienti s ochorením COVID-19 sú prijímaní veľakrát vo veľmi zlom zdravotnom stave. Dôvod môže byť obava pacientov z hospitalizácie, neinformovanie všeobecného lekára o pozitivite na ochorenie COVID-19, ako aj nedostatočný manažment pacienta zo strany lekára. Cieľom dokumentu je zoptimalizovať proces ambulantnej starostlivosti o pacienta s ochorením COVID-19 tak, aby sa predišlo hospitalizácii, respektíve aby bol pacient v prípade potreby v nemocnici včas,“  povedal štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura s tým, že štandardné postupy ministerstvo pravidelne aktualizuje.

Rezort zdravotníctva taktiež upravil “Štandardný postup pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo všeobecnej ambulancii pre dospelých počas pandémie COVID-19“. Tretia aktualizácia publikovaná 17. marca 2021 upravuje postup všeobecných lekárov pri výkone činnosti v rámci liečby pacientov s ochorením COVID-19. Dokumenty nájdete TU.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *