Skúste to inak, zvýšte svoju hodnotu na trhu práce

Dalito.sk/ilustračné foto: Shutterstock.com - Jirsak
PR -

Nezamestnanosť pred pár mesiacmi výrazne klesala. Koronavírus ale zasiahol pracovný trh a dal mu tvrdý úder. Počet nezamestnaných aj napriek prvej pomoci od štátu bude pravdepodobne ešte pár mesiacov rásť, preto je pochopiteľné, že väčšina Slovákov má obavy a investujte prakticky len do toho najnutnejšieho.

Ak ale uvažujete o zmene zamestnania aj napriek situácii, viete ako zvýšiť svoju hodnotu na trhu práce?

Učte sa cudzie jazyky

Zahraničné firmy pravidelne prichádzajú vykonávať svoje podnikateľské aktivity aj k nám na Slovensko. V týchto firmách je komunikácia v cudzom jazyku samozrejmosťou a do firmy budú prijímaní výhradne len tí, ktorí plynule ovládajú cudzie jazyky, alebo cudzí jazyk.

Ak chcete zvýšiť svoju hodnotu na trhu práce, odporúčame vám učiť sa cudzie jazyky. Využite služby jazykových škôl, alebo si vyberte medzinárodnú jazykovú agentúru, ktorá zabezpečuje jazykové pobyty v zahraničí. Je viacero možností, ako sa učiť cudzie jazyky. Vyberte si pre vás tú najvhodnejšiu.

Veľkým plusom nie je len to, že ste absolvovali vysokú školu a dokonca máte za sebou aj písanie rigoróznej práce. Veľkým plusom je aj ovládanie cudzích jazykov. Svedčí o tom aj fakt, že na najznámejšom slovenskom pracovnom portáli je vo vyše polovici pracovných ponúk vyžadovaná aj znalosť cudzieho jazyka.

Cudzí jazyk sa ale môžete učiť aj doma. Začať môžete pozeraním filmov v originálnom znení s titulkami. Ak ale chcete odborný dohľad, uprednostnite skôr jazykovú školu.

Zlepšite svoje počítačové znalosti

Ak chcete zlepšiť svoju hodnotu na trhu práce, bez počítačových znalostí sa vám to nepodarí. Mladá generácia s týmto nemá až taký problém, nakoľko vyrastala v dobe, kedy boli počítače súčasťou takmer všetkých domácností.

Ľudia v stredných rokoch ale potrebujú zlepšiť svoje počítačové znalosti. Ak vaše počítačové znalosti nie sú dostatočné, odporúčame vám absolvovať kurz, kde sa naučíte pracovať s internetom a kancelárskymi balíkmi programov.  Meniť tonery Canon do tlačiarne Canon od vás nebudú vyžadovať, avšak ak budete pracovať v kancelárii, kde budete tlačiť dokumenty, táto zručnosť sa vám zíde.

Vyskúšajte rekvalifikačný kurz

Ak sa chcete venovať úplne inej oblasti, alebo chcete začať s podnikaním a nemáte dostatočné vzdelanie, odporúčame vám vyskúšať rekvalifikačný kurz.

Ak napríklad chcete pracovať v prepravných spoločnostiach, ktoré sa zameriavajú na bezpečnú leteckú prepravu, námornú prepravu, ale aj na kamiónovú prepravu a študovali ste úplne niečo iné, bez potrebného vzdelania vás na danú pozíciu neobsadia.

https://www.dalito.sk/nezamestnanost-stupla-na-740/