Sláva! „Radi by sme Vás informovali, že v júni podporili sociálne úrady práce občanov rekordnou sumou!“ 

Dalito.sk/Koaličný štvorlístok 29. marca 2020/foto: ÚV SR

Ústredie práce a sociálnych vecí práve zaslalo nadšenú tlačovú správu, v ktorej okrem iného s radosťou oznamuje: V júni podporili úrady práce, sociálnych vecí a rodiny občanov rekordnou sumou. V rámci sociálnych dávok a dotácií v júni vyplatili viac ako 236 miliónov eur, z toho približne 96 miliónov eur v rámci jednorazovej inflačnej pomoci.

Významný nárast bol podľa ústredia spôsobený automatickým vyplatením jednorazovej inflačnej pomoci spolu s dávkami v hmotnej núdzi, prídavkami na deti, príspevkami na opatrovanie a príspevkami náhradným rodičom. Vyplatená sociálna pomoc zo strany úradov práce bola v júni najvyššia od januára 2004, kedy bolo zriadené Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny….“ Teda za posledných 18 rokov!

To vážne?

Pozerám na nadšené riadky, do toho mi beží zahraničný spravodajský kanál o recesii v USA, čoskoro recesii krajín únie, o zastavení hospodárskeho rastu v Nemecku… myslím na hlinikáreň v Žiari nad Hronom, na ktorú sa vláda vykašľala, na ďalšie firmy na Slovensku, ktoré už začali krachovať. Do toho nadšená správa o tom, že sme vyplatili najviac sociálnych dávok od roku 2004. Aj keď opomeniem ľudí, ktorí sa do problémov nedostali z vlastnej viny a pomoc určite potrebujú, ale toto vážne?

Ešte raz. To vážne?

Vážne sa vláda chváli týmto číslom? Vláda krajiny, ktorá sa za posledné dva roky pri štátnych dlhoch stala čiernou ovcou Európy? Okrem toho sa prepadávame aj v iných rebríčkoch. Máme druhú najnižšiu priemernú mzdu v Únii, za nami je už len Bulharsko a naopak máme najvyššie zdanenie práce vo V4. Dlh Slovenska je na najvyššej úrovni, čo bude mať vážne dopady na všetkých.  A všetci ekonómovia nás upozorňujú, že zažijeme jeseň, akú si pamätá len málokto. Ale zasa, čo… budeme mať najviac zásob plynu a sociálnu pomoc dostanú aj bohatí (však na to máme), však sme si rovní, aj leniví, aj neschopní, pritom si doma zakúrime na 24 stupňov Celzia a seniori si budú vypisovať na notebookoch z Plánu obnovy. No a čo! Hlavne, že bude teplo a svetlo. Ale dokedy? A bude mať ešte kto vôbec zhasnúť?

Vážne ešte raz a naposledy

Takže ešte raz: „Vážené novinárky, vážení novinári, radi by sme Vás informovali, že v júni podporili úrady práce, sociálnych vecí a rodiny občanov rekordnou sumou od roku 2004.“ 

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)