Nezaradené

„Slová, ktoré mohli mať pre každého z účastníkov pochodu fatálne následky na celý život…“

Na Šafárikovom námestí v Bratislave, pred budovou UK sa stretli prezidentka SR Zuzana Čaputová a prezident ČR Miloš Zeman na pietnom akte položenia vencov pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie v roku 1989, najmä študentskej demonštrácie 16. novembra 1989. 

foto: FB Miloš Zeman – prezident České republiky

 

„S prezidentom Milošom Zemanom sme vzdali úctu odvahe bratislavských študentov, ktorí sa pred 30 rokmi, 16. novembra 1989, vybrali mestom pred ministerstvo školstva vyjadriť nesúhlas s tým, aké podmienky a akú perspektívu im dáva prorežimné školstvo.

1. zhromaždenie študentov v aule FF UK po pražskom masakre /foto: archív 20.11.1989 Andriana Hosťovecká

Slová, ktoré mohli mať pre každého z účastníkov pochodu fatálne následky na celý život, boli vyjadrením túžby po slobode a demokracii, v ktorej chceli žiť.


20.11. 1989 bol pondelok a na foto je 1. štrajkový výbor študentov FF UK, potom sme sa rozbehli presviedčať ostatné školy nech sa pridajú/foto: archív Andriana Hosťovecká

Rovnako ich rovesníci z druhej strany železnej opony. Tento pochod, aj násilne potlačený pochod pražských študentov 17. novembra, spustili udalosti, ktorým hovoríme Nežná revolúcia. Vážme si slobodu, ktorú máme a pripomínajme si ľudí a udalosti, vďaka ktorým sme ju získali,“ uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová na FB profile.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Študentského protestu 16. novembra 1989 sa zúčastnila aj spolupracovníčka Dalito.sk Adriana Hosťovecká. Česť tvojej odvahe Adriana!

November 1989/2019: Tridsaťročná reťaz a pretlak ideálov


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *