Slováci ako národ nesvojprávnych, Matovič nie je Babiš

Dallito.sk/https://www.dalito.sk/ked-sa-v-diplomacii-zrazi-mucha-so-slonom/
LUCIA TOMEČKOVÁ -

Ak sledujete (je to naozaj veľmi poučné) okrem Slovenska aj vyjadrenia iných štátnikov, tak, ak ste Slovák, niektorí sa musíte cítiť ako nesvojprávne decko, ja ako Slovenka  až trápne.

Od marca totiž od premiéra Matoviča nepočujem nič iné, iba ako musíme chrániť tých a tých, z dôchodcov sme urobili malé nesvojprávne deti, čo dokázal aj vedecký prieskum SAV (zle to znášali), dospelých zasa prevychováva systémom bac-bac- ty si nezodpovedný a ty zasa neposlúchaš a najnovšie idú slovami premiéra Matoviča chrániť deti, akoby nemali vlastných rodičov.

Toľko nedôvery v dospelú populáciu, ktorú denne prejavuje slovenská vláda na čele s premiérom som za celý svoj dospelý život nezažila.

Až mi je nepríjemne, čo za charaktery riadia Slovensko, keďže automaticky predpokladajú, že v krajine podvádza väčšina, alebo to naozaj je bohužiaľ o tom, že podľa seba súdim teba? Ak to tak je, tak si držme klobúky, vážení.

Na začiatku každej jednej tlačovky o tom, ako nám opäť výrazne zasiahnu do životov, verím, že si už konečne uvedomia, že k voľbách chodia dospelí ľudia a drvivá väčšina z nich žije čestným životom podľa pravidiel a morálky napriek tomu, že nie všetci máme na politiku rovnaký názor.

Vždy verím, že najmä slovenský premiér si konečne uvedomí, že národ prevychovávať nemusí a nikto mu na to nedal ani mandát. Má nám slúžiť, nie nás vychovávať a správať sa k nám ako k malým deťom. Dokonca sa vyjadrovať k našim deťom.

Naozaj, vždy, keď zosmiešňuje a karhá dospelú populáciu, vždy sa nahlas spýtam, to naozaj ľudí súdi podľa seba? Veď on ani nepočíta s tým, že v krajine má aj niekto rozum.

Keby sa tak radšej miesto toho neustáleho ponižovania a vychovávania občanov, ktorých si evidentne mýli s poddanými, radšej ľuďom slúžil, lebo o tom je jeho funkcia, napríklad tak, že sa aj pre ostatných európskych lídrov stane rešpektovaným partnerom. Veľmi by to Slovensku pomohlo.

Napríklad by sa v zahraničí prezentoval tak, že keď jeho krajinu niekto prehodí v semafore medzi nebezpečné, zdvihne telefón a zavolá premiérovi záujmovej krajiny a do 48 hodín je všetko inak a aj epidemiológovia daných krajín sa môžu postaviť na hlavu. Jednoducho to vybaví po telefóne okamžite a nepotrebuje k tomu ani ministra zahraničných vecí. A už vôbec nie nevolených epidemiológov. Že si vymýšľam?

Môžeme si o českom premiérovi Babišovi myslieť čo chceme, ale presne takto funguje. Slovinsky aj grécky premiér po telefonáte s ním vrátili Českú republiku do 48 hodín medzi bezpečné krajiny v čase, kým na Slovensku bezpečné krajiny myslíme vraj ako nebezpečné a radšej sa máme všetci zamknúť doma.  

Či sa niekomu Babiš páči alebo nie, uznanie v týchto dňoch dostáva zo všetkých strán a experti na medzinárodnú politiku otázky, či sa to takto naozaj dá robiť. Odpoveď jedného z expertov pre Český rozhlas bola jasná, vidíte, že dá, lebo tak ako má v EÚ kolegov, s ktorými vychádza len tak tak, tak má aj vynikajúce nadštandardné vzťahy a môže si to na základe toho dovoliť. Okrem toho, iba v Grécku je momentálne približne 100 tisíc českých občanov.

Na cestách nielen po Bruseli, totiž nemá čas na stupídne fotografie s  policajtmi, či  na motorke a už vôbec nie ponožkami, ale Babiša tu poznajú ako aktívneho „hráča“ prvej ligy bilaterálnych rozhovorov. Vraj ak niekto s niekým sedí na summitoch v salónikoch, vždy je jeden z nich Babiš. A evidentne to funguje. Ešte aj v minútach, keď sa Matovič chváli na FB, že hovoril s nemeckou kancelárkou , v rámci telemostu viacerých krajín, aj SR aj ČR, Babiš s ňou po telemoste ešte aj súkromne debatil ďalšiu polhodinu.

Keď Slovensko dalo ČR medzi nebezpečné krajiny, deň pred stretnutím V4 v Ledniciach, napísala som, že niečo mi hovorí, že Babiš si nášho premiéra: Nepokazme si to! niekde chytí za kravatu ako malého chlapca, odvlečie ho za roh a veľmi rýchlo mu vysvetlí, prečo máme s Českom nadštandardné vzťahy a čo to znamená pre bežný život ľudí. Neviem či to tak bolo, ale pravdou je, že  ešte v ten deň Matovič oznámil, že Slovensko otvára hranice s ČR a nepotreboval sa pýtať ani slovenských, špičkových, elitných epidemiológov.

A čo Slovensko s chorobne podozrievavým premiérom, ktorý pred celým svetom robí z vlastného národa nesvojprávne deti dokázalo? Nič. Ukázala nám to Veľká Británia, ako sa to robí, keď sa v diplomacii namyslená  mucha zrazí so slonom a ako silno vie ten slon švihať chvostom. Niečo mi hovorí, že Matovič mobil na britského premiéra nemá a keby aj mal, nezavolal by mu.  Viem, že sa miesto neho rozpísalo ministerstvo zahraničných vecí, ale aj tak to Slovensku dlho nepomohlo. Presne ako sa hovorí, aký dostaneš, taký vráť, asi to poznajú aj v Londýne, kde podľa Matoviča “žúrkovali”.

Som presvedčená, že to, ako premiér Matovič dehonestuje vlády najrozvinutejších krajín Európy, keď o nich od marca hovorí, že na svojich obyvateľoch si robili covid žúrky, počujú aj oni. A raz sa nám to vráti, za neho, premiéra. Rovnako, ako sa nám to vrátilo pri Británii.

Tak snáď, raz aj ten náš premiér pochopí, že zo summitu v Bruseli nás nezaujímajú fotky jeho ponožiek a iných detinských prejavov na úrovni tínedžera, ale pre Slovensko je dôležitejšie, koľkým premiérom si ten náš môže dovoliť zavolať z mobilu vždy, keď je to pre jeho krajinu naozaj dôležité. Zatiaľ to totiž boli vždy len plánované, povinné, diplomatické tanečky.  

Aby som nebola len kritická, záblesk osvietenia múdrosti som u Igora Matoviča spozorovala, keď vypoklonkoval  epidemiológov s ministrom aj s ich „nesvojprávnym“ návrhom na karanténu všetkých detí, ktoré boli v zahraničí. Verím, že to nebol iba záblesk a osvieti ho opäť, pri návrhu hlavného hygienika, testovať každého, kto sa napríklad otočí na služobku do Prahy. Lebo nie, nie všetci obyvatelia Slovenska sú napríklad Ukrajinci či Srbi, ktorí stoja pri páse a robia bagety.

Firmy z Galanty mi je veľmi ľúto a najmä ľudí, ktorí ochoreli. Nech sú už akejkoľvek národnosti. Viem, že keby mohli byť so svojimi rodinami, ostanú radšej pri nich. Nie, nie sú to nezodpovední ľudia, lebo ochoreli, práveže sú veľmi zodpovední. Ako opakujú českí experti, jednoducho je to vírus, ktorým sa môže nakaziť aj najzodpovednejší jedinec na svete! Vždy vtedy zavtipkujem, že nenakazí sa iba Slovák, zatvorený doma od marca. Neviete či vôbec ešte žije?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)