Správy

Slováci hazardujú. Nekontrolovateľne sa zadlžujú

Ceny nehnuteľností naďalej rastú, spolu s nimi aj dlhy Slovákov. Daito.sk o tom informovala Kristína Schronerová, PR špecialistka investičnej spoločnosti. 

Podľa reportu Národnej banky Slovenska vzrástli ceny nehnuteľností (bytov a domov) v druhom štvrťroku tohto roka o 2,5 % a medziročne o 4,5 %. Keď sa pozrieme len na ceny bytov osobitne, tie sa medziročne zvýšili dokonca až o 8,2 %, pričom v porovnaní s druhým štvrťrokom minulého roka vzrástli o 2,3 %.

Za ostatných päť rokov vzrástli ceny bytov na Slovensku o tretinu, pričom najviac sa zvýšila cena malých bytov (1-izbové byty zdraželi o 36,7 %) a najmenej veľkých (5-izbové byty sú drahšie o 15,8 %). V porovnaní s krízovým obdobím spred desiatich rokov sú ceny bytov na historických maximách (+ 6,2 %). Najmenej sa za toto obdobie zvýšili ceny jednoizbových bytov (4,5 %) a najviac štvorizbových (15,9 %).

Ako pred začiatkom krízy


Ceny nehnuteľností v Bratislavskom kraji sa dostali tesne pod dvojtisícovú hranicu, na ktorej boli presne pred desiatimi rokmi na začiatku finančnej krízy. Historické maximá atakujú aj ceny nehnuteľností v Trnave. Priemerná cena tu však dosahuje približne polovičné hodnoty cien v Bratislave (1 040 EUR/m2). Ceny trnavských nehnuteľností sa už začínajú doťahovať na ceny košických (1 079 EUR/m2). Najlacnejšie nehnuteľnosti sa nachádzajú v Nitrianskom (725 EUR/m2) a Trenčianskom kraji (764 EUR/m2).

foto: Dalito.sk

Odpoveď prečo

„Zdrojom masívneho rastu cien bytov je najmä uvoľnená menová politika ECB (historicky nízke úrokové sadzby) a dobrý vývoj slovenskej ekonomiky – nízka nezamestnanosť a rast príjmov obyvateľstva,“ povedal Maroš Ďurik, generálny riaditeľ Across Private Investments.

Upozornil však, že ruka v ruke s rastom cien nehnuteľností ide aj zadlžovanie Slovákov. „Kým za prvý polrok tohto roka sa majetok Slovákov v bankách a podielových fondoch zvýšil o 1,6 mld. eur, zadlženie vzrástlo o viac ako 2 mld. eur. Čistá hodnota majetku Slovákov v bankách a podielových fondoch tak dosiahla 8,6 mld. eur (na konci roka 2016 to bolo 11,8 mld. eur),“ uviedol Ďurik.

Najchudobnejší a najzadĺžení Slováci

Podľa reportu spoločnosti Allianz Global Wealth Report 2017 boli Slováci na konci roka 2016 najchudobnejšou krajinou V4 podľa výšky čistého finančného majetku. „Priemerná výška čistého finančného majetku Slováka predstavovala 6 150 eur, kým napríklad Čech disponoval majetkom vo výške 12 630 eur, Maďar 12 220 eur a Poliak 7 070 eur.


Slovákov dokonca predbehli Bulhari, Malajzijci a aj Chorváti,“ konštatoval Ďurik. Je pravdepodobné, že pri tomto tempe zadlžovania nás čoskoro predbehnú Rumuni, Mexičania a aj Brazílčania…

Zdôraznil, že Slováci by sa nad svojím finančným správaním mali oveľa vážnejšie zamýšľať.

,,Mať takmer celý majetok v „tehlách“, a to ešte aj na úver, naozaj hraničí s hazardom. Áno, bývať potrebuje každý, no pre liter mlieka si netreba kupovať celú kravu. Smejeme sa, v akých „škatuľkách“ bývajú Američania alebo Briti. Pritom čistá hodnota majetku priemerného Američana (177 210 eur) bola v roku 2016 takmer 30-krát vyššia ako na Slovensku a čistá hodnota majetku Brita (84 080 eur), predstavovala 14-násobok,“ upozornil Ďurik.

Hodnotu čistého majetku si pritom možno zvýšiť optimalizáciou svojich existujúcich dlhov, resp. starostlivým zvážením, či má ekonomický zmysel zadlžovať sa alebo rozumne investovať prostredníctvom špecialistov na investovanie.

Môže vás zaujať:

Investičné omyly 2017 alebo ako investovať, aby úspory v roku 2018 rástliKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *