Slováci sú na morálnom dne a Česi v prdeli

Dalito.sk/Predseda vlády ČR Andrej Babiš (ANO) sa lúči s premiérom SR Igorom Matovičom (OĽaNO) v Prahe po jeho prvej zahraničnej návšteve/foto: FB Úrad vlády ČR

Veľmi zle sa mi cez hranice čítajú správy o tom, ako slovenská vláda selektuje ľudí a očkuje nie podľa veku a zdravia, ale už podľa zamestnania. Údajne jediná vakcína dnes v krajine nefunguje u ľudí nad 55 rokov. A ľudí 65+ posunula v očkovaní ešte nižšie, lebo vraj nemajú ekonomickú hodnotu.

Spomenula som si aj na Matovičov odkaz občanom ZŤP z 29. marca 2020, že si majú pomôcť inak a medzi dôchodcov v obchodoch nepatria. To, že ich ale ani neočkuje prednostne, na to už treba naozaj veľmi silný žalúdok sociopata, ktorý sa už z toho nevyspovedá ani v kostole.

Ministerstvo zdravotníctva ČR ešte 23. februára oznámilo, že účinnosť vakcíny AstraZeneca je už po 1. dávke u osôb nad 65 rokov 94%. Nové dáta predstavil Riadiaci výbor EÚ pre nákup vakcín. Pre porovnanie, u vakcíny Pfizer je to 85%. O zmene očkovania touto vakcínou aj pre ľudí nad 65+ už uvažuje aj nemecká komisia pre očkovanie.

Na rozdiel od Slovenska, českí susedia a ich svetoví odborníci  si neosvojili upozornenie Európskej liekovej agentúry (EMA), že vakcína nebola testovaná na dostatočnom množstve ľudia nad 55 rokov. EMA nespochybnila totiž účinok vakcíny AstraZeneca, len upozornila, že počet testovaných nad 55 rokov nebol podľa nej dostatočný.

Mám 50 rokov a už sa neviem dočkať mojej vakcíny, pekne podľa humánneho očkovacieho zoznamu v krajine, kde som ostala „visieť“ počas pandémie. Najprv som to znášala zle, dnes som šťastná občianka nikoho. Pas mám síce slovenský, ale aj po nehumánnom slovenskom očkovaní, kde starí a chorí prosia vládu, aby ich zaočkovala aj tým čo je a nedávala voľbu len pri Sputniku V, som si ho radšej zabalila do obalu Európskej únie, aby keď ho vytiahnem som sa za slovenský znak nemusela hanbiť. Správy sa totiž cez hranice šíria rýchlo.

Veľmi zle znášam prosby ľudí nad 60 rokov, ktorých vláda odsunula na vedľajšiu koľaj. Po roku, keď sme ÚDAJNE všetko robili kvôli nim a dodnes v nemocniciach zomiera 50% ľudí nad 70 rokov im odmietate dať nádej a voľbu na život.  Aj teraz, keď to píšem mám husiu kožu.

To, že som ešte stále slovenská občianka a dokonca ešte aj  ZŤP (pozn. pre SaS-celý život zatiaľ s ekonomickou hodnotou) mi pripomenula až v sobotu moja praktická lekárka v Prahe (medzičasom mi ju tu pridelili), ktorá sa ma mailom pýtala, či ma môže zaradiť do prednostného zoznamu očkovaných, ktorý spustia od 1. marca pre obyvateľov 70+. Najprv som sa ako žena urazila, potom si uvedomila, že som fakt ZŤP a spomenula som si, ako mi cez hranice podávali životne dôležité lieky českí vojaci , keď ma Matovič posielal do štátneho karanténneho tábora, kde miešal chorých so zdravými. Vďaka českým vojakom a krajine, kde som ostala „visieť“ som dodnes zdravá a živá. (V čase, keď ma ohrozoval na živote vlastný premiér krajiny, kde ešte lekári v nočných spali, v Prahe už bol prvý vrchol pandémie a ja som nemohla obehávať špecialistov, aby mi predpísali iné lieky, lebo tie moje v Česku nemajú.)

Takže tak, milé Slovensko, kde sa najzraniteľnejší zrazu ocitli na vedľajšej koľaji a po roku už nie sú prvoradí. Sama som zvedavá, dokedy sa budú vďaka tejto nehumánnej slovenskej selekcii nemocnice zapĺňať aj ďalej a vo veľkom. Lebo na rozdiel od iných krajín, aj Veľkej Británie, s ktorou sa akože porovnávame, tu aj tam sú naďalej prvoradí najzraniteľnejší: najstarší a najchorejší aj pri AstraZeneca. Možno aj preto už Česku sľúbili Francúzi 100 tisíc vakcín, lebo to je stále civilizovaná a humánna krajina v srdci EÚ a dúfam, že to tak aj ostane.

A prečo sa mladí a zdraví na Slovensku medzi prosiacimi seniormi v diskusiách o vakcínu nemajú tak tešiť z “ICH včeličky”? Lebo ako nám za hranicami vysvetľujú iné civilizované vlády, vakcína nechráni proti nákaze covid, ale pred smrťou na covid. Ešte máte stále dobrý pocit? Tak inak. Aby slovenské nemocnice krajiny, ktorá prosí svet o ďalšie vakcíny, aby nimi zaočkovala mladých a zdravých, nakoniec na tom prvom mieste najvyššieho počtu úmrtí nebola až do jesene. No a dovtedy nemôžu dobre spávať ani zaočkovaní mladší. Stačí jedna havária či prasknuté slepé črevo a bude mať vážny problém sa do nej dostať aj ten zaočkovaný.

“Vyvolení a produktívni”. Ešte stále vám nevadí, že aj 65+ majú izolovaní čakať na vakcínu? Že je to podľa vládnej strany Sloboda a Solidarita normálne? Tak inak. Jasným odkazom:” Nebuďte ľahostajní, keď akákoľvek vláda bude narušovať  prijaté spoločenské pravidlá, ktoré existujú. Buďte verní 11. prikázaniu:  Nebuď ľahostajný!, pretože pokiaľ  nie, ani nebudeš vedieť, ako na tvojich potomkov nakoniec spadne z neba ten nejaký Auschwitz,“ ukončil svoju reč 27. januára 2020 Marian Turski, preživší aj koncentračného tábora Osvienčim. 

Pán premiér, ale inak sa tu v Česku o mňa starajú dobre. Nemusíte sa o mňa ako občianku nikoho so slovenským pasom strachovať. Stále je to evidentne civilizovaná a humánna krajina. Inak, pán premiér, českí občania tu cez slzy žartujú, že sa Česká republika opäť spojí so Slovenskom a bude mať nový názov: DNĚPRD. Prečo? Lebo Slováci sú na morálnom dne a Česi v prdeli. Ja viem, čo je z toho pre mňa horšie, a vy?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)