Správy

Slováci v Prahe chcú Slovensko, ktoré nezabúda na minulosť a budúcnosť

Ani Slovákom v Prahe nie je jedno, čo sa deje na Slovensku. V rámci Pochodu za slušné Slovensko ich pred slovenskú ambasádu prišlo približne 2 000.

Spomínali na zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovu. Ľudia aj počas pochodu pálili pred ambasádou sviečky a na jej plot viazali čierne stužky. Organizátori pochodu zasa ľuďom rozdávali stužky s trikolórou, ktoré si ľudia pripínali na oblečenie ako v roku 1989. Na pochode sa zúčastnili nielen Slováci, aby poukázali aj na túžbu po pravde a nespokojnosť s nespravodlivosťou na Slovensku.

„Takto pred týždňom sme tu zapaľovali sviečky, dúfali sme, že sa niečo zmení, že sem už nebudeme musieť prísť znovu, a vidíte, sme tu znova,“ odznelo na tribúne z úst jedného z organizátorov pražského Pochodu za slušnosť Šimona Žďárského. Prítomným prečítali aj list Jozefa Kuciaka, brata zavraždeného investigatívneho novinára Aktuality.sk Jána Kuciaka.


Český investigatívny novinár Jaroslav Kmenta vyhlásil, že je „presvedčený, že na Slovensku zlyhal systém, systém politiky a štátu“. Ďalej zdôraznil, že je podstatné, aby na Slovensku a aj v Česku ostala zachovaná sloboda slova a tlače a citoval sudcov najvyššieho súdu USA: „Tlač má slúžiť tým, ktorým sa vládne, nie tým, ktorí vládnu.“

K zhromaždeným sa prihovorili aj Tomáš Hudák aj Michael Szatmary:

„Nezabúdame, nekradneme a nebojíme sa. Preto sme tu… Dnes tu stojím preto, aby som vám povedal, že na rozdiel od politikov vám verím, verím, že spolu dokážeme urobiť zmenu,“ upozornil na tribúne Michael Szatmary.

„Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nám vytrhla slová z úst. Minúta ticha však už uplynula a my musíme začať kričať, pretože jazyk nám ešte nevytrhla,“ vyhlásila slovenská režisérka a herečka Tereza Nvotová. Svoj príhovor ukončila slovami: „Verím, že pravda zvíťazí.“

Na protest prišiel aj s päťročným synom Petr Havelka, ktorému celý čas vysvetľoval, prečo sú tam: „ Mám ženu zo Slovenska. Je to veľmi smutné a paradoxne, že až posledné udalosti Slovensko trochu prebudili. Snáď sa začnú diať u vás aj nejaké veci, ktoré to možno pohnú dopredu, dúfam.“ Jeho manželku informácie o vražde novinára a jeho snúbenice šokovali: „Bolo mi veľmi smutno. Prišla na mňa veľmi smutná emócia, ten smútok bol najsilnejšie čo som cítila, ako ďaleko to až zašlo, aká veľká tragédia sa musela až stať. Či sa to muselo stať, aby sme prestali byť apatickí neviem. Viete, čítať tie znamenia doby je veľmi zložité dopredu, potom je už každý múdry, kedy je to už zlé a kedy už nie. Určite ale chcem, aby deti videli, že sú veci, pri ktorých už nemôžme ostať doma, pri ktorých už človek musí povedať nie a určite budem o tom veľa hovoriť so svojim okolím. To je určite cesta, ktorú môžeme urobiť my všetci,“ doplnila Jana manžela.

Pietne miesto za zavraždeného investigatívneho novinára Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v Prahe, pred slovenskou ambasádou/foto: Dalito.sk

Prišli aj maturanti zo Slovenska, ktorí chcú od septembra študovať v Prahe. „Korupcia, ktorá prevláda na Slovensku, porušovanie a ignorácia zákonov zo strany našich vládnych predstaviteľov už dosiahla neudržateľnú mieru. Určite s tým aj ja môžem niečo urobiť tým, že dám najavo svoj názor účasťou na takýchto podujatiach. To, čo počujem a vidím v médiách mnou naozaj dosť otriaslo. Už sa o tom rozprávame aj doma, lebo už toho je naozaj veľa,“ povedal na proteste Jakub Pohly a pridal sa k nemu spolužiak z Košíc Viliam Haberland: „ Vnímam to veľmi nepríjemne. Ako študenti sme mali vlastný pochod pred pár mesiacmi a teraz tu stojíme opäť, už po vražde a nič sa odvtedy neudialo. Posledné dni to naozaj intenzívne preberáme už aj medzi spolužiakmi a určite je to už aj téma, ktorej sa venujeme počas hodín aj priamo s učiteľmi počas vyučovania. Rovesníkom chcem odkázať, aby sa nebáli, vyšli do ulíc a ukázali, že spoločne máme silu.“


Na tribúne vystúpil aj Fedor Gál.

Za zahraničných študentov v Prahe sa prihovorila Patrícia Holíková, ktorá upozornila, že v Prahe žijú tisíce talentov zo Slovenska:

„ Nič iné ako slovo exodus mi nenapadá. Odchod mladých zo Slovenska je masová emigrácia do exilu. Emigrácia z krajiny, ktorá sa zdá byť zakliata.  Nedokáže nám zabezpečiť kvalitné vzdelávanie, rovnosť príležitostí, dôstojné podmienky pre založenie rodiny a sebarealizáciu. Mnohé je otázkou financií. Obludná korupčná chobotnica  však dáva tušiť, že bez nej by financie na zlepšenie kľúčových vecí na Slovensku boli. Peniaze sú však len časť príbehu. Tá ďalšia je o morálke.  Nie, už nemôžeme mlčať. Už nejde len o tučné sumy, dovolenku, vily, jachty, milenky – na účet nás všetkých, už nejde len o klamstvo v priamom prenose, ale o život samotný. Skutok sa stal. Toto zakliate Slovensko však môžeme zmeniť. Záujmom o veci. Napríklad, trpezlivým vysvetľovaním, že vonku je svet, doba nečaká, nezastavíme ju, že napríklad existuje mesto Detroit, ktorého príbeh by nám, automobilovej veľmoci roku 2018, nemal byť ľahostajný, pretože jedného dňa, o desať rokov, sa s istotou bude písať rok 2028 a svet bude s istotou iný. Že ľudstvo je o chvíľu na Marse a my nemáme ani diaľnicu do Košíc.  Mnohí z nás sa chceme vrátiť. Nie však do krajiny, ktorá zabudla na minulosť, ktorá však hlavne zabudla na budúcnosť.  Preto dnes, my študenti zo Slovenska, zahraniční Slováci stojíme na strane spravodlivosti a bezpečného štátu. Chceme k nemu prispievať, chceme vysporiadanie sa s chobotnicou , ale hlavne, chceme také Slovensko, aby sme sa mohli vrátiť a využiť náš potenciál v prospech dobrého a slušného Slovenska. Krajiny, ktorá má budúcnosť,“ povedala z tribúny za zahraničných študentov v Prahe Patrícia Holíková.

Môže vás zaujať:

Po a predKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *